ZAMEK Culture Centre

DIZAJN. Odsłona poznańska

Poznań od XIX wieku to ważny ośrodek przemysłu. Również współcześnie Poznański Okręg Przemysłowy zalicza się do najprężniejszych w kraju. Na kształt wytworów przemysłu – poza inżynierami, technologami, handlowcami – mają wpływ także projektanci. To ich dokonania wpisują rzeczy pospolite do wartości kultury.

Codzienne przedmioty, obok funkcji użytkowych, zaczynają mówić o naszych preferencjach estetycznych, o kulturze wytwarzania, wreszcie o wartościach. 70 lat, począwszy od lat 50. ubiegłego wieku do współczesności, to okres kształtowania się nowoczesnego przemysłu, ale to też czas, który wielu jeszcze pamięta i jak w lustrze może poprzez te przedmioty odczytać kawałek własnej historii. 

Wystawa „Dizajn. Odsłona poznańska” prezentuje obraz kultury materialnej z perspektywy twórców poznańskich. Przy okazji przekrojowych pokazów często zapomina się o wkładzie tego środowiska w kulturę naszego kraju. Niewiele osób spoza środowiska branżowego kojarzy z Poznaniem meblościankę Bogusławy i Czesława Kowalskich z lat 60., podobnie jak wznawiane współcześnie eksperymenty meblarskie z lat 50. Rajmunda Hałasa czy doświadczenia postmodernistyczne lat 90. Aleksandra Kuczmy. 

Meble stawiające polski przemysł na poziomie światowym to wytwory projektantów średniego pokolenia takich jak: Tomasz Augustyniak, Piotr Kuchciński czy młodszego: Joanny Leciejewskiej, Bartłomiej Pawlaka i Łukasza Stawarskiego. Wymienieni twórcy są związani z Poznaniem poprzez ukończone studia i pracę nie tylko na rzecz miasta. 

Obok wyrobów przemysłowych wystawa ukazuje kilka projektów powstałych dla konkretnych miejsc w Poznaniu, które wpisały się w historię polskiego dizajnu, jak meble Romana Machowiaka stworzone dla Centrum Kultury ZAMEK czy Jana Węcławskiego dla Hotelu Merkury i Klasztoru Dominikanów. 

Chronologiczny układ wystawy pokazuje zmiany, jakie przez 70 lat zachodziły w polskiej myśli projektowej. Od powojennej estetyki lat 60., wpisującej się w tzw. newlook, poprzez modernistyczną estetykę lat 70., aż po wybuch postmodernistycznego bogactwa formalnego lat 90., który przyszedł wraz ze zmianą ustrojową. W nowszej historii to wpisywanie się w standardy zachodnie na przełomie XX i  XXI wieku aż po najnowsze, bardziej odważne poszukania, które z sukcesem konkurują z produktami zaawansowanych technologicznie rynków. 

Na wystawie nie zostają pominięte również projekty eksperymentalne i interdyscyplinarne, w których młodzi twórcy poszerzają rozumienie tradycyjnie pojmowanego wzornictwa. Projekty te są głosem młodego pokolenia w ważnej dla nich dyskusji dotyczącej odpowiedzialnego, zrównoważonego i społecznie zaangażowanego projektowania. Ta chronologia pokazuje, jak w różnych warunkach gospodarczych, czasem bardzo trudnych, projektanci radzili sobie, chcąc sprostać potrzebom społecznym i jak w czasach nadprodukcji młode pokolenie poszukuje nowych wartości. 

Wystawa „Dizajn. Odsłona poznańska” jest również próbą odpowiedzi na pytanie: czy można wyodrębnić poznańską lokalność, czy charakteryzuje ją odrębność, czy przeciwnie – zaciera się w nurcie ogólnopolskim i wpisuje się w tendencje ogólnoświatowe?

kuratorka: Czesława Frejlich

aranżacja: Paweł Grobelny

projekt graficzny: Ewa Hejnowicz

bilety: 10 zł (n), 7 zł (u), 5 zł (dla grup od 15 osób, do nabycia w kasie CK ZAMEK)

Katalog wystawy „Dizajn. Odsłona poznańska”

_______

Grafika będąca plakatem wystawy składa się z dwóch części. Dolna przedstawia fragment fantazyjnego czarnego wazonu na żółtym tle. U jego podstawy znajduje się napis „DIZAJN.”. W górnej część grafiki widzimy fragment ananasa z liśćmi na czarnym tle.

