ZAMEK Culture Centre

III NieKongres Animatorów Kultury / 9-11 kwietnia 2018 roku / Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

NieKongres Animatorów Kultury to spotkanie animatorów i animatorek kultury. Spotkaliśmy się, by wymieniać się doświadczeniami.

Ważne były i są dla nas: edukacja kulturowa, społeczna i więziotwórcza rola kultury, kultura żywa, lokalna i bliska oraz oddolne praktyki wokół inicjatyw kulturalnych i społecznych.


PROGRAM

FOLDErdobre praktyki - prezentacje w pałacowym


Istotnym punktem III NieKongresu Animatorów Kultury było podpisanie 9.04. przez samorządowców dokumentu: Samorządowa Karta dla Kultury. Karta ramowo określa zasady i reguły współdziałania pomiędzy animatorami kultury a lokalnymi władzami, wskazując na wzajemne korzyści płynące ze współpracy. Szczegóły tutaj.

SAMORZĄDOWA KARTA DLA KULTURY

Do tej pory odbyły się trzy NieKongresy Animatorów Kultury. W każdym ze spotkań uczestniczyło ponad 300 osób ‒ animatorów, edukatorów i menadżerów kultury, przedstawicieli instytucji kultury, organizacji pozarządowych i firm prywatnych, osób z metropolii, średnich i małych miast.

Tegoroczny NieKongres odbył się pod hasłem SIŁA WSPÓŁPRACY.

Jego głównymi organizatorami byli: Centrum Kultury ZAMEK, Miasto Poznań oraz Forum Kraków (z którego inicjatywy zorganizowano poprzednie spotkania). Gośćmi i uczestnikami tej edycji NieKongresu, poza animatorami i edukatorami, byli samorządowcy i lokalni działacze. Tylko we współpracy z samorządem i poprzez wytwarzanie systemowych i szytych na lokalną miarę rozwiązań, animacja kulturowa może osiągnąć swoje najważniejsze cele: wzmocnić społeczności i rozwój świadomego uczestnictwa w kulturze, a także włączyć się do realizacji ważnych polityk miejskich w obszarze miękkiej rewitalizacji.


__


Na kolorowej ilustracji widać postaci rozwieszające girlandę. Niektóre z nich stoją, siedzą i opierają się o drabinę. Pozostałe stoją obok niej.

SIŁA JEST WE WSPÓŁPRACY! Spotkaliśmy się, by wymieniać się doświadczeniami.

Rejestracja na III NieKongres zakończyła się 5.03.Oprócz warsztatów, debat i grup roboczych przewidziano również program wydarzeń towarzyszących dla mieszkańców i mieszkanek Poznania.

Nowym pomysłem w historii NieKongresu, są „działania kroczące” ‒ specjalnie przygotowywany program mikrograntów dla wielkopolskich animatorów, który potrwa od kwietnia do września 2018 roku.
Spróbujemy w ten sposób praktycznie sprawdzić postulaty i rekomendacje powstałe podczas III NieKongresu. We wrześniu, krótko przed wyborami samorządowymi, zorganizujemy w Centrum Kultury ZAMEK jednodniowe seminarium, podsumowujące efekty realizacji tych mikroprojektów.

__

Na ilustracji widzimy dwie panie, grające w warcaby na dywaniku. Obok nich stoi fotel, z którego wyłania się chłopak w niebieskim swetrze i podpowiada kobietom, jak mają grać.

plakat AUTORSTWA FRANCISZKI KUJAWSKIEJ

logo

___

Poniższa galeria prezentuje zdjęcia uczestników i organizatorów NieKongresu, wykonane podczas debat i warsztatów w przestrzeniach Zamku.

Organizator

Partner merytoryczny

Partnerzy

Przyjaciele NieKongresu

Events

Date
Categories
Participants