
Marzec w Zamku. Sprawdź!
-
TypPrzestrzeń miasta
-
MiejsceCK ZAMEK
-
Godzina g. 23
-
Data 31.03.2023
Zapraszamy Was na pokład kosmicznej misji pod nazwą MARZEC. Kiedy zimowa aura zacznie zielenić się wiosennymi atrybutami, zabierzemy Was w stronę literackich planetoid, filmowych wszechświatów, muzycznych galaktyk, konstelacji wystaw i teatralnych odysei. A to oczywiście nie wszystko. Zerknijcie w dół i dowiedzcie się, co jeszcze krąży na orbicie!
____
Wśród wiosennych kwiatów na stole stoją oparte o ramkę papierowe kalendaria. Wygląd zamkowej gazetki: Na niebieskim tle wśród poziomych
fioletowych pasków i kół różnej wielkości umieszczono duże białe cyfry 0 i 3. Cyfry
są oznaczeniem miesiąca marca.
3… 2… 1… NIE TO NIEBO start! Wejdź na pokład!
/wystawy
Już na początku marca,
przechodząc przez próg Zamku, będziecie mieć wrażenie, że prawo grawitacji
działa tu nieco inaczej. A to za sprawą kosmicznych przedsięwzięć. Dwie wyjątkowe
wystawy, towarzyszące im wykłady, filmy i program literacki odkryją przed Wami
cząstki Wszechświata. Wystawa NIE TO NIEBO przybliża świat astronomii i fenomen
rozgwieżdżonego nieba. Oryginalna ekspozycja, a także sama zaprojektowana
przestrzeń zachęcają do odkrycia niezwykłych zagadnień z zakresu nauk ścisłych,
przyrody i to bez odbierania niebu jego niesamowitości. Natomiast ekspozycja PATRZ W GÓRĘ! ASTROFOTOGRAFIA DLA KAŻDEGO pomoże Wam stać się praktykami! Czego?
Jeśli arkana fotografii nie są Wam obce, to dzięki wskazówkom otrzymanym na wystawie,
sami i same będziecie mieli szansę na wykonanie intrygujących fotografii nocnego
nieba. Przekonacie się, że nie trzeba do tego osprzętowania za miliony monet, a
zwykły smartfon z właściwą apką wystarczy w zupełności.
Tak tylko podpowiadamy, że kosmiczny program edukacyjny zapowiada się nieziemsko. Sprawdźcie sami/ same.
/literatura
Chociaż książki, o których będziemy rozmawiać w marcu, wydają się z innych rejestrów, to na pewno łączy je coś niesamowitego. To narracje, które wciągają za pomocą nieokiełznanego języka, mocno zarysowując nieszablonowe postaci. Niezależnie, czy były to postaci historyczne, dające się poznać dotąd przez swoje osiągnięcia i statyczne wizerunki na rycinach, czy bohaterki/ bohaterowie powstali z potencjału intencji autorskiej – trzeba je odkryć, niekiedy na nowo. Wojciech Orliński (z opowieścią o Mikołaju Koperniku), Zyta Rudzka, Maria Karpińska, a także nieco bardziej optymistyczne „Lekcje chemii” Bonnie Garmus – to powody, dla których warto dołączyć do zamkowych czytelników i czytelniczek. Więcej o spotkaniach:
/sztuki performatywne
W performatywnym projekcie OBECNOŚĆ chodzi o to, byście stali się czynnymi uczestnikami/ uczestniczkami wydarzeń. Dlatego oprócz dwóch spektakli – „Gra w kontra-s-Ty” w Poznaniu oraz „Tranquillo” w Warszawie – zapraszamy Was do udziału w warsztatach choreograficzno-ruchowych. Aktywujcie swój ruchowy potencjał, bo w zajęciach, które poprowadzą Katarzyna Żeglicka, Janusz Orlik oraz Maria Teresa Engdahl-Høgåsen, może wziąć udział każdy, bez względu na wiek czy sprawność.
Sprawdźcie kalendarium obecnościowych wydarzeń:
/zwiedzanie z przewodnikiem, przewodniczką
Z rodziną? W pojedynkę? W spokojnym tempie? Z komentarzem przewodnika/ przewodniczki? A może spacerem wespół z narracją audioprzewodnika? Zamek możecie odkrywać na tak wiele sposobów – w zgodzie ze swoimi preferencjami. Przekonajcie się o wyjątkowości historycznych wnętrz i sprawdźcie najbliższe terminy zwiedzań.