Dostępność wystawy „Dizajn. Odsłona poznańska” \ oraz towarzyszących jej wydarzeń

Ważne jest dla nas myślenie o dostępności jako idei projektowania działań z uważnością na różne potrzeby osób, które biorą w nich udział, w tym osób z różnymi niepełnosprawnościami. W ramach wystawy „Dizajn. Odsłona poznańska” proponujemy Wam rozwiązania, które mają na celu poprawę komfortu oraz jakości oglądania i doświadczania ekspozycji. Przygotowaliśmy dla Was zbiór informacji, dzięki którym (mamy nadzieję) Wasza wizyta będzie w pełni satysfakcjonująca. Znajdziecie je poniżej. Będą one na bieżąco uzupełniane, dlatego zachęcamy do przeglądania tej zakładki. W przypadku trudności, wątpliwości, pytań zapraszamy do kontaktu z nami, mail: dostepnosc@ckzamek.pl.

Ekspozycję można oglądać w Sali Wystaw, na pierwszym piętrze w nowej części Zamku. Ścieżki dostępu do CK ZAMEK znajdziecie w poniższym zielonym przycisku.

ścieżki dostępu

Sala Wystaw zbudowana jest z dwóch pomieszczeń. Kolory ścian na wystawie są jaskrawe, utrzymane w mocnym żółtym odcieniu. Eksponaty można oglądać z bliska, nie są ukryte za szybami. Każdy przedmiot jest ustawiony na żółtym podwyższeniu. 

W przestrzeni wystawy dostępne są krzesełka odpoczynkowe − zachęcamy do ich wypożyczania. Są to mobilne, stabilne, lekkie siedziska z podłokietnikami. Stojak z krzesełkami znajduje się przy drzwiach wejściowych na wystawę.

Bilety:
7 zł − bilet ulgowy dla osób, które zwiedzają wystawę samodzielnie,
10 zł – bilet normalny dla osób, które zwiedzają wystawę z osobą towarzyszącą (osoba towarzysząca otrzymuje bezpłatną wejściówkę)

Audiodeskrypcja

Tekst ogólny o wystawie oraz 3 prace zostały przełożone na opis dźwiękowy. Audiodeskrypcje zostały nagrane na urządzenia MP3. MP3 można wypożyczyć z jednorazowymi słuchawkami (można też użyć swoich słuchawek) z zamkowego punktu info, przy zakupie biletu na wystawę. Przy przedmiotach, do których przygotowaliśmy nagrania audio znajdują się białe kwadratowe tabliczki z czarnym symbolem audiodeskrypcji (AD). Nagrania są również dostępne tutaj (przyciski z nagraniami znajdują się poniżej):

Zwiedzanie wystawy z przewodnikiem

Możliwe jest zamawianie zwiedzań dla osób z niepełnosprawnościami wzroku, dla osób niewidomych. Zgłoszenia przyjmuje Agata Miatkowska-Gołdyn, umawianie terminu i szczegółów zwiedzania pod adresem mailowym: a.miatkowska@ckzamek.pl.

Na zwiedzanie obowiązuje bilet wstępu na wystawę (koszt: 10 zł). Liczba miejsc jest ograniczona do 10 osób.

Napisy i tłumaczenia na polski język migowy

Filmy wyświetlane na wystawie mają napisy: krótszy tylko napisy w języku polskim, a dłuższy napisy polsko-angielskie. Publikowane przez nas wykłady i oprowadzania mają napisy w języku polskim i można je obejrzeć na zamkowym kanale na YouTube. 

Film z wernisażu wystawy z napisami i tłumaczeniem PJM można obejrzeć poniżej lub na kanale YouTube.

przejdź do kanału youtube ck zamek

W CK ZAMEK jest dostępna usługa tłumaczenia PJM online.

tłumacz PJM online

O kolejnych udogodnieniach będziemy informowali na bieżąco. Zachęcamy do przeglądania tej zakładki. Więcej o dostępności CK ZAMEK przeczytacie w zakładce „Dostępność” można do niej przejść klikając w poniższy link.

dostępność w CK ZAMEK

 

Audiodeskrypcje wybranych przedmiotów z wystawy

Audiodeskrypcje nagrane na urządzenia MP3 można wypożyczyć z jednorazowymi słuchawkami (można też użyć swoich słuchawek) z zamkowego punktu info, przy kupowaniu biletu na wystawę. Mogą posłużyć osobom z niepełnosprawnością wzroku oraz tym, którzy chcieliby odsłuchać nagranego wprowadzenia do wystawy oraz opowieści o trzech przedmiotach: Krześle z gabinetu Bolesława Bieruta zaprojektowanym przez Zygmunta Szatkowskiego, Meblościance autorstwa Bogusławy i Czesława Kowalskich oraz Wazonu Bumps 2.0 stworzonym przez Arkadiusza Szweda. Audiodeskrypcje można odsłuchać na wystawie, ale również tutaj. Wystarczy kliknąć na jeden z poniższych zielonych przycisków.

wstęp do wystawy - audiokrzesło z gabinetu B. Bieruta - audiomeblościanka Kowalskich - audiowazon Bumps 2.0 - audio

W Atrium, przed wejściem do Sali Wystaw, przemawia dyrektorka CK ZAMEK. Jest ubrana na czarno, a na twarzy ma maseczkę. Na pierwszym planie widać tłumaczkę PJM, która na bieżąco tłumaczy wypowiadane zdania. W drugiej części filmu pojawia się kuratorka wystawy.
Zaplanowaliśmy warsztaty, spotkania i wykłady poświęcone przedmiotom z wystawy lub inspirowane nią. Do współpracy zaprosiliśmy rzemieślników, artystów i animatorów kultury.

