
Kwiecień w Zamku. Sprawdź program!
-
TypPrzestrzeń miasta
-
MiejsceCK ZAMEK
-
Godzina g. 23
-
Data 30.04.2023
Sprawdź cały program i dołącz do nas!
____
Na szarym tle osoba trzyma zamkową gazetkę z programem. Widoczna jest tylko dłoń postaci. Na górze ściany znajduje się ornament z roślinnym wzorem. Na zielonym prostokącie gazetki pojawiają się liczby 0 i 4 w kolorze białym, logotyp zamku, rok 2023 i napis: KALENDARIUM KWIECIEŃ.
Kosmiczna misja trwa
/ Wystawy
Nieskończoność wszechświata, tajemnice odległych przestrzeni, bycie w nieznanym, choć w coraz bardziej dostępnym miejscu. O perspektywach i możliwościach kosmosu opowiadają dwie wystawy – NIE TO NIEBO oraz PATRZ W GÓRĘ! ASTROFOTOGRAFIA DLA KAŻDEGO. Wykorzystaj okazję, by dzięki nim odnaleźć nowe punkty orientacyjne. Pomogą w tym też wydarzenia towarzyszące – zwiedzania wystaw z przewodnikiem lub przewodniczką, spotkania z astrofotografem, czy wykłady uniwersyteckie prowadzone przez badaczy z Instytutu Obserwatorium Astronomicznego UAM w Poznaniu.
Szczegóły wydarzeń znajdziesz tutaj:
Przestrzenie czytania
/ Literatura
Przegląd literacki kwietnia rozpoczynamy od Zamkowego Klubu Książki Ukraińskiej, czyli cyklu prowadzonego przez Ryszarda Kupidurę. Hasło solidarności z Ukrainą wciąż jest nam bliskie, a możliwość poznawania sąsiadów poprzez ich literaturę – bezcenna. Zaczytani ukraińsko będziemy więc w kwietniu dwukrotnie – także podczas spotkania z Pawłem Pieniążkiem, autorem książki „Opór. Ukraińcy wobec rosyjskiej inwazji”.
Przyjmij od nas wiosenną dawkę poezji. Zapewnią ją Seryjni Poeci – Darek Foks i Marcin Czerkasow ze swoimi nowymi tomikami wierszy. Pocieszenia w literaturze poszukuj wraz z uczestnikami i uczestniczkami Zamkowego Klubu Książki, czytając arcyciekawą powieść Arto Paasilinny „Rok zająca”. Temat obecności i znaczenia zwierząt nie tylko w literaturze, pojawi się podczas spotkania z Janem Mohnhauptem, autorem książki pt. „Zwierzęta w Trzeciej Rzeszy”.
Poznaj szczegóły literatury:
Bądź OBECNY!
Obecność w kwietniu obowiązkowa! A najpoważniej zapraszamy na spektakl „Utajone” Teatru pod Fontanną, z gościnnym udziałem aktorów Teatru Ósmego Dnia. Przedstawienie powstało w oparciu o „Prozy utajone” Franza Kafki (PIW, 2019), zbiór zawierający mniej znane utwory pisarza. Wyłania się z niego inny Kafka, postać niejednoznacznie tragiczna. Spróbuj ją poznać, przychodząc na obecnościowy spektakl.
Więcej o spektaklu i projekcie Obecność:
Otwórz się na Zamek!
Co kryje w sobie Zamek? Czy tylko Atrium, Salę Wystaw, przestrzeń księgarniano-gastronomiczną? Jaką historię odkryjesz za drzwiami prowadzącymi do Zachodniego Skrzydła? O dawnym Zamku Cesarskim dowiesz się dużo więcej podczas oprowadzań z przewodnikiem lub przewodniczką, a jeśli wolisz – posłuchasz tajemnic tego miejsca w audioprzewodniku. Zamkowe zakamarki, niekończące się korytarze, kamienne schody, mozaikowe sufity, zaskakujące rzeźby i mało znane detale czekają na odkrycie.
Terminy zwiedzań rodzinnych, indywidualnych, senioralnych:
Wiosenne odsłony filmowe
W kwietniu czeka nas moc opery w kinowym wydaniu. Na wielkim ekranie zobaczymy „Falstaff” –komediową operę Verdiego opartą na dwóch dziełach Szekspira – „Wesołych kumoszkach z Windsoru” i „Henryku IV”. Miłośników sopranu z pewnością zachwycą głosy: Lise Davidsen, Isabel Leonard czy Erin Morley w „Kawalerze z różą” Richarda Straussa. Spotkanie kultury ze sportem dokona się w historii „Czempiona” młodego boksera Emile’a Griffitha, który pnie się po szczeblach kariery. Jeśli kwiecień wplecie trochę zimy, pamiętaj, by schronić się w Pałacowym na codziennych seansach.