Zasięgnijcie informacji:
/kino
„Otwórz właz, HAL” – kto pisze się na „Odyseję Kosmiczną”? Już 4.03 w Sali Kinowej będziecie miały/ mieli okazję obejrzeć jeden z najbardziej kultowych filmów z Kosmosem w roli głównej. Projekcja jest kinowym suplementem do wystawy NIE TO NIEBO.
Oprócz galaktycznych fabuł w Kinie Pałacowym pojawią się również filmy repertuarowe – oscarowi faworyci oraz wyczekiwane premiery. A wśród nich: „W gorsecie” ze wspaniałą Vicky Krieps w roli Sisi oraz „Bezmiar” – klimatyczny Rzym lat 70. i pozornie sielankowe życie rodziny, które toczy się w atmosferze nieuświadomionego smutku.
Poszukiwaczom i poszukiwaczkom kina świeżego, niezależnego, które płynie pod prąd zastanym estetycznym wzorcom, polecamy cykl ALTERNATYWKA. W marcu, w jego ramach będziemy emitować „Pacification” (reż. Albert Serra).
Sprawdźcie repertuar:
/kino i projekty społeczne
CK ZAMEK to jedno z niewielu miejsc w Poznaniu, a także w całej Polsce, gdzie możecie dotrzeć na seans filmowy z audiodeskrypcją i napisami, a także (co czwartek) tłumaczeniem na Polski Język Migowy. To jedno z niewielu miejsc w Poznaniu, a także w całej Polsce, gdzie oprócz wymienionych dostępnościowych aspektów będziecie mogły/ mogli doświadczać światowego kina i repertuarowych nowości.
Sprawdźcie, jak prezentuje się program KINA BEZ BARIER w marcu:
/rezydencje artystyczne
A gdyby tak, a gdyby tak wziąć i squeerować ten Poznań? Brzmi to jak plan, sprytny plan. Takiego wyzwania podejmie się tegoroczny rezydent zamkowy, Piniak Przemysław. W swoim projekcie „Wydeptywanie nowego” weźmie na warsztat rozkopane i remontowane ulice Poznania i postawi przy nich autorskie znaki drogowe, które będą początkiem serii miejskich legend. W wiosennej atmosferze zaprosimy Was na miejskie spacery, a także do imaginacyjnej pomocy w kreowaniu owych fabuł.
Dowiedzcie się więcej o rezydencji:
/wykłady uniwersyteckie i akademickie
Powracamy z dwoma cyklami wykładów: uniwersyteckimi i (nowymi!) akademickimi. Nie musicie brać ze sobą indeksu, ani polować na przedmioty w USOS-ie. Nie przerazi Was kolokwium, ani niezapowiedziana wejściówka. Będziecie chłonąć wiedzę bez zobowiązań! Akademickie będą dotyczyć zagadnień filmowych. Z kolei inauguracja wykładów uniwersyteckich odbędzie w iście wszech-świetnym tonie, bo pierwsze zagadnienia cyklu będą krążyć wokół tematu Kosmosu.
Sprawdźcie terminy wykładów:
NIE TO NIEBO > WYKŁADY UNIWERSYTECKIE
Muzyczne galaktyki
/koncerty
Odkrywaj nowe światy podczas marcowych koncertów w CK ZAMEK! Po raz drugi zagra u nas Skalpel. Marcin Cichy i Igor Pudło uciekając od osłuchanych linii melodycznych, tworzą międzygatunkowe połączenia, których nie zabraknie na zbliżającym się koncercie. Fanom hipnotyzującego wokalu, wskazujemy drogę na występ Michelle Gurevich. Jej twórczość często porównywana jest do dokonań Leonarda Cohena, Nico czy Ałły Pugaczowej, a recenzenci określają jej niesamowicie klimatyczne, melancholijne nagrania jako slowcore rock czy lo-fi pop. Oprócz tego swoje 50-lecie będzie obchodzić holenderska progresywna grupa rockowa – Focus. Poszukiwaczy nowych brzmień chyba nie musimy namawiać na koncert Hani Rani?
Sprawdźcie szczegóły koncertów:
Sprawdź pełne kalendarium:
To, co do zobaczenia się z Wami!