Program wydarzeń edukacyjnych i popularyzatorskich towarzyszący wystawie „Dizajn. Odsłona poznańska” kierujemy do zróżnicowanych grup wiekowych, kompetencyjnych i o różnych potrzebach. 

 

Przygotowaliśmy dwa rodzaje warsztatów: twórcze i koncepcyjne. Wśród tych pierwszych znajdą się propozycje artystki wizualnej Martyny Rzepeckiej oraz Przybyrada Paszyna prowadzącego pracownię rzemieślniczą „Politura”. Na warsztaty Martyny Rzepeckiej zapraszamy młodzież i dorosłych, którzy pod okiem doświadczonej edukatorki chcą w kreatywny sposób zgłębić temat mebla absolutnego. Do tej samej grupy wiekowej kierujemy propozycję rzemieślniczą, która wpisuje się w silną społeczno-rękodzielniczą tendencję do odnawiania i przerabiania mebli z kilku dekad XX wieku. Warsztaty koncepcyjne natomiast poświęcone będą dostępności sztuki użytkowej dla osób z niepełnosprawnościami. Ich pomysłodawczyniami są Agata Etmanowicz i Dorota Stępniak.


Wykłady popularno-naukowe uzupełnią ekspozycję o rozbudowane komentarze do wybranych dzieł oraz do samej koncepcji wystawy. Będziemy mówić o historii poznańskiego wzornictwa i sztuki użytkowej, a także o dziejach poznańskiego meblarstwa. Poruszymy temat projektowania i realizacji polskich szkieł, ceramiki i mebli w okresie od końca lat 40. XX wieku do początku XXI wieku. Opowiemy o meblach i przedmiotach codziennego użytku pochodzących z lat 40–90. minionego wieku jako o przedmiotach handlu. Zajmiemy się także gustami i uwarunkowaniami społeczno-ekonomicznymi XX wieku, które wpłynęły na wygląd mieszkań w Polsce i poza nią. Wśród wykładowców znajdą się m.in. Agata Miatkowska-Gołdyn, Dorota Żaglewska i Maciej Szymaniak (pracownicy CK ZAMEK) oraz zaproszeni Michał Błaszczyński i Witold Dobaczewski.

 

Najbardziej otwarte będą spotkania z publicznością, które przybiorą formę spacerów czy prelekcji z elementami warsztatu. Jako pierwsza w ten sposób zostanie przedstawiona postać i zamkowe realizacje Romana Machowiaka – poznańskiego architekta wnętrz i projektanta tworzącego w Poznaniu od końca lat 40. XX wieku. W formule spotkania realizowane będzie także inne zagadnienie – wzornictwa przemysłowego i sztuki użytkowej w kontekście katastrofy klimatycznej i ruchów ekologicznego wykorzystywania przedmiotów. Do stworzenia koncepcji i prowadzenia spotkań zaprosiliśmy Katarzynę Andrzejczyk-Briks.

 

W programie edukacyjnym znajdą się również wydarzenia skierowane do osób z niepełnosprawnościami lub zainteresowanymi tematyką dostępności. Przygotujemy audiodeskrypcje do wybranych eksponatów na wystawie, planujemy też oprowadzanie z tłumaczeniem na PJM oraz oprowadzanie dla osób niewidomych i słabowidzących.

 

Część wydarzeń programu edukacyjnego towarzyszącego wystawie „Dizajn. Odsłona poznańska” odbędzie się poza murami CK ZAMEK:

_ maj–wrzesień w pracowni słynnych poznańskich projektantów Bogusławy i Czesława Kowalskich na Jeżycach. Spotkania przygotowała Julia Błaszczyńska wraz z rodziną projektantów: prof. UAM dr hab. Jackiem Kowalskim (synem Bogusławy i Czesława Kowalskich) i Teresą Knapowską (wnuczką Bogusławy i Czesława Kowalskich).

Archiwum wydarzeń

Dofinansowanie

Patronat

Patroni medialni

Partner technologiczny

This website uses cookies

If you want to accept only necessary cookies or adjust your consent for analytics or marketing cookies (which are not essential), make your selection below and click "Allow selected" Check Privacy policy for more information

Events

Date
Categories
Participants