Czerwiec w Zamku. Sprawdź program!
- TypPrzestrzeń miasta
- MiejsceCK ZAMEK
- Godzina g. 0
- Data 30.06.2024
Ta chwila długo nie nadchodziła. Zaglądałeś(-aś) do doniczki równie często jak do lodówki, w nadziei, że wśród zielonych pomarszczonych liści pojawi się ona. I objawiła się w raz z letnim słońcem, zwiastując smak i wakacje. Sadzonka podarowała Ci truskawkę, zapominasz o chłodzie minionych miesięcy. W Zamku także przełączamy się na sezon letni. Wynosimy leżaki, spotykamy się na zamkowym balkonie, podglądając, jakie kwiaty urosły w drewnianych skrzynkach i wyglądamy Cię w ogrodzie, bo chcemy opowiedzieć, co czeka na Ciebie w czerwcu!
Poczęstuję się pełnym programem:
PROGRAM.DOCXPROGRAM.RTFPROGRAM.PDF
________
#opisujemy
autorka ilustracji – Antonina Kieliszewska
Rysunek przedstawia grupę osób w różnym wieku, które tańczą przed Zamkiem. Ludzie są ubrani w letnie stroje. Wokół nich znajdują się czarne nuty. Zamek jest rysunkowy. Kolory użyte w grafice to zielony i czarny.
Ethno Port – festiwal muzyczny, który Cię ukorzeni!
Światy muzyki, światy doświadczeń – Festiwal Ethno Port Poznań to czas, w którym nie musisz ruszać się z miejsca, by udać się w podróż. Dołącz do wspólnoty, która odnajduje sens w instrumentarium tradycji i sięgania do korzeni, a nie traci przy tym współczesnego interpretacyjnego refleksu. Czego możesz spodziewać się w tym roku?
Zaprezentujemy muzyczną spuściznę poprzednich edycji, a jednocześnie oddamy głos nowym zjawiskom na scenie world music. Wsłuchasz się w cztery kierunki świata. Bezkresne stepy Mongolii, odległa Korea, kontynent afrykański i serbsko-łużyckie brzmienia – nie przegap tej wędrówki!
Literackie rozkwity
Za dobrymi książkami tęskni się – podobnie jak za ulubionymi smakami. Powroty do przeszłości umożliwia Zamkowy Klub Książki. Dzięki niemu, odkryjesz, że czytanie niekoniecznie jest sportem indywidualnym.
Urodzaj filmowy w Kinie Pałacowym
Prognozy przeszły nawet najśmielsze oczekiwania. Urodzaj filmowy w Kinie Pałacowym jest naprawdę imponujący. Nie odpuszczamy aktualnego repertuaru, ale nadciągają też wybory z innego klucza. Będzie okazja do uczestniczenia w Festiwalu Filmów Niecodziennych i w aż dwóch przeglądach – Przeglądzie Kina Rumuńskiego, gdzie będzie można obejrzeć film „Libertate” Tudora Giurgiui i Cinema Italia Oggi, które jest wnikliwym wejrzeniem w stan włoskiej kinematografii.
Wracamy do kultowych dzieł studia Ghibli. W ramach cyklu DKF obejrzymy aż 6 produkcji, a wśród nich m.in. „Ruchomy zamek Hauru”, „Księżniczkę Mononoke” czy „Spirited Away: W krainie bogów”. Liczymy na żywiołowe dyskusje po seansach!
Nie tylko początek wakacji będzie dla dzieci miłą perspektywą w czerwcu. Szykuj się na interesująco spędzony czas w sali kinowej. Będziemy grać „W głowie się nie mieści 2”, „Kicię Kocię” oraz „Basię. Jestem w sam raz”. A to nie wszystko!
Teatralna różnorodność
Teatro La Plaza będzie kwestionować, prowokować, zaskakiwać, demaskować i marzyć. Te wszystkie działania spotkają się na scenie podczas spektaklu „Hamlet”. Reżyserka i dramaturżka, Chela De Ferrari, wspólnie z grupą aktorów i aktorek z zespołem Downa stworzyła spektakl będący swobodną interpretacją arcydzieła Williama Szekspira.
„po_szar_pa_ne” to jedna z dwóch premier Studia Teatralnego. W pozornie poszatkowanych, wsobnych opowieściach aktorzy i aktorki odkrywają wzór, układ, który zszyty jest zamkową strukturą site-specific. Podczas tego spektaklu, będziesz mieć okazję do odkrywania Zamku przez teatralny filtr.
