ZAMEK Culture Centre

#zamekonline


Od kilku tygodni uczymy się żyć w nowej rzeczywistości: w domach, przysłowiowych czterech ścianach, daleko od Zamku i Was, drodzy Goście. Trudno nam oswoić się z myślą, że przez jakiś czas nie spotkamy się w zamkowych murach na koncercie, wystawie, spotkaniu literackim czy warsztatach.

Pomyśleliśmy, że chcielibyśmy Wam jakoś umilić ten czas spędzany w domu i proponujemy Wam #zamekonline, czyli Zamek przez Internet, w bezpiecznej odległości. Zabierzemy Was w wirtualną wycieczkę po Centrum Kultury ZAMEK i naszych wystawach, poczytamy ciekawe teksty literackie i edukacyjne, obejrzymy świetne dokumenty, które gościły na Festiwalu OFF CINEMA w zeszłym roku, a uczestnicy Pracowni Fotografii będą mogli porozmawiać na czacie o swoich projektach fotograficznych!

Szczegółową ofertę aktywności przedstawiamy poniżej i zachęcamy do skorzystania. Spędźcie z nami ten czas aktywnie :) I pamiętajcie jeśli nie musicie, to nie wychodźcie z domu, bo jak już wiemy akcja #zostańwdomu działa!

#ZAMEK ONLINE:

Sztuki wizualne:
_wirtualna wycieczka po Zamku,
_ wirtualna wycieczka po wystawie „Nieznany Impresjonizm:Manet, Pissarro i im współcześni" oraz audiodeskrypcje do wybranych prac,
_wirtualna wycieczka po wystawie
„Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst”,      

_wirtualne zwiedzanie wystawy Mistrz Ilustracji: Janusz Grabiański”,
_ zakładka Nasze Wydawnictwa (katalogi wystaw, książki festiwalowe, broszury edukacyjne, projekty audio, opracowania wystaw i debat).

Literatura:
_ blog zamekczyta.pl tutaj znajdziecie relacje ze spotkań literackich i rozmowy z autorami, którzy odwiedzili Zamek, będą pojawiać się nowe teksty,
_ zasoby w sieci (YouTube), np. wiersze czytane przez poetów na Poznaniu Poetów czy spotkania literackie: z Andrzejem Sosnowskim, Kirą Pietrek, Eugeniuszem Tkaczyszynem-Dyckim, Bohdanem Zadurą, Serhijem Żadanem,
_ chcemy organizować spotkania Klubu Książki w sieci (Google Hangouts)

Centrum Praktyk Edukacyjnych:
_
pełne dokumentacje filmowe warsztatów realizowanych w pierwszym roku działalności CPE pomocne dla edukatorów i edukatorek, szczegóły tutaj,
_
darmowe narzędzia do prowadzenia edukacji zdalnej. Nauczycielki, edukatorzy, wykładowcy akademiccy stoją teraz przed dużym wyzwaniem prowadzenia działalności dydaktycznej online, szczegóły tutaj,
_
wirtualne zwiedzanie wystawy „Nie widać” wraz z historiami do wysłuchania,
_
opis wystawy "Małe historie" i opowieści do wysłuchania,
_ poradnik "
Seniorzy zależni jako uczestnicy kultury. Użyteczny poradnik" oraz film dotyczący udostępniania kultury seniorom zależnym.

Kino Pałacowe:
_ po uzyskaniu zgód od reżyserów będziemy udostępniali na swoim FB filmy nagrodzone na zeszłorocznym festiwalu OFF CINEMA. Na początek zdobywca Złotego Zamku w Konkursie filmów krótkometrażowych „A Happy Marriage” (reż. Antonio Zagal), szczegóły tutaj.

