Maj w Zamku. Sprawdź program!
- TypPrzestrzeń miasta
- MiejsceCK ZAMEK
- Godzina g. 23
- Data 1.05.2024
Praktyki powolności i życiowy slow motion – to one miały wyznaczać kierunki tego roku. Tymczasem świat przyniósł pogodowe zwroty akcji i wszystkie możliwe przyspieszenia. Już ich doświadczasz?
Nie ukrywamy, że w maju w Zamku też trochę biegniemy, ale – jak zobaczysz za chwilę w programie – robimy to w pogoni za nowymi skojarzeniami, opowieściami i radykalnymi historiami, które dają jeszcze nadzieję na wolne, wolniejsze jutro. Biegniemy literacko z kilogramami książek na Festiwal Fabuły, łatając i cerując ubrania na przekór szybkiej modzie, czyli fast fashion. W sztukach wizualnych czy w muzyce szukamy konkretnych rozwiązań i ratunku przed zagrożeniami.
8 wystaw czasowych, 2 spektakle, 3 koncerty, 5 dni Festiwalu Fabuły, trzycyfrowa liczba seansów filmowych i najdłuższa kulturalna wędrówka w Noc Muzeów przed Tobą. Zajrzyj do programu po więcej inspiracji na nieoczywiste majówki!
______
Opis grafiki: autorka ilustracji – Antonina Kieliszewska
Rysunek przedstawia grupę osób w różnym wieku, które siedzą na dywanie przed Zamkiem. Niektóre osoby czytają książkę, inne trzymają w dłoni liść, piją napój z kubków. Obok nich znajdują się kwiatostany lilaków i liście kasztana. Dominuje fioletowy kolor. Rysunki są obramowane czarną linią. U góry napis: maj 2024.
Szyjemy, łatamy, cerujemy! Długie życie na wystawie
Czy od czasu wernisażu wystawy „Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań” przykładasz większą uwagę do tego, co masz na sobie? Czy nagle poczułaś(-eś) potrzebę odszukania starych ubrań w szafie, by wyjść w nich na miasto? A może masz już plan kupienia maszyny do szycia? Znamy ten stan i mamy na niego radę – kolejne wydarzenia wokół recyklingu i upcyklingu w Zamku: Artist Talk z Pauliną Poczętą, Cerowanie za pogadanie w Atrium, warsztaty i edukacyjne zwiedzania wystawy. Program wydarzeń towarzyszących jest gęsto utkany, a najbliższą sposobność spotkania z modową rozważnością przyniesie majówka 8‒12.05.
Swoje prace na wystawę udostępnili: Susanne Friedel, Agnieszka Kasztelowicz, Małgorzata Markiewicz, Małgorzata Mirga-Tas, Anne Peschken & Marek Pisarsky, Paulina Poczęta, Anja Schwörer.
Do zobaczenia w Sali Wystaw w dniach do 28.07.2024.
Zagrajcie koncerty w Poznaniu, bo tęsknię
W maju rosną tęsknoty, a na nie najlepsze są spełnienia! Tak będzie z koncertem Lecha Janerki i jego wyczekiwanym albumem „Gipsowy odlew falsyfikatu”. Muzyk razem z zespołem przedstawi nowe piosenki w wersji koncertowej. Zagra też wiele innych znanych utworów ze swojego repertuaru. Ta muzyczna historia będzie dźwiękiem Twojego maja. A na kosmiczne tęsknoty, bo takie też zdarzają się w piątym miesiącu roku, poradzi zespół sneaky jesus, czyli wrocławski kwartet grający muzykę nieszablonową. Do jazzu dołączą elementy muzyki miejskiej. To nie koniec, bo zespół Na Górze świętuje w Zamku swoje 30. urodziny. W Sali Wielkiej zabrzmi „piosenkowy punk” i ogromna dawka radości! Sami siebie określają mianem ekipy „półsprawnej”, bo grupę muzyczną tworzą osoby z niepełnosprawnościami, które mogą być pełnosprawnymi artystami, jak mówi druga połówka zespołu.
Drabina, stos książek, a może osoba literacka?
Czy masz już wydrukowany i schowany w swojej ulubionej książce program Festiwalu Fabuły? Wierzymy, że tak. A nawet jeśli słyszysz o tym wydarzeniu po raz pierwszy, to poczuj się zaproszony(-a) do rozmowy. Odwiedź stronę festiwalu, by zaznaczyć moment literackiej łączności, a może znajdziesz więcej punktów dla siebie?
Dobre opowieści i rozmowy z autorkami i autorami powieści, opowiadań, reportaży, biografii, esejów, komiksów i utworów dramatycznych wypełnią aż 5 dni festiwalowych, nie licząc prologu i epilogu.
