LOVE STORIES – RADIO POGODA \ pokaz specjalny filmu i dyskusja
- TypRezydencje artystyczne
- MiejsceSala Kinowa
- Godzina g. 19
- Data 7.02.2022
- Cena 7
LOVE STORIES – RADIO
POGODA – 2021 to
wspólny projekt siedmiu artystek intermedialnych. Ich imiona: Izabella, Joanna,
Katarzyna, Maja, Maria&Sergiej, Martyna, Weronika są jednocześnie tytułami
każdego z siedmiu rozdziałów filmu. Pokazuje on czas kobiet artystek i ich
doświadczenia w obszarze sztuki i w życiu prywatnym. Bywa energetyczny i
napawający radością, ale też sentymentalny, a miejscami także tragiczny.
Film LOVE STORIES − RADIO POGODA zrealizowano w ramach projektu badawczego Katedry Intermediów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz ze środków własnych artystek. Po raz pierwszy zaprezentowany został w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie w ramach spotkań „Rozszczelnianie – Żyjąc życiem feministycznym”, 16 lipca 2021 roku na Placu Małachowskiego przed Zachętą.
Pierwotnym założeniem tych różnych, połączonych ze sobą kolażową konstrukcją filmu historii była inspiracja wątkami programu Radia Pogoda, czyli przebojami z lat 30., 50., 60. i 70.zawierającymi motywy miłosne. Czas zweryfikował to założenie. W jednej z części pozostał jednak mocny trop dźwięku, który w większości rozdziałów ma śladowy, narracyjny charakter czy też został całkowicie porzucony.
Film LOVE STORIES jest wspólną, spontaniczną realizacją, która opiera się na stworzeniu wspólnego projektu przy poszanowaniu koncepcji autorskich.
Artystki biorące udział w projekcie:
Izabella Gustowska − urodziła się w Poznaniu, gdzie mieszka
i pracuje. Profesor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na Wydziale
Komunikacji Multimedialnej na Wydziale
Animacji i Intermediów, gdzie prowadzi Pracownię Działań Filmowych
i Performatywnych. W Collegium Da Vinci prowadzi Pracownię Rysunku na
kierunku Grafika. Realizuje prace z zakresu różnych mediów: obiekty
malarskie, grafikę, fotografię, instalacje wideo, wideo performance, film.
Ważne jest dla niej podróżowanie blisko i daleko, bo wtedy zbiera impulsy
fotograficzne i filmowe. Lubi zanurzać się w czytaniu,
w rozmowach i dźwiękach.
Martyna Miller − interdyscyplinarna artystka, reżyserka i antropolożka, studiowała w
Warszawie i Sarajewie, aktualnie przygotowuje doktorat na Uniwersytecie
Artystycznym w Poznaniu. Współtwórczyni duetów Polanki i kolektywu TYNA. Od
2018 roku w Poznaniu współprowadzi „eksperymentem kolektywnej troski” – projekt
DOMIE – będący przedsięwzięciem na pograniczu sztuki, architektury, ekonomii i
nauk społecznych. W swoich projektach prowadzi badania nad alternatywnymi
sposobami komunikacji, możliwościami współczesnych transgresji i archiwizacji
wiedzy, poruszając się w przestrzeni pamięci i ciała. Wykorzystuje wideo,
performance, dźwięk i inne. Jej prace to często cykle, zbiory, gesty, fragmenty
szerszych poszukiwań. Od 2016 roku rozwija projekt sexinsitu, którego podstawą
są dokumentacje osób solowo rekonstruujących swoje wspomnienia seksualne.
