ZAMEK Culture Centre

ZAMEK Z KSIĄŻEK „CO Z TYM KANONEM? \ LITERATURA DLA MŁODYCH JAKO LEKTURA SZKOLNA”. WYKŁAD ANNY CZERNOW


 

Kanon literacki, a w szczególności kanon lektur szkolnych to temat budzący skrajne emocje. Według niektórych bez ustalonej listy lektur nie da się wykształcić młodego człowieka. Według innych jest ona całkowicie zbędna. Dla niektórych wpis do kanonu jest szansą na upowszechnienie dobrej literatury. Inni widzą w tym geście pocałunek śmierci - lektura szkolna kojarzy się wszak z udręką i nudą. Jak jest naprawdę? Czy to w ogóle da się ustalić? Jak było kiedyś? Zapraszam na rozmowę o literaturze, lekturze szkolnej, młodych czytelnikach i nas samych zagubionych w sporach o kanon.

 

Anna Maria Czernow, badaczka literatury dla dzieci i młodzieży, krytyczka literacka. Od 2015 roku prezeska Polskiej Sekcji IBBY. Autorka wielu artykułów poświęconych literaturze dla dzieci i młodzieży publikowanych w tomach zbiorowych i czasopismach branżowych. Stypendystka Internationale Jugendbibliothek w Monachium. Jej zainteresowania naukowe to między innymi: teoria literatury dla młodego odbiorcy, klasyka anglosaskiej i skandynawskiej literatury dla dzieci oraz fantastyka XIX, XX i XXI w.

wstęp: zapisy na stronie www.odnpoznan.pl
współpraca: Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu

----------------------------------------


Zdjęcie przedstawia jasny regał wypełniony, po brzegi książkami. Dominują jasne grzbiety ciasno ustawionych obok siebie książek. 

 

Partners

Events

Date
Categories
Participants