„Zwrot ludowy”, książki o „wychodzeniu z pochodzenia”, komiks na mapie polskiej kultury, przepisywanie biografii, literatura queerowa – to wstępna mapa tegorocznych tematów fabuły. Przed Tobą długie dyskusje i nowe konstelacje literatury.
Poczytamy wspólnie twórczość: Grzegorza Bogdała, Wiktorii Bieżuńskiej, Sylwii Chwedorczuk, Marcina Oskara Czarnika, Olgi Górskiej, Marii Halber, Anouk Herman, Macieja Jakubowiaka, Barbary Klickiej, Małgorzaty Lebdy, Emilii Padoł, Małgorzaty Rejmer, Jacka Świdzińskiego, Ishbel Szatrawskiej, Lucie Faulerovej, Anny Wakulik, Maliny Prześlugi, Bereniki Kołomyckiej, Filipa Myszkowskiego, Łukasza Barysa, Moniki Borys, Michała Rauszera, Doroty Kotas.
Wszystkiego fabularnego!
Kiedy kwitły kasztany, bywało się w teatrze
Majową porą zrobi się bardzo metafizycznie. Na scenie pojawią się tematy dobra, zła i miłości bliźniego. A to za sprawą teatru jednego aktora i monodramu Michała Studzińskiego – „Iwan Karamazow zwraca bilet”, inspirowanego powieściami Fiodora Dostojewskiego. Aktor na warsztat wziął „Braci Karamazow” i „Biesy”, i obecny w nich sprzeciw wobec urządzenia świata. Bohater spektaklu podważa sens stworzenia i kompetencje Boga.
Na zamkowe deski powraca spektakl „Intermezzo” Teatru KLUCZ. Zobaczysz w nim teatr jako przestrzeń, miejsce, formę artystyczną. Tym razem kulisy teatru będą tak samo ważne jak akcja sceniczna. Czy na pewno potrzebujesz scenografii, kostiumów, świateł, by dotknąć istoty teatru? Przekonaj się podczas spektaklu.
Noc Muzeów
Więcej o zwiedzaniach Zamku i wystaw w czasie Nocy Muzeów w programie.
Kinowe ścieżki
W maju liczba podróży rośnie. My proponujemy te filmowe, które dają pełną niezależność przeżywania i snucia refleksji. Zaczynamy od wyrażenia wolności podczas 15. LGBT+ Film Festival. Zobaczysz na nim aż 12 seansów. Podróż do świata obrazów zadzieje się zaś za sprawą arcydzieł Claude’a Moneta z Muzeum Orangerie, Muzeum Marmottan, Muzeum Orsay i Giverny. Zobaczysz opowieść o świetle, wodzie i „pierwszym, czystym wrażeniu”. Niepokój w podróży filmowej może wywołać jednak pytanie „Kim jesteś, Hamlecie?” – to tytuł sztuki w reż. Sama Mendesa. Dojdzie w niej do zderzenia dwóch wizji teatru.
Nieustannie w wystawach
Pożegnania i powitania – to jeszcze nie o końcu roku szkolnego mowa – ale o wystawach czasowych w Zamku. Pierwsze dni maja to ostatnia szansa na zobaczenie wystawy „Umgebung” Marka Wodzisławskiego. 10 maja zapraszamy na otwarcie wystawy „Chce się szyć” – o modowym recyklingu i zaradności domowych krawcowych i krawców. Dalsza część miesiąca to już finisaże wystaw: „Królestwo” Michała Bugalskiego – rodzinne losy zamknięte w fotograficznym spojrzeniu i „Załóż to jeszcze raz” (26.05) oraz wernisaże nowych ekspozycji: „Sny naszych przodków” – czyli cyklu prac poświęconych tematyce motyli nocnych oraz „Zestawienia 2024” – czyli prac dzieci i młodzieży z Pracowni Plastycznej tARTak.
Cesarzu, zaczekaj!
Bieg przez pokoje cesarskie, sień przejazdową, korytarze i hole balkonowe? Tym razem proponujemy Ci jednak spokojny spacer i praktykę uważności miejsca! Razem z naszymi przewodniczkami i przewodnikiem poznasz historie rodziny cesarza Wilhelma II, pospacerujesz wśród fotografii Ulatowskiego, na których zobaczysz nieistniejące już miejsca w Zamku!
Możesz skorzystać ze:
‒ zwiedzania z latarkami,
‒ rodzinnego zwiedzania,
‒ zwiedzania dla seniorów(-ek).
A podczas kolejnej wizyty wypróbuj nasz audioprzewodnik, tak dla odmiany i nowego doświadczenia!
<CESARSKIM SZLAKIEM>
Biegniesz z nami dalej w maj?