Kwiecień w Zamku. Sprawdź program!
- TypPrzestrzeń miasta
- MiejsceCentrum Kultury Zamek
- Godzina g. 8
- Data 2.04.2024
Raz jest, raz jej nie ma – podłóż co Ci pasuje: wiosna / pogoda / energia życiowa. W social mediach naciskają, żeby wziąć się do pracy nad swoim rozwojem i rozkwitnąć. Do tego znowu jakaś retrogradacja, a Ty czujesz się po prostu jak sweter, który pogubił oczka? Przyjdź do nas! Wszystkie dziury zacerujemy, załatamy, pozszywamy i zaadaptujemy do naszej zamkowej wspólnoty. Chodź i sprawdź, co mamy dla Ciebie w kwietniu!
PROGRAM NA KWIECIEŃ (WORD)PROGRAM NA KWIECIEŃ (RTF)PROGRAM NA KWIECIEŃ (PDF)
______
Opis grafiki: autorka ilustracji – Antonina KieliszewskaNa grafice znajduje się rysunkowy Zamek w kolorze różowym. Przed budynkiem Zamku stoi wiele osób. Kobiety ubrane są w kolorowe, wzorzyste sukienki z nadrukiem kwiatów. Po lewej stronie widać dziecko w różowym kapeluszu. Przed Zamkiem czeka też mężczyzna ubrany w kwietną kurtkę. Różowe płatki kwiatów wypełniają przestrzenie pomiędzy wszystkimi osobami. U góry ilustracji napis „KWIECIEŃ 2024”.
Łataj, ceruj i przedłuż życie swoim ubraniom
Szykujesz się do wyjścia, w dłoni niedopita herbata, a jeszcze musisz coś na siebie włożyć. Przeglądasz szafę, a tam mała tragedia – na ulubionej koszuli pękł szew. Nic straconego! Zamiast udać się na shopping w poszukiwaniu nowej, możesz sięgnąć po igłę i nitkę i w ten sposób zagwarantować ubraniu kolejne lata w swojej garderobie.
Nie miałaś(-eś) nigdy do czynienia z naprawianiem rzeczy i nie wiesz, od czego zacząć? Wystawa „Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań”, której kuratorką jest Marta Smolińska, pokaże Ci alternatywę i nakreśli szeroki kontekst przemysłu odzieżowego.
Osoby artystyczne zajrzą do podszewek mechanizmów fast fashion, wywrócą na lewą stronę washingowe narracje firm i ukażą w swoich pracach to, co branża chciałaby ukryć – wyzysk, niskie płace, ogromny ślad węglowy. Jednak nie poprzestaną tylko na tym. Wystawa „Łataj! Ceruj! (…)” zachęca do przemyślenia swojego podejścia do mody i nabywania ubrań. Przekierowuje optykę na ideę dłuższego użytkowania rzeczy i wyrobienia w sobie nawyku, by naprawiać, łatać, cerować swoją garderobę.
Wystawę możesz oglądać w dniach 13.04‒28.07.2024.
Wbijamy szpilkę. O programie edukacyjnym do wystawy „Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań”
Będziemy wbijać nie tylko szpilkę, ale ciąć, przerabiać i kolorować podczas warsztatów z Agnieszką Gierach. W tym czasie poznasz kreatywne triki, które pomogą wejść Twoim ubraniom na wyższy level i odświeżą ich wygląd.
Możesz skorzystać także z programu edukacyjnego i zwiedzań wystawy:
‒ z przewodniczką(-kiem),
‒ dla seniorów(-ek),
‒ dla rodzin.
A tajniki powstawania wystawy poznasz podczas oprowadzania z kuratorką Martą Smolińską.
Do tego dodajemy warsztaty „Łataj – ceruj – dotykaj” w ramach cyklu „Sztuka w ciemno”. Dzięki nim osoby uczestniczące w wydarzeniu będą mogły doświadczyć jej w sposób niestandardowy – za pomocą zmysłów węchu, dotyku i słuchu.
Wypatruj programu edukacyjnego. Pojawi się wkrótce!
Zaszyj się w Zamku!
Tak niewiele dzieli Cię od tego, by poznać sekrety dawnego Zamku Cesarskiego. Wystarczy przyjść na zwiedzanie Zamku z przewodniczką(-kiem). Odkrywaj historyczne przestrzenie wraz z wciągającym komentarzem. Nasze oprowadzania są przygotowywane z myślą o odbiorczyniach(-ach), dlatego oprócz klasycznego zwiedzania z przewodniczką(-kiem) możesz wybrać się na:
‒ zwiedzanie z latarkami,
‒ rodzinne zwiedzanie Zamku,
‒ zwiedzanie Zamku dla seniorek(-ów).
