ZAMEK Culture Centre

ZAMEK DLA KLIMATU

Od stycznia 2020 roku w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu funkcjonuje Zespół Ekologiczny ZAMEK DLA KLIMATU.

Zdajemy sobie sprawę, że katastrofa klimatyczna jest największym zagrożeniem, a także wyzwaniem współczesności. Jesteśmy przekonani, że odpowiedzialność za środowisko powinna być dla naszej instytucji jednym z głównym priorytetów działania. Chcemy się uczyć, wdrażać zmiany i dzielić się naszymi pomysłami. Zaczynamy od siebie i swojego otoczenia, wierząc, że do dużej zmiany prowadzi seria małych kroków.

W naszych działaniach ZAMEK traktujemy zarówno jako budynek (który zużywa energię i produkuje odpady), jak i instytucję, która do swojego programu już wprowadza i będzie wprowadzać wątki ekologiczne, a do sposobu organizacji wydarzeń – zasady wynikające z odpowiedzialności za środowisko.

Będziemy Was na bieżąco informować o działalności Zespołu i całego ZAMKU na rzecz klimatu!

--

Na zdjęciu widać zieloną trawę i kwiaty, które na niej rosną. W tle widać budynek Zamku oraz dwóch mężczyzn, który ze sobą rozmawiają. Zdjęcie zostało wykonane z poziomu parteru, z dużym zbliżeniem na trawę.

ZAMEK wygaszony

Mniej prądu! Jeszcze przed wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii, zdecydowaliśmy, że w poniedziałki Zamek nie będzie świecił w ciemnościach. Chcieliśmy wyłączyć nocną iluminacją budynku, żeby pokazać, że oszczędzanie energii to także jeden z naszych priorytetów. W obliczu epidemii i wyludnionego miasta postanowiliśmy, że nie będziemy w ogóle włączać nocnej iluminacji Zamku do odwołania. Za tym symbolicznym gestem kryją się także konkretne liczby. Każdy dzień (każda noc!) bez oświetlenia to oszczędność ok 129 kWh i ok. 36 zł.


/ marzec 2020

Mniej papieru!

Od trzech lat w Zamku pracujemy w systemie elektronicznego obiegu dokumentu, Altar. Dzięki temu zużycie papieru w naszych biurach systematycznie maleje. W styczniu szacowaliśmy, że w 2020 roku zużyjemy 40 ryz papieru mniej niż w 2019, co daje aż 20 000 kartek. Tym samym uchronimy przed wycinką dwa drzewa! Praca zdalna w czasie pandemii sprawiła, że zużycie papieru w CK ZAMEK zmalało jeszcze bardziej.  To jeden z nielicznych pozytywnych aspektów koronawirusa. Co więcej – od tego roku ¾ papieru w naszych biurach jest bardziej eko, ponieważ zaopatrujemy się w papier niebielony i niechlorowany.


/ czerwiec 2020

__
Zdjęcie przedstawia Zamek od strony Parku Zamkowego. Na pierwszym planie po lewej stronie widzimy drzewa, przez które przebijają się promienie słoneczne.

Tak dla kranówki! Nie dla wody z butli

Zamkowa woda z kranu poleca się do picia!

Jesteśmy po remoncie instalacji wodnej i pomiarach wody poczynionych przez Aquanet. Wynik badania jest dla nas bardzo pozytywny: zamkowa woda spełnia wszystkie normy niezbędne do picia jej prosto z kranu bez obaw! To dobra wiadomość także dla środowiska i zamkowego budżetu – dzięki temu ograniczymy zakup plastikowych baniaków z wodą. Przed pandemią zużywaliśmy miesięcznie 30-40 dużych butli. Teraz chcielibyśmy ograniczyć ich obecność w Zamku do garderób i jednej mobilnej np. na zamkowe dziedzińce.

Dlaczego to takie ważne?

PLASTIK JEST WSZĘDZIE I NA ZAWSZE (NIESTETY)

Od lat 50. ubiegłego wieku do 2015 roku na całym świecie ludzie wyprodukowali ponad 8 miliardów ton plastikowych odpadów. Szacuje się, że tylko 9 % z nich zostało poddane recyklingowi. 12 % – spalone z odzyskiem energii. Reszta, czyli 80 %, trafiła na składowiska odpadów, ale też do środowiska: lasów, rzek, mórz, oceanów.

Według prognoz Programu Środowiskowego ONZ jeśli nic nie zmienimy, do 2050 roku w oceanach będzie go więcej niż ryb. Plastikową torbę znaleziono nawet w Rowie Mariańskim.

Nie można obarczać poszczególnych osób pełną odpowiedzialnością za zanieczyszczenie środowiska plastikiem (to przecież wielkie firmy produkujące tony plastikowych opakowań powinny zająć się szukaniem pomysłów na ich utylizację), ale każdy i każda z nas ma jakąś cząstkę wpływu na to, jak działa świat.

Zasada pierwsza: jeśli masz wybór –  zawsze sięgaj po produkty wielorazowe. Jeżeli już kupujemy napoje w opakowaniach PET, wybierajmy te butelki, które są jak najbardziej przezroczyste, a zrezygnujmy z tych ciemnych i obklejonych na całej długości plastikową etykietą.

Zasada druga: jeśli chcesz się pozbyć plastikowych śmieci – segreguj je i wyrzucaj do żółtych pojemników. Pamiętajmy też, że im prostsze jest opakowanie, tym łatwiej je odzyskać. Wielomateriałowe, składające się z kilku różnych tworzyw (np. opakowania po chipsach czy kartony po sokach), stanowią nie lada wyzwanie dla recyklerów.

Przed wyrzuceniem należy dokładnie oczyścić z zawartości (mycie nie jest konieczne) i zgiąć na płasko.

 

__

Zdjęcie przedstawia baniak z wodą i ręce osoby, która taką wodę nalewa do plastikowego kubeczka

Events

Date
Categories
Participants