
Byłyśmy na seminarium Odbiorcy Instytucji Kultury (Błękitno-Zieloni)
Jak było?
Wyzwania, jakie stawia przed nami gwałtownie zmieniająca się rzeczywistość są ogromne, nie ustajemy w szukaniu rozwiązań, a musimy sobie wyobrazić najbardziej nieoczywiste następstwa i sposoby rozwiązań, ponieważ tylko „wyobraźnia uratuje świat” /W.S. Merwin/
Zespół Zamku dla klimatu wziął udział w seminarium organizowanym przez Bramę Poznania. Tegoroczna edycja poświęcona była grupie odbiorców(-czyń) zainteresowanych ofertą kulturalną poruszającą tematy ekologiczne, przyrodnicze i związane ze zmianami klimatu, dla których w równym stopniu jak ekologiczna tematyka wydarzeń, istotna jest odpowiedzialność ekologiczna instytucji i konsekwencja w działaniu.
Uczestnicy(-czki) seminarium zastanawiali się nad następującymi zagadnieniami:
• Jak rozumieć „kulturonaturę”, „naturokulturę” oraz współczesną „zieloną” i „błękitną” humanistykę?
• Jakimi sposobami kształtować wyobraźnię i wrażliwość przyrodniczą poprzez sztukę i instytucje kultury?
• Jak świadomość i postawy ekologiczne odbiorców(-czyń) kultury przekładają się na wyzwania, programy i standardy funkcjonowania instytucji kultury oraz osób twórczych?
• Czy język kreuje związki naturokulturowe i czy sama jego materia może opowiedzieć o stosunku jego użytkowników(-czek) do przyrody?
• Co świat nauki i kultury może zrobić dla przyrody?
• Na czym polega idea zielonej instytucji kultury i jak w praktyce realizowane są hasła takie jak: zielona kopalnia, zielona biblioteka, zielone centrum kultury?
Szeroki zakres tematyczny seminarium dotyczył zarówno teorii akademickiej, działań artystycznych, jak i dobrych praktyk realizowanych w instytucjach.
Mieliśmy okazję zapoznać się z działalnością instytucji o bardzo różnorodnym zakresie funkcjonowania, m.in. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Zagrody Inicjatyw Twórczych w Swołowie, Bramy Poznania czy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.
Dobre praktyki Centrum Kultury ZAMEK przedstawiła Maria Fenrych w prezentacji pt. „Zamek zielony i otwarty”.
Zapoznaj się z prezentacją:
Przydatne linki:
Tekst alternatywny:
Fot. Łukasz Gdak/PCD
Kolorowe zdjęcie. Kobieta w ciemnych włosach i okularach trzyma w ręku mikrofon. Jest ubrana elegancko. Ma na sobie szarą marynarkę i białą koszulę.