ZAMEK Culture Centre

Historia

Zamek Cesarski, jedna z najbardziej niezwykłych budowli Poznania, powstał w latach 1905−1910 jako rezydencja ostatniego niemieckiego cesarza Wilhelma II.

Po pierwszej wojnie światowej Zamek zmienił swoją funkcję – dawne cesarskie apartamenty na 1. piętrze stały się pomieszczeniami przeznaczonymi dla Prezydenta Rzeczypospolitej, a znaczna część pozostałych przestrzeni użytkowana była przez Uniwersytet Poznański.

W czasie II wojny światowej gmach został całkowicie przebudowany przez nazistów.

Po zakończeniu wojny Zamek przez krótki czas zajmowany był ponownie przez Uniwersytet Poznański, by w 1948 roku stać się siedzibą władz miejskich. Na początku lat 60. ubiegłego stulecia gmach ponownie zmienił użytkownika, którym stał się Pałac Kultury. W połowie lat 90. Pałac Kultury został przekształcony w Centrum Kultury ZAMEK, który do dziś użytkuje zabytkowe wnętrza. Dzięki środkom unijnym i nieustannym staraniom w XXI wieku Zamek przeszedł dwie metamorfozy znacząco uatrakcyjniające dawną rezydencję cesarską.--

Zdjęcie przedstawia Zamek Cesarski od strony Ogrodu Zamkowego. Na pierwszym planie widać zieleń – trawę, klomby z bukszpanu i ławeczki, na których można usiąść. W tle widać Zamek. Budynek jest w kolorze beżowym, a dachówki – czarnym.

Zwiedzanie Zamku

Zachęcamy do zwiedzania historycznych przestrzeni dawnego Zamku Cesarskiego w Poznaniu. Zapraszamy codziennie w g. 12-20. Więcej informacji o formach zwiedzania i biletach zajdziecie w poniższym zielonym przycisku.

przejdź do zakładki zwiedzanie

Bibliografia

Najobszerniejszą publikacją poświęconą historii zamku jest katalog wystawy „Kaiserschloss Posen. Zamek cesarski w Poznaniu” z 2003 roku. Opracowanie obszernie opisuje wszystkie momenty w historii obiektu oraz stanowi bogaty zbiór informacji o elementach wyposażenia. Szersze informacje na temat architektury dzielnicy zamkowej znaleźć można w książkach Jana Skuratowicza i Zenona Pałata. Ikonografia zamku opracowana została przez Janusza Pazdera, a szczegółowe zagadnienia dotyczące zapożyczeń architektonicznych i ich znaczeń omówił Maciej Broniewski.
_
Maciej Broniewski, „Zamek cesarski w Poznaniu, czyli jak Wilhelm II widział świat, historię i swoją w niej rolę”, [w:] „W Trakcie. Poszukiwanie artystycznego i historycznego potencjału w nowoczesnych produktach turystyki kulturowej na przykładzie Traktu Królewsko-Cesarskiego w Poznaniu”, red. Piotr Bernatowicz, Poznań 2012.
_
„Kaiserschloss Posen. Zamek cesarski w Poznaniu. Von der «Zwingburg im Osten» zum Kultursentrum «Zamek». Od pruskiej «warowni na wschodzie» do Centrum Kultury ZAMEK. Katalog wystawy", red. Janusz Pazder, Evelyn Zimmermann, Potsdam-Poznań 2003.
_
Zenon Pałat, „Architektura a polityka. Gloryfikacja Prus i niemieckiej misji cywilizacyjnej w Poznaniu na początku XX wieku”, Poznań 2011.
_
Janusz Pazder, „Zamek cesarski”, Poznań 2010.
_
Jan Skuratowicz, „Architektura Poznania 1890–1918”, Poznań 1991.
--
Fotografia przedstawia detal na ścianie Zamku Cesarskiego. Jest to płaskorzeźba ludzkiej twarzy. W tle widać niebieskie niebo oraz dachy budynków, znajdujące się w niedalekiej okolicy.

Upcoming events

Date
Categories
Participants
Loading

Events

Date
Categories
Participants