Centrum Kultury Zamek

STYCZEŃ \ w CK ZAMEK!


Witamy Was w nowym, 2020 roku! Liczymy, że będzie to dobry rok, pełen niespodzianek, nietuzinkowych spotkań, wzajemnych inspiracji i przyjaznych gestów. W pierwszym miesiącu tego nowego roku chcielibyśmy Was zaprosić do udziału w zamkowych wydarzeniach. A jest z czego wybierać!

Rozpoczniemy z przytupem, od wystawy „Nieznany impresjonizm: Manet, Pissaro i im współcześni”. W Sali Wystaw zaprezentujemy grafiki z kolekcji Ashmolean Museum w Oksfordzie oraz Muzeum Narodowego w Krakowie. Na wystawie zobaczymy 35 prac graficznych takich autorów jak: Camille Pissarro, Alfred Sisley, Paul Cézanne, Auguste Renoir, Henri de Toulouse-Lautrec, Édouard Manet. Ekspozycja zostanie wzbogacona o 10 prac artystów francuskich XIX i XX wieku, pochodzących ze znakomitej kolekcji Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego z Muzeum Narodowego w Krakowie, jak również o XIX-wieczny warsztat graficzny. Będzie to pierwsza taka ekspozycja w Polsce! Wystawie będzie towarzyszył bogaty program edukacyjny – zwiedzania z przewodnikiem, wykłady, warsztaty i spotkania. Więcej informacji tutaj

W styczniu zapraszamy też na spektakle dwóch grup teatralnych Teatru powszechnego. Aktorzy Teatru pod Fontanną zabiorą nas w świat baśni braci Grimm („Grimm” 24.01. g. 18.30, Sala Wielka). Z kolei grupa Jest Jak Jest zada sobie pytania: Co czuję? Co lubię? Czego się boję? Co mnie interesuje? Odpowiedzi będą miały przeróżną formę − będą namalowane, napisane, przedstawione, zaśpiewane lub nagrane. („Jestem” 31.01. g. 18.30, Sala Wielka).

Nowy Rok to też nowości muzyczne. Przed nami kolejna edycji cyklu Gramy u Siebie w odświeżonej formule. Podczas trzech koncertów będziemy prezentować zespoły albo wykonawców wybranych przez jury na podstawie zgłoszeń, a pierwsze przesłuchanie już 25.01.! Więcej informacji tutaj

10.01. wysłuchamy premierowego koncertu audiowizualnego młodego zespołu z Poznania – PLONDRY. Artyści łączą podejście i swobodę sceny free jazzowej lat 60., grunge rockową surowość brzmienia i ekspresję a także elementy muzyki noise, ambientu i drone’u. Więcej informacji tutaj 26.01. wybierzemy się w jazzową podróż z Olem Walickim i Jackiem Prościńskim. Artyści stworzyli formułę autorskiego organizmu elektro-akustycznego. Więcej informacji tutaj Na spotkanie czeka również nasz rezydent – Daniel Koniusz. Wraz z muzykami zagrają dla nas ostatni, finałowy koncert w ramach rezydencji „Temporary Broadcast Institute”. W pierwszej części wieczoru zaprezentowana zostanie „kompozycja na remont” z zarejestrowanego materiału audialnego, który artysta nagrywał w niedostępnych przestrzeniach Centrum Kultury ZAMEK podczas konserwacji zachodniego skrzydła. W drugiej części Sesji zostanie wykonany utwór autorstwa Misy Shimomury oraz Mikołaja Polińskiego. Więcej informacji tutaj Styczeń to czas filmów rosyjskich. Od 13 do 19.01. w Kinie Pałacowym potrwa 13. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. Wpadniemy w czarną dziurę, czyli czasoprzestrzeń, której z uwagi na grawitację, nic nie może opuścić. Wspólnie Damy się wciągnąć emocjom. Więcej informacji tutaj A co słychać w literaturze? Jak zwykle dzieje się bardzo dużo! 11.01. polecamy spotkanie z okazji XXIII Dnia Judaizmu. Porozmawiamy o książce „Wspomnienia z trzech światów” Noacha Lasmana. Więcej informacji tutaj 14.01. spotkamy się z seryjnymi poetami – tym razem z Piotrem Sommerem, który opowie o tomiku Kennetha Kocha „Tysiąc sztuk awangardowych” i pracy nad przekładem tego tomu. Więcej informacji tutaj 21.01. z okazji III Edycji Konkursu Reporterskiego Wydawnictwa Poznańskiego będziemy mieli okazję podyskutować o tym, czy tematy leżą na ulicy? Więcej informacji tutaj 23.01. zapraszamy na kolejne spotkanie Zamkowego Klubu Książki (szczegóły tutaj), a 28.01. polecamy rozmowę z Jurijem Wynnyczukiem, autorem książki „Tango Śmierci”. Książka znalazła się w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Więcej informacji tutaj

Koniec stycznia oznacza początek ferii zimowych w Poznaniu! Na każdy dzień przygotowaliśmy warsztaty, projekcje filmowe, spektakle teatralne oraz potańcówkę w rytmach tradycyjnej muzyki Wielkopolski. Przedszkolaków zapraszamy na zimową Strefę zabawy i SeZamkowy Teatr, a starsze dzieci na warsztaty, spotkania twórcze, spektakl oraz filmy w Kinie Pałacowym. W programie Zimy w Zamku znalazły się również zajęcia plastyczne, teatralne, wokalne, taneczne, a także robotyka i nauka polskiego języka migowego. Dla dzieci niesłyszących i niedosłyszących zaprezentujemy spektakl „Dzikie serce”, z tłumaczeniem na polski język migowy. Zima w Zamku potrwa od 25.01. do 8.02.

PROGRAM

_________

Zamkowe wydarzenia odbywają się w j. polskim, ale jesteśmy otwarci dla wszystkich. Przyjdźcie i poznajcie nas :)

Formuła większości warsztatów dla młodszych dzieci umożliwia wzięcie w nich udziału również osobom nieposługującym się językiem polskim.

Skontaktujcie się z nami, jeśli chcecie dowiedzieć się więcej: informacja@ckzamek.pl

_________

Na czarnym tle widać dużą cyfrę 01, która oznacza pierwszy miesiąc roku, czyli styczeń. Poza cyfrą widzimy też rok 2020 i napis „kalendarium styczeń”. W lewym górnym rogu znajduje się logo Zamku. Po prawej stronie grafiki widać fragment pracy pochodzącej z wystawy „Nieznany impresjonizm: Manet, Pissaro i im współcześni”. Obraz przedstawia trzy kobiety, które pielą trawę. Każda z nich ma długą spódnicę, chustkę na głowie i koszyk, do którego zbierają chwasty. Kobiety są pochylone na tle zielonej trawy.

 

 

Wydarzenia

Data
Kategorie
Uczestnicy