PROJEKT OBECNOŚĆ\ Spektakl: „Utajone”, reż. Janusz Stolarski / Teatr pod Fontanną
- TypTeatr / taniec
- MiejsceSala Wielka
- Godzina g. 19
- Data 28.04.2023
- Cena 30
Czy twórczość Franza Kafki musi być kojarzona z mrocznością i absurdem? Czy autor „Procesu” miał inne oblicze, którego jeszcze nie znamy? Okazuje się, że wiele tekstów literackich, których pisarz nie dokończył, stanowi interesujący kontrapunkt dla powszechnej interpretacji jego najbardziej znanych dzieł i faktów z jego życia. Twórcy przedstawienia „Utajone” poszukują innego Kafki, postaci niejednoznacznie tragicznej. Fragmenty tekstów porzuconych przez autora, czasem urwanych w połowie zdania, wyrażone na scenie przez aktorów Teatru pod Fontanną funkcjonują na zasadzie analogii do kalejdoskopu, w którym drobne, czasem nawet potłuczone elementy, mienią się, tworząc intrygującą całość. „Utajone” jest próbą odnalezienia uśmiechu w opowieści o codziennych zmaganiach jednego pisarza, kilku aktorów, a może nas wszystkich? Przedstawienie pozwala przejrzeć się w prozie Kafki i jej reinterpretacji poprzez zestawienie z tajemniczą i nieoczywistą historią życia autora.
Spektakl „Utajone” powstał w oparciu o „Prozy utajone” Franza Kafki (PIW, 2019), zbiór zawierający wiele nieskończonych, interesujących, ale jednocześnie niepokojących tekstów prozatorskich, wybranych i przetłumaczonych przez Łukasza Musiała, będącego konsultantem przedstawienia. Na scenie gościnnie pojawiają się aktorzy Teatru Ósmego Dnia, którzy ponownie podejmują dialog z twórczością Kafki, po doświadczeniach związanych z pracą nad przedstawieniem „Kafka: [tekst urywa się]”. Jego premiera odbyła się 16 i 17.12.2022 roku w Teatrze Ósmego Dnia.
PROJEKT
OBECNOŚĆ / PRESENCE
Premiera spektaklu: „Utajone”, reż. Janusz Stolarski / Teatr
pod Fontanną
27 i 28.04.2023 | g. 19 | Sala
Wielka
bilety: 30 zł (n), 20 zł (u)
Spektakl dla widzów 16+, tłumaczony na Polski Język Migowy (PJM) oraz język ukraiński.
reżyseria: Janusz Stolarski
muzyka: Sebastian Dembski
scenografia: Tomasz Ryszczyński
wideo: Tomasz Jarosz
światło: Arkadiusz Kuczyński, Jacek Raczkowiak
konsultacje literackie: Łukasz Musiał
obsada: Piotr Bekasiak, Adam Borowski, Tymoteusz Ćwierzyk, Agnieszka Grabia,
Tadeusz Janiszewski, Marcin Kęszycki, Hanna Kubaszewska, Jacek Kwiatkowski, Andrzej
Nyczke, Paweł Nyga, Paweł Oltmann, Justyna Romanowska, Julia Sobczyńska, Sebastian
Sowiński, Beata Szymankowska, Magdalena Treichel, Ewa Zajkowska
interpretacja w PJM: Karina Akseńczuk
produkcja: Centrum Kultury ZAMEK
Spektakl powstał i prezentowany jest w ramach projektu performatywnego „Obecność”, przygotowanego przez CK ZAMEK we współpracy z norweskim CODA Oslo International Dance Festival oraz warszawskim Teatrem 21 dzięki grantowi z Funduszy Norweskich i EOG.
---
Grafika promująca spektakl. Umieszczono na niej niebieski schemat ważki na czarnym tle oraz napisy.
Teatr pod Fontanną
nieformalna grupa, która powstała w CK ZAMEK w 2016 roku. Tworzą ją członkowie pracowni teatralnych działających przy „Domach pod Fontanną” – dwóch ośrodkach prowadzonych przez Stowarzyszenie „Zrozumieć i Pomóc” zajmujących się rehabilitacją społeczno-zawodową osób po kryzysach psychicznych. Grupa ma w swym dorobku pięć doskonale przyjętych przez krytykę i publiczność spektakli, jeden z nich – „Grimm” zajął II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie na najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best OFF”. Od 2022 roku do zespołu teatru dołączają także profesjonalni artyści.