Maja Okamgnienie − kobieta, matka, performerka, nomadka. Wiodącym środkiem jej ekspresji jest performance. Działania podejmowane przez artystkę wnikają w przestrzeń miejską i społeczną. Szczególnie ważny jest dla niej moment prawdy, przestrzeń, która powstaje między artystą i widzem. W swojej twórczości kieruje się słowami Petera Sloterdijka: „pierwotną wspólną aktywnością ludzką nie jest polowanie, seks, wychowywanie dzieci i na pewno nie rolnictwo, hodowla czy przemysł, ale wytwarzanie oddźwięku między tymi, którzy żyją razem”. Jej prace były pokazywane w znaczących ośrodkach sztuki w Polsce, m.in. w Galerii Arsenał w Poznaniu, BWA w Zielonej Górze, BWA w Gorzowie Wielkopolskim, Galerii Labirynt w Lublinie oraz w równie znaczącej przestrzeni ulicy, barów, bunkrów i relacji społecznych. Jest tu i teraz. W drodze.
Joanna Pietrowicz − malarka, performerka, artystka. Zajmuje się głównie malarstwem abstrakcyjnym, prowadzi stronę i sklep The Abstract Spaces. Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Ukończyła studia licencjackie na Wydziale Grafiki i magisterskie na Wydziale Intermediów. Brała udział w wystawach i pokazach performanców m.in. w Poznaniu, Sopocie, Lublinie, Warszawie, Toruniu, Wrocławiu i Lwowie.
Maria Subczyńska − ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu na Wydziale Komunikacji Multimedialnej. Tworzy sztukę inspirowaną grzybnią, komunikacją międzygatunkową oraz miłością. Poszukuje odpowiedzi na pytanie o rolę sztuki i artysty w epoce antropocenu, w toksycznej kulturze podziałów i konfliktów, której ekspresją jest stan (nie)zdrowia jednostek, społeczeństw i środowiska. Szuka sposobów na odbudowanie łączy, na wytworzenie języka, który posiadałby moc tworzenia więzi, wymiany międzygatunkowych komunikatów. Czuje się ambasadorką roślin, grzybów, kamieni, minerałów i zwierząt na Ziemi. W swojej praktyce artystycznej używa różnych mediów, zwykle pracuje na styku różnych dziedzin, sztuki i nauki, biologii i duchowości. Próbuje znaleźć punkty wspólne dla podzielonej rzeczywistości. Tworzy projekt Mycohood mówiący o fascynującym i złożonym Królestwie Grzybów.
Katarzyna Wojtczak − artystka, anarchista, architekta, biedagalerzystka, inicjatora DOMIE w Poznaniu, współzałożycielka Wolf [Vostell] Theater w Berlinie. Absolwentka Architektury i Urbanistyki na Politechnice Poznańskiej, Università degli Studi di Firenze oraz Intermediów UAP w pracowni Izabelli Gustowskiej, laureatka Młodych Wilków i Fundacji Shalom. Inspiruje się syfem i ludzkim lenistwem, ale też pamięcią zbiorową i historią ludową wielu kultur; praktykuje poznawanie poprzez zamieszkiwanie. Sojuszniczka osób w kryzysie uchodźczym, walczy oddolnie z łamaniem praw człowieka. Zajmuje się malarstwem, instalacją, filmem. Jej nadrzędną metodą badawczą jest działanie w kolektywach, m.in. w Galerii Sandra czy Pracowni Studenckiej Monitor. Obecnie pracuje nad założeniem spółdzielni społeczno-artystycznej w Atenach oraz nad projektem „Przesilenie – Równonoc” wraz z Alicją Wysocką w Nowogrodzie.
Weronika Wronecka − absolwentka Fotografii oraz Intermediów UAP, Interdyscyplinarnych Międzywydziałowych Studiów Doktorackich UAP oraz Filozofii UAM. Od 2019 roku redaktor naczelna magazynu Postmedium.
--
miejsce: Sala Kinowa
czas
trwania: 78’
--
Na zdjęciu stoi dwanaście kobiet w strojach kajakarek, z kapokami i wiosłami. Pomiędzy nimi na środku rozpoznajemy artystkę Izabellę Gustowską z charakterystyczną burzą białych loków. Ilustracja jest kolorystycznie zmodyfikowana: przeważa w niej kolor zielony i czerwony.
--