ZAMEK Culture Centre

ZOSTAŃ W DOMU, ZRÓB TO SAM! \ zamkowe pracownie online

Dla pracowni zamkowych to swoisty eksperyment. Nasze zamkowe warsztatownie, nieprzerwanie dostępne dla mieszkańców Poznania od wielu lat, zostały zamknięte. To sytuacja, z którą trudno się oswoić.

Praca w grupach z osobami tworzącymi i myślącymi kreatywnie, dla których bliski kontakt ze sztuką, poznawanie warsztatu artysty od „podszewki” było sposobem na życie, dla innych sposobem na nudę, na czas wolny i relaks lub po prostu szansą na poznanie innych osób, została zawieszona. Wyjątkowa atmosfera pracy w labach i warsztatach zamkowych, dla wielu nieoceniona ze względu na swobodę myślenia i kreacji, tworzona była przez wyjątkowych ludzi.

Nie chcemy tracić ze sobą kontaktu, chcielibyśmy podtrzymać naszą potrzebę bycia z grupą nawet w „czterech ścianach”. Artyści opracowali alternatywne zajęcia pod ogólnym hasłem: ZOSTAŃ W DOMU, ZRÓB TO SAM! Prowadzący będą kontaktować się z uczestnikami indywidualnie podczas konsultacji, grupowo podczas wideo wykładów oraz wspólnych dyskusji online. Będą proponować tematy do omówienia lub zadawać prace możliwe do zrealizowania w domu.

PoZOSTAŃmy ze sobą w kontakcie i ZOSTAŃmy wszyscy w domu!

PRACOWNIA FOTOGRAFII:
Zachar Szerstobitow

Zajęcia dla dzieci i dorosłych


Plan zajęć został rozpisany na kolejne 4 spotkania poniedziałkowe z grupą dzieci oraz dorosłych.

_Dzieci
Młodsi stworzą samodzielnie camery obscury, czyli własne aparaty, które będą mogły umieścić w dowolnym miejscu. Stworzą też wielki aparat ze swoich pokoi, dzięki czemu zobaczą odbity świat za oknem. Używając aparatu/telefonu uczestnicy, stworzą animacje poklatkowe przy pomocy prostych form miniaturowej przestrzeni z plasteliny czy też lego. Zarejestrują też przy pomocy swoich smartfonów codzienność w czasach kwarantanny, czyli sytuację, z jaką musimy sobie radzić w czasie przymusowego pobytu w domu bez możliwości wychodzenia.

_Dorośli
COVIDzę w kwarantannie? Na podstawie rozważań, co zmieniło się w otoczeniu, relacjach, podejściu do codzienności, uczestnicy stworzą krótki dokument/opowieść o tym, jak radzą sobie z tak specyficznym czasem w życiu. Na kolejnym spotkaniu pod hasłem „szkicownik fotograficzny” stworzą serię obrazów powtarzającego się motywu obiektów lub powtarzanych czynności. Oszukają również perspektywę, tworząc ocean ze szklanki wody. Wykreują też domową pracownię fotograficzną DIY, do budowy której wykorzystają przedmioty znajdujące się wyłącznie w domu.

Wszystkie spotkania, zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi, będą rozpoczynały się od wdrożenia w poszczególne tematy. Poprzedzone krótkimi wykładami, popartymi przykładami oraz samouczkami w formie wideo.

 PRACOWNIA FOTOGRAFII:
Kamila Kobierzyńska

Zajęcia dla młodzieży i dorosłych

W tym tygodniu grupom dorosłych prowadząca opowie o współczesnych książkach fotograficznych. Grupa młodzieży na zajęciach założy bloga do publikacji zdjęć w odpowiedzi na poprzednią fotografię. Temat przewodni: „W czterech ścianach”. Na kolejnych spotkaniach zagadnienie to będzie kontynuowane.

Konsultacje online projektów fotograficznych, samodzielnie i indywidualnie realizowanych przez uczestników grup zaawansowanych: młodzieżowej i dorosłych, są możliwe po wcześniejszym umówieniu z prowadzącą. Prowadząca dostępna będzie dla uczestników pracowni w dniach i godzinach zajęć, zgodnie z harmonogramem działania pracowni.

PRACOWNIA GRAFIKI:
Grzegorz Myćka

Zajęcia dla młodzieży i dorosłych

Kursanci otrzymają dostęp do wspólnego dysku online, gdzie będą przesyłane systematycznie kolejne wykłady i prezentacje w formie nagrań wideo, dokumentów i fotografii. Ponadto w godzinach zajęć (poniedziałki i piątki) będą odbywać się telekonferencje, podczas których uczestnicy będą mogli na żywo dyskutować o omawianych zagadnieniach, konsultować swoje projekty i przedstawiać efekty z wcześniej zadanych prac do przygotowania w domu. Prace te to wizualna odpowiedź na konkretne hasło – w formie szkicu, wycinanki, kolażu cyfrowego lub dowolnej innej techniki plastycznej. Podczas każdych zajęć będzie nowy temat do zrealizowania. Ostatecznie stworzą zestaw 8 połączonych merytorycznie haseł. Zrealizowane w ten sposób prace posłużą później do przygotowania właściwych grafik w pracowni i zaprezentowania ich w formie wystawy dokumentującej doświadczenia uczestników podczas kwarantanny. Zaplanowane wykłady i prezentacje będą dotyczyć następujących zagadnień: domowe techniki graficzne, współczesne możliwości serigrafii, poligrafia przemysłowa – offset, historia poznańskiego środowiska graficznego, w ramach którego przewidziany jest cykl prezentacji współczesnych twórców.