Sprawdź repertuar:
Poznańskie Kino bez barier
Kino bez barier jako jedno z niewielu miejsc w Polsce i w samym Poznaniu oferuje seanse filmowe z audiodeskrypcją, napisami, a także tłumaczeniami na Polski Język Migowy (te ostatnie w każdy czwartek miesiąca). Ideą projektu jest zniesienie barier w dostępie do kultury, ale też aktywizacja społeczności osób z niepełnosprawnościami. Stąd program bogaty w światowe kino i repertuarowe nowości. Właśnie o nich uczestnicy i uczestniczki rozmawiają podczas Filmowych spotkań bez barier tłumaczonych na PJM.
Repertuar kwietniowy:
Księżniczka Marcin zaskakuje!
Kwiecień to miesiąc intensywnych działań w ramach rezydencji artystycznych. Piniak Przemysław nakłada na Poznań swój filtr, stawia swoje autorskie znaki drogowe i tworzy serię miejskich legend. Usłyszymy w nich o Chlebakowej Matronie, walce z gołębiami, spojrzymy inaczej na znane miejskie pejzaże i sprawdzimy jak artysta wydobywa romantyczne wątki z wielkich remontów miasta. Wystawa, zwiedzanie i spacer z Piniakiem. Jesteśmy umówieni?
Będzie inspirująco i niecodziennie!
Po więcej wrażeń zajrzycie tutaj:
Wykłady po wykładach…pobądź studentem
Interdyscyplinarny, czyli jaki? Tworzony między instytucjami, otwierający się na inne dziedziny, proponujący przestrzeń do dyskusji, poszerzający znaczenie kultury. Niewątpliwie wszystkie te cechy mają uniwersyteckie i akademickie wykłady w Zamku. W kwietniu zaprosimy do nas wykładowców UAM z Wydziału Fizyki oraz Instytutu Filmów.
Podczas wykładu uniwersyteckiego prof. Wojciech Dimitrow opowie o życiu we wszechświecie i odkryciach planet pozasłonecznych. Zaciekawi nas badaniami nad miejscami potencjalnie sprzyjającymi życiu. Na przykład w oceanie pod pokrywą lodową Europy – satelity Jowisza lub pod powierzchnią Marsa.
Z kolei prof. Krzysztof Kozłowski w czasie wykładu akademickiego skieruje naszą uwagę ku krajobrazom ziemskim, a dokładniej tym filmowym. Jak natura wpłynęła na sposoby ukazywania krajobrazu w kinie, co twórcy rozumieli pod pojęciem pejzażu? To tylko początkowe pytania. Z pewnością pojawi się ich więcej podczas analizy filmów między innymi: Johna Forda, Freda Zinnemanna, Davida Leana, Miloša Formana, Petera Weira, Ridleya Scotta, czy Stanleya Kubricka.
Spokojnie, egzaminu nie będzie!
Dowiedz się więcej:
Dźwięki wiosny
Wsłuchaj się w wiosnę podczas kwietniowych koncertów w CK ZAMEK! Będzie sporo muzycznych formatów.
Zaczynamy od koncertowej premiery płyty DOM. Uznani muzycy w nowej konfiguracji. W atmosferze wspólnoty, tworzenia i grania razem wystąpią: Gaba Kulka, Olga Mysłowska, Maniucha Bikont, Natalia Przybysz, Miłosz Pękala, Piotr Domagalski, Bartosz Weber, Michał Fetler i Tomasz Ziętek. Nadchodzi też Era Jazzu podczas specjalnej #47 edycji JazZamku i poznańskiej premiery „Nim Wstanie Dzień” – muzyczno-teatralnego widowiska o Krzysztofie Komedzie. W kwietniu nie może zabraknąć radości chóralnego śpiewania, tym razem w wykonaniu Chóru Dziewczęcego Małe SKOWRONKI i Chóru Szkoły Podstawowej nr 20 w Poznaniu. Na chwilę Zamkiem zawładnie NEXT FEST Music Showcase & Conference. Podczas premierowej edycji festiwalu wystąpią między innymi: Mrozu, Ralph Kamiński, Nosowska, Margaret, ale też debiutanci i debiutantki rynku muzycznego. Koncerty będą odbywać się w niemalże całym mieście, więc na festiwalowej mapie nie mogło zabraknąć też Zamku.
Koncertowe szczegóły tutaj:
To co, rozkwitasz z nami?