To jak to jest z tą młodzieżą? Zastanawiają się i socjologowie(-żki), i instytucje kultury, i podmioty komercyjne. A gdyby tak zmienić optykę i oddać głos nastolatkom? „#mło_dość” spektakl opowiadający o problemach i wyzwaniach, przed którymi staje młode pokolenie. „#mło_dość” to kolejna premiera Studia Teatralnego.
Teatralne zamkowe premiery przyjmują się zawsze!
W cyklu uważności i wytchnienia – warsztaty ruchowe
Jesteśmy częścią świata i podobnie jak on nasza ludzka natura ma swoje indywidualne cykle i rytmy. Wystarczy chwila uwagi, by poznać nuty swojej wewnętrznej muzyki. Odczytanie znaków z ciała umożliwią Ci warsztaty ruchowe.
Czerwcowa odsłona „warsztatów z bezczynności” MuscoYoga pomoże Ci nawiązać dialog między Twoim ciałem, muzyką i ruchem. Ilustracyjne autorskie melodie Wiktora Łosia w połączeniu z praktyką jogi z Katarzyną Katą, tańcem intuicyjnym i baśniowymi opowieściami poruszą emocje i skłonią do autorefleksji.
Jak wyrazić siebie poprzez taniec? Podczas warsztatów ruchowych „Nie widać” tancerz i choreograf Antek Kurjata pomoże wydobyć z Ciebie Twój indywidualny rytm. Cykl spotkań został stworzony z myślą o osobach, chorujących na stwardnienie rozsiane (SM), by rozmawiać nie tylko o chorobie czy zdrowiu, ale aby odsapnąć, zregenerować się, pobyć razem.
Sezon na wystawy w pełni
Czerwiec obfituje w wystawy! Każda z nich ma swój indywidualny miąższ, który pozwoli Ci rozeznać się w kontekstach współczesnego świata, praktykach fast i slow fashion, odpowiedzialnej modzie, odnaleźć się w różnorodności kultur, przyjrzeć się działalności zamkowych pracowni. Wystawy, które możesz zwiedzić, to:
1. „Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań”
2. „Chce się szyć!” – wystawa towarzysząca „Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań”
3. „Sny naszych przodków” – wystawa prac Kamili Kobierzyńskiej w ramach 8. edycji festiwalu Poznań Art Week
4. „Zestawienie 2024” – wystawa Pracowni Plastycznej tARTak prowadzonej przez Sylwię Chudy-Leśnik
5. „Historia Polski” – wystawa w Galerii Fotografii pf z pracami autorstwa Michała Sity
6. „Wsłuchaj się w świat. Pokolenia” – wystawa towarzysząca festiwalowi ETHNO PORT
7. „Tu nic nie jest oczywiste” – wystawa prac uczestników i uczestniczek Pracowni Fotografii prowadzonej przez Kamilę Kobierzyńską
Łataj! Ceruj! Wzrastaj!
Ubrania mogą mieć swoją historię znaczoną Twoim zaangażowaniem! Czerwcowe wydarzenia towarzyszące wystawie „Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań” pomogą wejść w kreatywny okres wegetacyjny. Zajęcia rękodzielnicze, na których nauczysz się, jak robić na szydełku granny squares? Polowanie na lumpy z doświadczoną miłośniczką rzeczy z drugiej ręki? Opowieści z Modeny? A może kameralny koncert w przestrzeni wystawy? To jeszcze nie wszystko! Poznaj program czerwcowych wydarzeń towarzyszących!
Udaj się na zbiory doświadczeń do Zamku – zwiedzanie z przewodnikiem(-czką)
Niektórzy i niektóre z nas swoje pierwsze doświadczenia pracownicze zdobywali podczas zbiorów owoców. Chustka na głowę, wczesny poranek, rodzące się przyjaźnie, rozmowy i dzielenie się poradami, jak najszybciej zapełnić wiaderka. Nostalgia. By doświadczyć Zamku, nie musisz zrywać się o świcie, ale podczas zwiedzania z przewodnikiem(-czką) tak samo możesz tworzyć niezapomniane chwile, do których będziesz wracać.
W czerwcu możesz udać się na:
1. Zwiedzanie Zamku z latarkami
2. Zwiedzanie Zamku dla seniorów
3. Rodzinne zwiedzanie Zamku
4. Zwiedzanie Zamku z przewodniczką(-kiem)