PRACOWNIA MALARSTWA I RYSUNKU DLA DOROSŁYCH:
Anna Kozłowska-Agacińska

Zajęcia dla dorosłych


Na czas pozostawania w domach zostały przygotowane cztery tematy: ćwiczenia pastelami olejnymi, ćwiczenie z wyobraźni w technice łączonej lawowanie tuszem + cienkopis lub węgiel + tusz, malarstwo farbami akrylowymi na podobraziu pod hasłem „Nowy, inny świat” i zadanie dla wytrwałych: stworzenie kopii obrazu olejnego wybranego artysty.

Uczestnicy przesyłać będą prowadzącej zdjęcia prac do realizacji. W razie pytań i chęci korekty prowadząca będzie do dyspozycji zainteresowanych w poniedziałki i środy w godzinach zajęć.

Uczestnicy otrzymają również linki do oglądania w internecie filmów związanych ze sztukami plastycznymi. Będą to dwa filmiki o dziełach sztuki współczesnej w drugiej połowie XIX i początku XX wieku oraz filmy o sławnych malarzach. Rekomendowane również będzie interaktywne zwiedzania wnętrz muzeów oraz filmy o ich zbiorach, które można znaleźć, wchodząc na stronę  Luwru, Pinakoteki Monachijskiej, madryckiego Prado czy Ermitaż. Inspiracją do zajęć i dyskusji będzie również oferta dostępna w linkach: https://otwartezasoby.pl       https://fbc.pionier.net.pl       https://wszechnica.org.pl

POCIĄG TEATRALNY:
Marek Cyris

Zajęcia dla dzieci

„Teatralny Kwadrans” to cykl czterech poniedziałkowych zajęć z aktorem, indywidualnych piętnastominutowych ćwiczeń, opartych na tekście „Biały niedźwiedź”. Uczestnicy warsztatów online otrzymają drogą mailową tekst. Pierwsze zajęcia to praca nad tekstem pod kątem zrozumienia sensu i różnych możliwości interpretacji tego samego wiersza. Ćwiczenia na poprawną dykcję i emisję głosu. Kolejnym etapem będzie nauka tekstu na pamięć oraz próba inscenizacji wiersza, w którą dzieci będą mogły zaangażować domowników, rodzeństwo i rodziców. Na ostatnim z tego cyklu spotkaniu zostanie rozstrzygnięty konkurs na najlepszą interpretację i inscenizację „Białego niedźwiedzia”. Być może uda nam się zaprezentować domowe miniinscenizacje teatralne na naszym Facebooku Zamek Dzieciom. Zaglądajcie!


PRACOWNIA CERAMIKI i RZEŹBY

Katarzyna Zimna

Zajęcia dla dorosłych

Tematy na cztery kolejne zajęcia online to: MISY, LAMPIONY i LAMPKI DOMOWE czyli tworzenie, ozdabianie, zabezpieczanie i suszenie domowych form użytkowych.

Prowadząca zajęcia przygotuje filmiki instruktażowe, z których uczestnicy dowiedzą się jak wykonać misy wielkanocne techniką z płata, z wykorzystaniem gotowej formy, jak wykonać ozdobne elementy i dokleić je do samodzielnie zrobionej misy, jakich narzędzi użyć do dekorowania poprzez aplikację motywu na formie. Na kolejnych zajęciach dowiedzą się jak zrobić lampion, kulę pustą w środku i jak w bezpieczny sposób wyciąć w niej ażury. Następnie jak zrobić podstawy do lampki nocnej, biurkowej czy stołowej z wykorzystaniem podstawowej techniki modelowania ręcznego – techniki z wałeczków. I na koniec jak zabezpieczyć i suszyć wykonane prace w domu. Filmy będą również zawierać objaśnienie terminologii z zakresu ceramiki tj. biskwit, terrakota, masa ceramiczna, szamot, gęstwa.


Od 28.04. kolejne tematy zajęć domowych. Pierwszy to: „Naczynie na kwiaty”. Uczestnicy nauczą się robić wazon techniką z płata, który ozdobią motywami roślinnymi. Na następnych zajęciach pt. „Dekoracyjny kafel” stworzą formę dekoracyjną – kafel. Dowiedzą się, jak wykonać ozdobne elementy i dokleić je do kafla. Kolejne zajęcia pomogą oświetlić nasze balkony. „Światełko na balkon” to podpowiedź, jak wykonać formę użytkową – lampion o nietypowej podstawie (podstawa sześcian) techniką z płata. Czwarty temat to „Wisząca lampa”. Każdy w domu wykona abażury do lampy techniką z wałeczków oraz dowie się, jak wycinać ażury. Tematy zajęć, dla ułatwienia będą dostępne na FB pracowni dzięki filmikom instruktażowym nagranym przez instruktorkę.


Polecamy również inne wydarzenia w ramach #zamekonline. Szczegóły tutaj

 

 

 

Events

Date
Categories
Participants