_ epidemia koronawirusa sprawiła, iż Kino Pałacowe jest, wzorem innych kin, zamknięte do odwołania. Bezpieczeństwo widzów jest dla nas najważniejsze. Ale wszyscy wiemy, że kina można doświadczać na wiele sposobów – także w czterech ścianach. Z związku tym, kwietniowa odsłona Klubu Krótkiego Kina odbędzie się po raz pierwszy – i miejmy nadzieję, ostatni – w wersji online, czyli nigdzie indziej, a w Waszych domach. Zestaw filmów z całego świata będzie można zobaczyć w domu, pod kocem, z rodziną lub ulubionym zwierzakiem – zupełnie za darmo!
Co zobaczymy w programie? Sześć tytułów ukazujących jak radzimy sobie z izolacją. Samotna impreza? Sesja przyjemności w wannie? A może nawiązanie kontaktu z sąsiadem zza ściany, nawet jeśli jest on ogromnym chomikiem? Zobaczcie sami!
Video zapowiedź: Emilia Mazik
Jak oglądać?
Link do albumu z filmami pojawi się w wydarzeniu o g. 19 w poniedziałek, 6.04.2020. o g. 19 i będzie dostępny przez cały tydzień, do 13.04.2020.
By obejrzeć program, wystarczy posiadać sprawny komputer z dostępem do Internetu. Nie jest potrzebny bilet – program można obejrzeć bezpłatnie. Zestaw filmów (95') będzie dostępny w oryginalnej wersji językowej z angielskimi napisami. Link do filmów tutaj

Edukacja:
_
akcja zamkowych pracowni "Zostań w domu, zrób to sam!" artyści opracowali alternatywne zajęcia dla uczestników swoich grup. Prowadzący będą kontaktować się z uczestnikami indywidualnie podczas konsultacji, grupowo podczas wideo wykładów oraz wspólnych dyskusji online. Będą proponować tematy do omówienia lub zadawać prace możliwe do zrealizowania w domu. Szczegóły tutaj

Pracownia Filmowa wznawia działalność w ramach zamkniętej grupy na Facebooku, gdzie uczestnicy będą mogli dzielić się swoimi dokonaniami i pełnymi garściami korzystać z wiedzy i doświadczenia Janusza Piwowarskiego prowadzącego Pracownię. Szczegóły tutaj

Warsztaty filmowe i klub filmowy AWA, są obecnie prowadzone mailowo i obejmują: konsultacje pomysłów i scenariuszy oraz analizę montowanych samodzielnie scenek. Uczestnicy przygotuwują się do realizacji swoich przyszłych projektów.

ZOSTAŃ W DOMU
Inny nowy świat
Ania Kozłowska-Agacińska

W kwietniu, w związku z zadaniami zaproponowanymi uczestnikom w ubiegłym miesiącu, nadal trwać będzie stała korekta obrazów „Inny nowy świat”. Uczestnicy kończyć będą kopie, których realizacja wymaga dłuższego wymiaru czasu. Ponieważ odbywa się wiele rozmów związanych z problemami izolacji, samotności, troski o przyszłość i braku perspektyw instruktorka wprowadzi elementy zabawy w proponowane zadania oraz zainteresuje uczestników nowymi, zaskakującymi w efekcie, technikami plastycznymi.
Uczestnicy wezmą udział w zabawie w zaprojektowanie i realizację artystycznej maseczki ochronnej, wykonanej dla siebie i drugiej osoby. Technika różna – od malowania, poprzez wyszywanie, patchwork czy inne rozwiązania indywidualne. Na koniec autorzy prześlą swoje zdjęcia w maseczkach i w efekcie stworzą fotograficzną galerię „maseczkowiczów”.

Drugie zadanie na najbliższy czas to teoretyczne i praktyczne zapoznanie się z techniką pouringu, polegającą na malowaniu, a właściwie twórczym bawieniu się farbami akrylowymi poprzez wylewanie ich na podobrazie. Przy okazji tego ćwiczenia warto przeczytać o życiu i twórczości J. Pollocka, bo pouring to poniekąd zabawa z jego metodą malowania.

Z propozycji pooglądania ciekawostek o sztuce kilka nowych adresów:

1/ O twórczości C. Moneta https://youtu.be/nCVYEqc_Hw4,
2/ O dwóch obrazach Rembrandta w Zamku Królewskim w Warszawie https://youtu.be/sWGcJVM1UzA,
 3/ O Van Goghu i innych geniuszach malarstwa https://youtu.be/T750HY_ZcZo.

