
Październik w CK ZAMEK. Sprawdź program!
-
TypPrzestrzeń miasta
-
MiejsceCK ZAMEK
-
Godzina g. 0
-
Data 31.10.2023
Jeśli miałbyś_abyś porównać swoje jesienne egzystowanie do gatunku filmowego, to byłaby to: spokojna obyczajówka z wolno toczącą się akcją, szalona komedia omyłek, a może blockbuster z szeregiem suspensów? Niezależnie od tego, w jakim tempie i z jaką fabułą zamierzasz spędzić czas opadających liści, my chętnie przygarniemy Cię do Zamku. I jeszcze doenergetyzujemy kulturą jak witamina D w najwyższym dozwolonym stężeniu!
Sprawdź, jakie wydarzenia przyniesie październik!
----------------------------------------------------------------------
Grafika przedstawia 10 logotypów projektów i wydarzeń, które odbywają się w CK ZAMEK. Zostały one umieszczone na zielonym tle, na którym widać też wiele małych białych prostokątów.
Święto kina po raz 27! Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA
To wydarzenie, na którym nie zmiecie Cię fala deszczu na polu festiwalowym. U nas dostaniesz miejsce w wygodnym fotelu i możliwość obejrzenia filmów dokumentalnych, które wyznaczają trendy, trafnie i bez stereotypów komentują otaczającą nas rzeczywistość i podejmują dyskusję o przekraczaniu granic. Dołóż swój głos do tej rozmowy i przyjdź na 27. Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA. Mamy dla Ciebie aż 6 dni wypełnionych dobrym kinem oraz spotkaniami z twórcami i twórczyniami!
Film i literatura przy jednym stole. Przysiądziesz się?
Na tę współpracę czekamy cały rok. Bo czy mogą być bardziej sprzyjające warunki do połączenia sił filmu i literatury niż jesień ze swoimi długimi wieczorami? W programie OFF CINEMA znalazły się spotkania z osobami ze świata filmu i świata literatury, które szukają punktów wspólnych przy jednym stole. I tak, wdamy się w dyskusje o wodzie, Lemie i „Głuszy” Anny Goc.
Oprócz wydarzeń powiązanych z festiwalem OFF CINEMA znajdziecie w literackim repertuarze książki istotne, które od jakiegoś czasu zmieniają naszą optykę i stają się przyczynkiem do dyskusji. To m.in. o herstoriach naznaczonych trudem, cierpieniem i niemożnością wyboru własnego losu porozmawiamy w czasie spotkania z Joanną Kuciel-Frydryszak. Punktem wyjścia będzie książka jej autorstwa „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”. To wydarzenie otwiera jesienny cykl spotkań literackich w ramach „Alei Praw Kobiet”. Szykujcie się już także na listopadowe spotkania z Zytą Rudzką (7.11) oraz Pauliną Reiter (30.11).
Przeczytaj pełen program literacki:
Kino bez barier. Kino z nagrodami
Ostatnio zespół tworzący KINO BEZ BARIER miał ręce pełne nagród i nominacji! Nagroda w kategorii „Wydarzenie Edukacyjne” przyznana przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych, nominacja do 15. Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Animacja kultury filmowej”, dofinansowania na dalszą działalność. Te dowody uznania sprawiają, że jeszcze bardziej umacniamy się w przekonaniu, że powinniśmy_yśmy tworzyć kino dostępne! Ręce pełne nagród jak zawsze zmieniają się w ręce pełne roboty. Takiej roboty, która daje satysfakcję. Działamy dalej.
Sprawdźcie październikowy repertuar kina z audiodeskrypcją, napisami i tłumaczeniem na polski język migowy:
Ten WŁĄCZNIK działa!
Czy na dźwięk słowa „bezczynność” czujesz chwilę błogostanu, by za chwilę z wyrzutami sumienia dopisywać kolejne zadania do swojej niekończącej się listy obowiązków? Jeśli tak, to zostań w tym miejscu, bo mamy dla Ciebie propozycję. Wpadnij na debaty i warsztaty w ramach działania „Włącznik! Forum Kultury Użytecznej”, które z jednej strony będą polegały na wymianie wiedzy i doświadczeń osób pracujących w obszarze kultury, a z drugiej dadzą Ci pełne prawo do otwartej bezczynności, rozumianej jako przeciwwaga dla wyczerpania, nadprodukcji i przepracowania. Przygotuj się na dwa wyjątkowe dni.
Leśna kąpiel w formule zamkowej, warsztaty z bezczynności, debaty o miejskich politykach kulturalnych i roli/charakterystyce społecznej instytucji kultury – to tylko część pól, po których będziemy się poruszać.
Zrób krok naprzód i zarejestruj się już dziś:
Mamy dla Ciebie przestrzeń! Ekoczułą
Pamiętacie skoczogonki, zapracowane organizmy, które latem były głównymi bohaterami wystawy „Silent Partners”? Podobnie jak one postanowiliśmy_łyśmy wziąć się za przetwarzanie świata. Otwieramy WARSZTATOWNIĘ EKOCZUŁĄ – będzie ona nową przestrzenią eksperymentu, twórczego wytchnienia. Będziemy szyć, ciąć, modelować, zgłębiać tajniki ekodesignu. Korzystając z materiałów z odzysku, zadbamy o naszą planetę.
