ZAMEK Culture Centre

LISTOPAD \ w CK ZAMEK!


Jak to jest z tym listopadem? Przepadacie czy może próbujecie go przeczekać w szałasie z grubego koca, popijając rozgrzewającą herbatę? Jeśli miły Wam „liściopad”, to przybijamy piątkę i życzymy samych słonecznych dni. Jeśli nie, to wysyłamy migiem oceany wsparcia i gwarantujemy, że zamkowa ekipa da Wam powody, by polubić ten jesienny miesiąc. Przekonajcie się, co dla Was przygotowaliśmy.

Jak listopad, to oczywiście Imieniny Ulicy Święty Marcin! Co prawda, w tym roku nie było korowodu, ale były jego elementy przed Zamkiem. Nie zabrakło także uczestniczek i uczestników corocznego korowodu, jak również muzyki, pokazów sportowych i cyrkowych oraz tańca. Oprócz przepysznych tradycyjnych rogali podczas czterodniowego kiermaszu mogliście skosztować innych lokalnych specjałów. Spotkaliście też wiele i wielu DOBRO czyniących aktywistek, aktywistów i organizacji pozarządowych, również tych działających na rzecz osób z doświadczeniem uchodźczym.

Gdy wieczory stają się dłuższe, rośnie apetyt na dobre kino! A tylko takiego doświadczycie w Kinie Pałacowym. Byliście już na „Weselu” Smarzowskiego? A może widzieliście brawurowy film Łukasza Grzegorzka „Moje wspaniałe życie”? A o „Pleasure” słyszeliście? Czy to jeden z filmów, który koniecznie chcecie obejrzeć tej jesieni? W takim razie Sala Kinowa jest Wasza. Sprawdźcie repertuar i godziny seansów. Do zobaczenia przed ekranem! 

kino pałacowe

 Razem z Centrum Praktyk Edukacyjnych zachęcamy do pojawienia się w Holu Wielkim i podjęcia interakcji z instalacją dźwiękowo-graficzną „Miłość totalna”. Ania, Ola, Tomek, Paulina, Agata, Asia, Aleks, Karolina, Marcin i Agu – spotkali się, by opowiedzieć nam o trosce i uważności wobec drugiej osoby, o byciu razem wbrew niesprzyjającym okolicznościom, o wyborze tworzenia rodzinnych więzi z innymi, pomimo braku wspólnoty krwi.

„Miłość totalna”

Mieliście już okazję zwiedzić wystawę „Kongijczyków portret własny. Malarstwo kongijskie 1960–1990”? Jeśli nie, to zapraszamy Was do spojrzenia na Kongijczyków ich oczami. Wystawa jest premierową prezentacją w Polsce jednego z najciekawszych zjawisk artystyczno-kulturowych współczesnego Konga. Blisko 90 obrazów z kolekcji Królewskiego Muzeum Afryki Środkowej w Tervuren (Belgia), które składają się na ekspozycję, reprezentuje nurt malarstwa popularnego powstałego na potrzeby lokalnych społeczności.

Więcej o wystawie przeczytacie tutaj: 

Wystawa „Kongijczyków portret własny. Malarstwo kongijskie 1960–1990”

W Galerii pf już od 6.11. będzie można zwiedzać wystawę Anny Kędziory. Premierowa wystawa „Plantae Malum” jest wynikiem wieloletnich zainteresowań artystki krajobrazem jako dynamicznym procesem w sieci skomplikowanych kontekstów – kulturowych, historycznych, politycznych i ekonomicznych. Koncentruje się na negocjacji przestrzeni życiowej ludzi i roślin sklasyfikowanych z perspektywy czysto antropocentrycznej jako rośliny „złe”.

Wystawa Anny Kędziory „Plantae Malum”

Serdecznie zapraszamy także na spotkania literackie. W tym miesiącu kontynuujemy stałe cykle takie jak: Seryjni Poeci (goście: Cezary Domarus, Zdzisława Gierszal, Łukasz Kaźmierczak/Łucja Kuttig), Spojrzenie na Wschód („Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu”, spotkanie z Pauliną Siegień), Zamkowy Klub Książki („Powitanie z Afryką”, spotkanie wokół książki „Boża strzała” Chinui Achebego) i Zamek Czyta („Zachód słońca na Santorini. Ciemniejsza strona Grecji”, spotkanie z Dionisiosem Sturisem). 

szczegóły wydarzeń literackich

Gotowi na koncerty, które przepędzą jesienne znużenie? Wspaniale! Co bardziej pasuje do listopada niż jazz? W tym miesiącu na scenie JazZamku pojawił się szwajcarski zespół zachwalony przez muzycznych recenzentów – Marc Perrenoud Trio. Namawiamy do wzięcia udziału w 6. Festiwalu Sztuki Audiowizualnej Swiatłodźwięki. To tylko niektóre muzyczne wydarzenia. By nasycić Waszą ciekawość, odsyłamy do zakładki „Muzyka”.

muzyka

Nie śpimy, bawimy się! Dzieci są nieocenionymi kompanami w zamkowych przygodach. Dlatego tak chętnie przygotowujemy dla nich zajęcia. Co powiecie na Poranki dla Dzieci w Kinie Pałacowym? Więcej propozycji znajdziecie w zakładce „Dla dzieci”.
dla dzieci

Zamek może wydawać się labiryntem. I to arcyciekawym labiryntem! Jeśli chcecie się w nim odnaleźć, podążyć szlakiem historycznych wnętrz i posłuchać opowieści o nich i o ich mieszkańcach, to idealnym rozwiązaniem będą zwiedzania z przewodnikiem (w tym jedno nocne!). Liczba miejsc ograniczona. 

zwiedzanie zamku

_______

Na jaskrawym, niebieskim tle w drobne ciemnoniebieskie groszki duża biała liczba 11 symbolizująca miesiąc listopad.

Events

Date
Categories
Participants