MOJA MUZYKA #104 „PERFORMANCE na 4/4”
- TypMuzyka
- MiejsceSala Wielka
- Godzina g. 19
- Data 25.04.2023
- Cena od 7 zł
Koncert jest anty-recitalem dyplomowym czwórki młodych "kompozytorskich żywiołów" z Akademii Muzycznej w Poznaniu, którzy podzielą się sceną, aby zaprezentować selekcję swoich najnowszych utworów. Kompozycje te będą niejako wizytówkami i esencją ich doświadczeń, zainteresowań i nauki na II stopniu kierunku "kompozycja". Utwory kameralne przeplotą się z multimedialnymi, audiowizualne z performatywnymi a towarzyszyć im będą media, takie jak ruch, grafiki, field recording i video art.
Justyna Tobera – studentka kompozycji na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Artura Kroschla. Jej droga kompozytorska podlega nieustannej ewolucji i poszukiwaniom, dlatego zainteresowania twórcze kompozytorki obejmują różne i odmienne obszary. Justyna Tobera tworzy muzykę elektroniczną oraz akustyczną, gdzie dużą rolę odgrywają utwory na jednolite obsady instrumentalne. W swoich kompozycjach podejmuje się łączenia muzyki z improwizacją ruchową, starając się zrozumieć symbolikę ciała i integrować ją z dźwiękiem. Utwory kompozytorki były wystawianie m.in. na festiwalach Poznańska Wiosna Muzyczna i Neofonia oraz na licznych koncertach kompozytorskich.
Wiktoria Różycka – urodzona w Koszalinie, studentka kompozycji w klasie prof. Artura Kroschla w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Na tej samej uczelni ukończyła wiolonczelę i kompozycję elektroakustyczną. W 2022 roku otrzymała stypendium dla osób związanych z poznańskim środowiskiem kulturalnym. Uczestniczka wymiany Erasmus na kierunku kompozycja w Hochschule für Musik Bartholdy Mendelssohn Leipzig w klasie prof. Fabiena Lévy’ego i prof. Ipke Starke. Obecne zainteresowania kompozytorskie oscylują wokół muzyki akustycznej i elektronicznej. W swoich utworach zwraca uwagę na barwę, jednym ze środków wyrazu jest wykorzystywanie rozszerzonych technik wykonawczych. Interesuje ją studiowanie głosu ludzkiego i traktowanie go jako kolejnego elementu barwy. Skomponowała muzykę do wierszy Juliana Przybosia i Adama Fołtarza. W kręgu jej zainteresowań znajduje się muzyka improwizowana. Inspiracje czerpie również z muzyki krajów Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Swoje kompozycje wystawiała na wielu koncertach muzyki współczesnej w Poznaniu, Lipsku, Krakowie, Warszawie na festiwalu Multimedialna Majówka oraz w Budapeszcie w Art Salon Contemporary.
Joanna Wilczyńska – kompozytor, wokalista, grafik. Studiuje kompozycję w klasie prof. Lidii Rydlewicz--Zielińskiej w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Członek stowarzyszenia poznańskiej sceny muzyki niezależnej Miłość Krąży oraz zespołów takich jak Bez, Ugory, Soil Troth. W swojej twórczości poszukuje pomostów pomiędzy nauką i sztuką, naturą i kulturą, zoe i bios. Szczególnie bliskie jej sercu techniki to elektroakustyczna lira korbowa, śpiew biały, nagrania terenowe, rysunek i kolaże z wykorzystaniem ilustracji ze starych podręczników.
Bartosz Wolak – urodzony
w Krakowie, student dyplomowego roku kompozycji u prof. dra hab.
Zbigniewa Kozuba w Akademii Muzycznej im.
I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Wcześniej gitarzysta i kontrabasista
jazzowy, współzałożyciel projektów “White Soul Trio” oraz “Mellow Mood
Trio”. Obecnie zainteresowany łączeniem elementów muzyki elektroakustycznej,
improwizowanej oraz brzmień instrumentów akustycznych. W swojej twórczości
skupia uwagę na przedstawianiu różnego rodzaju konceptów za pomocą
tworzywa muzycznego. W szczególności fascynują go możliwości wykorzystania AI w
sztuce audiowizualnej. Swoje utwory wystawiał w Poznaniu m.in.
na studenckim festiwalu Neofonia, Koncercie Promenadowym oraz w CSE.
___________________
Grafika przedstawia sylwetki kompozytorów. Ich zdjęcia umieszczone są w ramkach z trójkątów. Na środku znajduje się duży napis "performance na 4/4". U góry grafiki umieszczony jest logotyp cyklu Moja Muzyka.