Jeśli chcesz się rozwinąć artystycznie w duchu upcyklingu, to nie zwlekaj i zaklep sobie miejsce. Na warsztaty nie trzeba się zapisywać, wystarczy zakupić miesięczny karnet (obowiązuje na 4 spotkania w danym miesiącu). W ramach WARSZTATOWNI masz do wyboru dwa cykle tematyczne: UPCYCLING LAB oraz PAPER MACHE BABY!
Do zobaczenia z nożyczkami w dłoni!
Na wystawy to do Zamku
Jeśli szukasz wystaw, które ciekawie komentują rzeczywistość, badają jej granice i konteksty, to nie zawiedziesz się, wybierając Zamek.
Na otwartej we wrześniu wystawie „Obok i w. O peryferiach Poznania w fotografii”, której kuratorem jest Maciej Szymaniak, będziesz miał_a okazję doświadczyć podróży w nieoczywiste miejsca Poznania, a to za sprawą czarno-białych fotografii. Przedstawiają one nie tylko geograficzne położenia, ale są społeczną soczewką, przez którą zajrzysz do wydarzeń i ludzkich his-, herstorii, które trwają w pamięci właśnie dzięki tym fotografiom. Wystawę możesz zwiedzać indywidualnie, a także z przewodnikiem. Szukaj oprowadzań kuratorskich, bo Maciej potrafi wciągająco opowiadać! Kiedy już zakochasz się w fotografiach, ruszaj dalej na wydarzenia towarzyszące – spacery architektoniczne, warsztaty fotograficzne i rozpoznawanie widoków z zamkowych okien.
W przestrzeniach Galerii Fotografii pf czeka na Ciebie „CHAROMUSHKI ODYSSEY 1930–2023”, której autorem jest Andrei Loginov. Ta wystawa opowiada wizualną historię losów mieszkańców konkretnej wsi (od czasu wykonania historycznych zdjęć obszar ten doświadczył kolektywizacji, II wojny światowej, Związku Radzieckiego, reżimu Łukaszenki). Artysta odnalazł w opuszczonym domu wiejskiego fotografa płótno z pejzażem, by dać przedmiotowi drugie życie. W Zamku będziesz mógł_ogła zrobić sobie zdjęcie na tle płótna i dołączyć do eksperymentu zapętlenia czasu.
W Holu Wielkim zatrzymaj się przy wystawie „Kamień, powietrze, światło. Zamek w centrum”. Znajdziesz na niej fotografie Zamku, które akcentują zmienność wizerunku i postrzegania budynku w zależności od pory roku czy dnia. To wynik inspiracji Agaty Miatkowskiej-Gołdyn i Macieja Kaczyńskiego przygotowaniami do wystawy „Obok i w.”
…49, 50! Szykujcie świeczki i życzenia, bo JazZamek ma okrągły jubileusz
Kiedy to minęło? Nie wiemy! Chcemy świętować z Wami okrągłą rocznicę JazZamku. Chyba najlepszym rozwiązaniem będzie poddanie się rytmowi muzyki. Celebrację rozłożymy na dwa dni. 15.10 wysłuchamy koncertu JazZamku #49, na którym wystąpią uczniowie kierunku Jazz POSM II im. M. Karłowicza. Usłyszymy klasykę i największe nazwiska, takie jak: Parker, Ellington, Davis, Kaper oraz współczesny Kenny Garrett. A to wszystko sadzone w autorskim kontekście. Z kolei pod numerem #50 skrywa się Jazzpospolita z nową płytą „Obiekt”. Zespół będzie świętował swoje 15-lecie.
Powodów do radości jest wiele! Sprawdźcie kalendarium koncertów:
OBECNOŚĆ – Thank You Very Much!
Tego wieczoru nie zapomnisz! Szkocka choreografka, Claire Cunningham, która osiągnęła światową sławę wespół z artystami i artystkami z niepełnosprawnościami, odkryje razem z nimi tajemniczy świat tribute artist, czyli artystów składających hołd wielkim postaciom sceny. Dowcip, precyzja i pulsująca muzyka, badająca granice transu. Artyści_ki sprawią, że wszystkie mity na temat tego, jak ma wyglądać ciało odejdą w niepamięć. Bardzo im za to podziękujecie! Spektakl „Thank You Very Much” gramy dwa razy: 13 i 14.10 w ramach projektu OBECNOŚĆ.
Poznaj szczegóły:
OBECNOŚĆ
To oczywiście nie wszystko. Co piątek przypominamy najbliższe wydarzenia w newsletterze, więc dopisz się, jeśli chcesz na bieżąco dorzucać do swojej jesiennej egzystencji kilka scen, w których Zamek będzie miejscem akcji!