ZOSTAŃ W DOMU
Teatralny kwadrans – odsłona 2
Marek Cyris

Od 20 kwietnia do programu zdalnych zajęć dodajemy kolejny wiersz M. Brykczyńskiego z cyklu „Czarne na białym” pt. „Spotkanie”. Oprócz nauki tekstu na pamięć przygotowujemy interpretację i inscenizację sceniczną wiersza. Podzielimy się na role i spróbujemy przygotować się do pokazu fragmentu spektaklu przez całą grupę. By urozmaicić kolejne zajęcia, każdy z uczestników wybierze swój ulubiony tekst napisany prozą. Może to być krótkie opowiadanie lub fragment powieści. Odbędą się również krótkie prezentacje inscenizacyjne wiersza „Niedźwiedź” – zadania z pierwszej odsłony zdalnych zajęć. Na koniec dzieci dokonają połączenia dwóch tekstów wierszy w jedną zwartą całość inscenizacyjną. Uczestnicy zajęć indywidualnie przygotowują elementy scenografii, które zostaną wykorzystane na pokazie w technice teatru cieni.

ZOSTAŃ W DOMU
Dekameron
Grzegorz Myćka

To zadanie dla całej grupy, na które składa się 8-10 haseł, które uczestnicy realizują w domach, co tydzień poznając nowe tematy. Każdy z tematów nawiązuje do dzieła Boccaccia. W średniowieczu podczas epidemii dżumy we Włoszech pewna grupa osób, żeby umilić sobie czas, wymyślała różne opowiastki. Podobnie jest teraz – każdy z siedząc w domu, często w izolacji, tworzy, uprzyjemniając sobie czas sztuką.

ZOSTAŃ W DOMU
Pracownia Fotografii
Kamila Kobierzyńska

Na kolejnych kwietniowych spotkaniach w Pracowni Fotografii porozmawiamy:

1/ O kolekcjonowaniu fotografii na przykładzie prezentacji dorobku Gregor’ego Crewdsona (grupy dorosłych) oraz twórczości młodych, polskich fotografów – Karola Grygoruka i Anny Orłowskiej (grupa młodzieżowa).
2/ O zasadach analizy i interpretacji fotografii. Wykonamy także ćwiczenia oparte na analizie fotografii współczesnych twórców (wszystkie grupy).
3/ O książce „Mała historia fotografii” – praca we wszystkich grupach nad wybranym tekstem.
4/ O fenomenie szkoły Dusseldorfskiej na przykładzie H.B. Becherów, T. Ruffa, T. Struta, C. Höfer (grupy dorosłych). Oprócz tego kontynuacja omówienia twórczości młodych, polskich fotografów – Anny Grzelewskiej, Agnieszki Rayss.

Prowadząca udziela również konsultacji indywidualnych. Zaprasza do kontaktu na Facebooku.


Pracownia Ceramiki i Rzeźby

Katarzyna Zimna

Od 28.04. kolejne tematy zajęć domowych. Pierwszy to: „Naczynie na kwiaty”. Uczestnicy nauczą się robić wazon techniką z płata, który ozdobią motywami roślinnymi. Na następnych zajęciach pt. „Dekoracyjny kafel” stworzą formę dekoracyjną – kafel. Dowiedzą się, jak wykonać ozdobne elementy i dokleić je do kafla. Kolejne zajęcia pomogą oświetlić nasze balkony. „Światełko na balkon” to podpowiedź, jak wykonać formę użytkową – lampion o nietypowej podstawie (podstawa sześcian) techniką z płata. Czwarty temat to „Wisząca lampa”. Każdy w domu wykona abażury do lampy techniką z wałeczków oraz dowie się, jak wycinać ażury. Tematy zajęć, dla ułatwienia będą dostępne na FB pracowni dzięki filmikom instruktażowym nagranym przez instruktorkę.

Events

Date
Categories
Participants