
Zamek i ludzie: Raport z badań publiczności Centrum Kultury ZAMEK w roku 2022
-
TypCentrum Praktyk Edukacyjnych
Nie sposób bez adekwatnych badań realizować dobrego programu kulturalnego, który odpowiada na potrzeby publiczności. W zmieniającym się świecie często musimy mierzyć się z nowymi wyzwaniami, odpowiadać na nowe potrzeby i okoliczności. Zmieniają się również motywacje związane z uczestnictwem w kulturze, pojawiają się nowe trudności, znikają stare bariery. Każda instytucja kultury, która stawia przed sobą cel bycia miejscem uważnym, nadążającym za współczesnością, powinna stale realizować dialog z otoczeniem społecznym. Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu podjęło decyzję, by w roku 2022 przeprowadzić rozbudowane – choć wciąż częściowe – badania publiczności: by sprawdzić, jaki jest odbiór tego miejsca przez jej stałych gości, oraz dowiedzieć się, jak można sprawić, by na Święty Marcin 80/82 (adres CK ZAMEK) trafiało więcej nowych osób.
Koncepcja i
koordynacja badań, realizacja badań oraz redakcja raportu:
dr Katarzyna
Chajbos-Walczak, dr Bartek Lis
Co się udało zrealizować i w jakim okresie?
- W okresie od 16 do 30 maja 2022 roku przeprowadzono badania ankietowe (technikami PAPI i TAPI) na próbie 336 respondentów i respondentek.
- W okresie od 25 maja do 6 września 2022 roku odbyły się niejawne obserwacje (770 zdarzeń) z wykorzystaniem wcześniej opracowanych i objaśnionych narzędzi (kart obserwacji). W sumie w podanym okresie badaczki spędziły w CK ZAMEK (zw. dalej CKZ) 59 dni.
- W okresie od czerwca do września 2022 przeprowadzono 10 wywiadów pogłębionych (w tym jedną diadę) z celowo wybranymi osobami (zarówno będącymi stałymi bywalcami CKZ, jak i niemającymi tego doświadczenia). W tej grupie znalazły się 3 osoby eksperckie (pracownice i pracownicy innych instytucji kultury).
- W czerwcu i wrześniu 2022 roku odbyły się etnograficzne badania 3 wybranych pracowni artystycznych. Badaczka posługiwała się metodami obserwacji, zogniskowanych wywiadów grupowych i prostych ankiet.
- W czerwcu i październiku 2022 roku przeprowadzono 3 warsztaty wydobywcze z przedstawicielkami i przedstawicielami trzech grup: młodszej młodzieży z niepełnosprawnościami wzroku (20 osób), osób Głuchych (8 osób) oraz Białorusinek i Białorusinów (10 osób).
- W okresie od 17 października do 21 listopada 2022 roku odbyło się łącznie 8 spotkań roboczych (każde spotkanie trwające 2 godziny) z przedstawicielkami i przedstawicielami dwóch grup kategorialnych młodzieży i młodszych dorosłych. W sumie uczestniczyło w nich 15 osób. Badacz i badaczka w pracy z tymi osobami wspierali się – oprócz metodą wywiadu grupowego – również obserwacją, metodami warsztatowymi (warsztaty wydobywcze), spacerami badawczymi i sondami.
- Niezależnie od tych badań, badacz i badaczka realizowali analizę danych zastanych (głównie raportów z wcześniejszych badań, obejmujących wybranych przedstawicieli określonych grup kategorialnych: osób starszych zależnych oraz osób niesłyszących i słabosłyszących) oraz wspierali się własnymi doświadczeniami zebranymi w toku realizacji badań w działaniu.
Bardziej szczegółowy opis metod i technik zastosowanych w badaniu umieściliśmy w dalszej części raportu – przy opisach poszczególnych etapów projektu.
Autorzy tekstów: rozdziały I, III, V – Katarzyna Chajbos-Walczak i Bartek Lis, rozdział II – Bartek Lis, rozdział IV – Katarzyna Chajbos-WalczakWsparcie
badawcze (obserwacje przestrzeni CK ZAMEK): Renata Chuchracka, Szeherezada
Kondratowicz, Klaudia Korecka, Julia Porzegowska, Marta Szala
Agregacja
danych (karty obserwacji): Renata Chuchracka
Korekta:
Rafał
Koschany
Projekt
graficzny i skład: Bękarty
Kontakt:
b.lis@ckzamek.pl
Dyrektorka
Centrum Kultury Zamek: Anna Hryniewiecka
Sprawdź raport:
Zamek i ludzie. Badania jakościoweZamek i ludzie. Badania ilościoweZamek i ludzie. Pracownie Artystyczne
____
Na grafice znajduje się biało-granatowy gradient wraz z napisami.