Jeśli powyższe terminy Ci nie odpowiadają, to zawsze możesz skorzystać z naszego audioprzewodnika i zaszyć się w Zamku na jak długo zechcesz.
Po nitce do kina
Kwiecień w Zamku rozkwita premierami filmowymi. Z temperamentem pierwszych wiosennych kwiatów przebijają się przez multipleksową ofertę. Co polecamy? Zwróć uwagę m.in. na „Kobietę z…” – opowieść o Anieli, która urodziła się w męskim ciele; „Czerwone niebo”, gdzie radość i witalność będą kontrastowały z ponurą pozą artysty czy na „Civil War” Studia 24 – akcja filmu rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, w ogarniętych chaosem wojny domowej Stanach Zjednoczonych.
I wisienka na torcie przeglądu Hamaguchiego, reżysera „Drive my car” – pokaz „Giftu”, współczesnego filmu niemego z muzyką Eiko Ishibashi na żywo.
Nie trać czasu na słabe filmy, przyjdź do Kina Pałacowego!
Literacki showroom
Literacka propozycja Zamku to polifonia ważnych głosów, które chcemy Ci przedstawić. Z początkiem kwietnia dotrzemy do „Innego świata na Zamku”. Na jednym z pierwszych spotkań, których prowadzącym będzie Paweł Mościcki, autor podcastu „Inny świat”, porozmawiamy z zaproszonymi gośćmi (Tomasz Grosse, Łukasz Moll) o tym, komu wolno krytykować Unię Europejską.
Poetycką przestrzeń programową wypełni twórczość Juliusza Pielichowskiego, Marcina Ostrychacza i Wojciecha Kobusa. „Seryjnych poetów” będzie moderował prof. Piotr Śliwiński.
Nie przegapiłyśmy(-liśmy) przystanku! W Drodze do Fabuły przystaniemy przy prozie Olgi Górskiej „Nie wszyscy pójdziemy do raju”.
Słyszysz, czym brzmi kwiecień? Porywającymi kawałkami muzycznymi i eksperymentem! Zanurz się w jazzowej czułości z kwartetem Follow Dices. Wsłuchaj się w charyzmatyczny głos Martyny Jakubowicz i posłuchaj autobiograficznych pauz między utworami. Weź udział w seansie cybernetycznym, który poprowadzi Karolina Czarnecka.
Kosmos wrażeń gwarantowany!
Takiej listy nikt nie chciałby ujrzeć
Wracasz do pracy po urlopie, a tam zamiast ciepłego powitania, zastajesz na biurku listę zarzutów, dotyczących Twojej pracy? To jedna z historii, która stała się impulsem do powstania spektaklu „Lista uchybień”. Artystki i artyści ze Stowarzyszenia Pedagogów i Pedagożek Teatru stworzyły(-li) opowieść o wyzwaniach pracy w instytucjach kultury. Wsłuchaj się w ważny głos – w toczącej się debacie – na temat kultury jako środowiska pracy. Niech stwierdzenie „Pracuję w kulturze, to oczywiste, że pracuję wyłącznie dla idei” pozostanie tylko w sferze memosfery.
Wydarzenie składa się z trzech części:
1. Wystawy grafik Katarzyny Belczyk
2. Spektaklu
3. Rozmowy po spektaklu
Dodajemy, że spektakl będzie z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na polski język migowy.
Ciało to materia(ł). Warsztaty z bezczynności
„Zabierz mnie do sanatorium, dość mam deszczu w weekend i upalnych wtorków…” – zdaje się, że w pewnym sensie możemy spełnić to marzenie. Oczywiście nic nie poradzimy na pogodę, ale możemy zaprosić Cię do „Sanatorium somatycznego”. To kolejna odsłona „Warsztatów z bezczynności”, podczas której będziemy korzystać z metody Body-Mind Centering®, czyli zbioru praktyk improwizacyjnych i somatycznych. Podróż w głąb siebie, ruch i rozwijanie wewnętrznej świadomości pozwolą Ci poczuć całą materię swojego ciała, począwszy od pojedynczej komórki.
Jak przedłużamy? UMGEBUNG Marka Wodzisławskiego
Co jest przedłużeniem naszego ciała? Ubranie, dom to nie tylko ochrona przed wiatrem czy zimnem, ale sposób komunikacji z otoczeniem, kamuflaż. Zamkowy rezydent, Marek Wodzisławski bada granice protetyczności. Skutkiem jego procesu analitycznego jest swoisty biorecykling z materiałów naturalnych.
Wystawę możesz oglądać w dniach 5.04‒5.05.2024.