Centrum Kultury Zamek

MALTA FESTIWAL POZNAŃ \ NO MORE TEARS reż. Iwo Vedral, Polski Teatr Tańca

„No more tears” – obiecywała reklama szamponu na początku lat 90. XX w. Promienny uśmiech Barbary Piaseckiej Johnson, imigrantki, najpierw służącej w domu milionerów, wreszcie jednej z najbogatszych wówczas kobiet świata, wdowy po potentacie w branży farmaceutycznej starszym od niej o ponad 40 lat. Kolekcjonerka dzieł sztuki, filantropka, dobrodziejka polskiej Solidarności dawała nadzieję, że bolesny proces ustrojowej transformacji również obędzie się bez łez.

W nowojorskim sądzie podczas niezwykle brutalnego procesu o spadek po mężu Barbara opisywała wizje, których miała doświadczać w wieku 15 lat: „Leżę na łące pośród koniczyny. Koniczyna jest czterolistna. Jestem głodna, jak cała nasza rodzina. I wtedy słyszę głosy, które mówią, że powinnam wyruszyć w świat i kupić wielkie dzieła sztuki, aby próbować pomóc zniewolonej Polsce”.

Kiedy w czerwcu 1989 r. przybywa do Gdańska, w powietrzu unosi się klimat oczekiwania, przeczucie nadchodzącej zmiany, rozbudzona religijna tęsknota. W Gdańsku Barbara w kościele św. Brygidy kroczy pod rękę z Lechem Wałęsą przy dźwiękach pieśni Boże, coś Polskę. Chce kupić stocznię. „Anioł Gdańska”, „polska Joanna d`Arc” – krzyczą tytuły gazet, portret Barbary wisi na bramie stoczni obok portretu Jana Pawła II.

Barbara ostatecznie nie kupuje zakładu.

Jej historia to amerykański sen i polska rozbudzona tęsknota religijna.


Nadzieja na cud.

A jej przyjazd do Polski to wizyta uzdrowiciela.

Zbiorowa terapia.

Próba wybudzenia ze snu.

Sen.


Premiera spektaklu w ramach programu partnerskiego Malta Festival Poznań 2018 "Poznań na Malcie"

 

Reżyseria: Iwo Vedral

Choreografia: Krystyna Lama Szydłowska

Muzyka: Dawid Dąbrowski

Scenografia, kostiumy: Paula Grocholska

Dramaturgia: Michał Kurkowski

Reżyseria światła: Aleksander Prowaliński

Video: Kuba Falkowski

Występują i współtworzą: Paulina Jaksim, Julia Hałka, Katarzyna Kulmińska, Sandra Szatan, Emily Wong, Żaneta Majcher, Maciej Cymorek, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Michał Przybyła, Adrian Radwański, Dominik Więcek


Wydarzenia

Data
Kategorie
Uczestnicy