Moja Muzyka #96 / Duo Wolańska / Gajda / CoOperate Orchestra
- TypMuzyka
- MiejsceSala Wielka
- Godzina g. 19.30
- Data 8.06.2022
- Cena 7
Duo Wolańska / Gajda to niecodzienne zestawienie instrumentalne w muzyce kameralnej. Połączenie fortepianu i akordeonu daje ciekawe, prawie nieograniczone możliwości wykonawcze. Dwa solistyczne, niezależne instrumenty zderzają się ze sobą na płaszczyźnie sonorystycznej, tworząc nową jakość dialogu instrumentalnego.
Powstały w 2014 roku zespół tworzą poznańscy muzycy: pianistka Julia Wolańska-Gajda oraz akordeonista Michał Gajda.
Artyści regularnie koncertują w Polsce i za granicą (USA, Azja, Europa). Zadebiutowali w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na świecie: nowojorskiej Carnegie Hall, Filharmonii Berlińskiej, Mozarteum Saal w Salzburgu, Musikverein w Wiedniu, Kioi Hall w Tokio czy Guri Art Hall w Seulu.
Duo Wolańska / Gajda ma na swoim koncie szereg nagród i wyróżnień. Jest laureatem m.in.:
Złotego Medalu na 4. Manhattan International Music Competition (2019),
I nagrody na 1. Vienna International Music Competition (2019),
I nagrody na Salzburg Grand Prize Virtuoso International Music Competition
(2018),
I nagrody na 54. Internationaler Akkordeonwettbewerb Klingenthal (2017),
I nagrody „Top Winner” na XXV Ibla Grand Prize World Music Competition w
Ragusie/Sycylia (2016),
I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Val Tidone/Włochy (2015).
W 2018 roku muzycy otrzymali medialną nagrodę: Medal Młodej Sztuki Głosu Wielkopolskiego w kategorii muzyka klasyczna: „za kunszt artystyczny, który warsztatowo stoi na niezwykle wysokim poziomie, ale odznacza się także świeżym i oryginalnym podejściem interpretacyjnym”.
W 2021 roku ukazał się debiutancki krążek Duo Wolańska/Gajda „Transkrypton”. Płyta powstała dzięki stypendium programu „Młoda Polska”, które artyści otrzymali w 2020 roku.
CoOperate Orchestra to poznańska orkiestra symfoniczna założona i prowadzona przez dyrektora artystycznego i dyrygenta Adama Domurata oraz managera Patrycję Jesionek. Od 2012 roku CoOperate Orchestra wystąpiła w ponad 120 koncertach podczas licznych festiwali, projektów kulturalnych, konferencji naukowych, jubileuszy czy gali charytatywnych zarówno w Polsce jak i za granicą.
Orkiestrę tworzą czołowi przedstawiciele młodego pokolenia muzyków, wykształceni w najlepszych uczelniach w Europie, doskonalący swoje umiejętności podczas międzynarodowych projektów orkiestrowych takich jak EUYO, I,Culture Orchestra, czy Santander Orchestra, oraz w trakcie kursów mistrzowskich na całym świecie.
CoOperate Orchestra prezentowała się do tej pory w różnorodnym repertuarze, z wybitnymi przedstawicielami świata muzyki klasycznej i rozrywkowej, podczas wielu prestiżowych projektów takich jak Visual Concerts, Epic Game Music, Festiwal Transatlantyk w Łodzi, Poznańska Wiosna Muzyczna oraz wielu innych. Z dumą współpracuje również z organizacjami charytatywnymi m.in. Sanctuary For Kids (Kanada), Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, czy poznańskie Hospicjum Palium.
Orkiestra posiada w dorobku fonograficznym trzy albumy studyjne - operę Suor Angelica Giaccomo Pucciniego, album muzyki Konrada Mikaela Øhrna, oraz Koncerty Fortepianowe Johannesa Brahmsa.
Adam Domurat – absolwent Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, laureat wielu nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach dyrygenckich oraz pianistycznych, stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne.
Obecnie jest dyrektorem artystycznym i pierwszym dyrygentem CoOperate Orchestra, kierownikiem muzycznym i dyrygentem Orkiestry Antraktowej w Teatrze Polskim w Poznaniu oraz wykładowcą poznańskiej Akademii Muzycznej.
Poprowadził ponad 300 koncertów symfonicznych z różnorodnym repertuarem rozciągającym się od muzyki baroku po dzieła współczesne i muzykę rozrywkową występując zarówno w prestiżowych salach koncertowych jak i w halach widowiskowych goszczących tysiące widzów. Komponuje także muzykę kameralną, symfoniczną oraz filmową.