ZAMEK Culture Centre

ZAMKOWY KLUB KSIĄŻKI #28 Spotkanie wokół książki „Trylogia kopenhaska” Tove Ditlevsen


Moderacja: Joanna Przygońska, gościni specjalna: prof. UAM Sylwia Izabela Schab z Katedry Skandynawistyki UAM


Zgłoszenia udziału w spotkaniu prosimy przesyłać na adres: j.przygonska@ckzamek.pl


Po „Trylogię kopenhaską” sięgamy nie tylko dlatego, że to świetna powieść,  która wreszcie trafiła w ręce polskiego czytelnika, ale i z uwagi na prezentowaną w Muzeum Narodowym w Poznaniu wystawę „Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza”.

„Trylogia kopenhaska” (tłumaczenie: Iwona Zimnicka, Wydawnictwo Czarne 2021) to przejmująca opowieść o awansie społecznym, porzuceniu własnych korzeni i miłości pełnej poświęceń. W podzielonej na trzy części książce urodzona przed wojną autorka opisuje kolejne etapy swojego burzliwego życia – dzieciństwo spędzone w ubogiej rodzinie w kopenhaskiej dzielnicy robotniczej, młodość wypełnioną pierwszymi próbami literackimi i miłosnymi tęsknotami oraz dorosłość naznaczoną nieudanymi związkami i głębokim uzależnieniem od opiatów. W opisach różnorodności kobiecego doświadczenia Ditlevsen jest bezkompromisowo szczera, a jednocześnie nieuchwytna, jakby pomimo wielkiego talentu nie mogła uwierzyć, że kilka słów zapisanych na kartce wystarczy, by przekazać prawdę o własnym życiu. „Wiem, że to straszne nie być normalnym, i sama muszę się męczyć z udawaniem, że jestem normalna” – pisze nastoletnia Tove. A w jej życiu szczęście nieustannie miesza się ze smutkiem, pragnienie zmian ze stagnacją, a trzeźwość myśli z narastającym szaleństwem. [opis wydawcy]


TOVE DITLEVSEN (1917–1976) – poetka, prozaiczka, działaczka feministyczna. Jedna z najwybitniejszych duńskich pisarek XX wieku. Autorka niemal trzydziestu książek – powieści, tomów wierszy, zbiorów opowiadań oraz wspomnień, w tym wydanych po polsku książek „Twarze”, „Ulica dzieciństwa” i „Trylogia kopenhaska”. Laureatka ponad dwudziestu nagród literackich. Echa jej trudnych życiowych doświadczeń – dorastania w kopenhaskiej dzielnicy robotniczej Vesterbro, chorób, kilku małżeństw i uzależnień – stale powracały w jej twórczości aż do samobójczej śmierci w 1976 roku.

 

---

Okładka książki –  abstrakcyjna grafika, dominujące kolory to biel, szarość, czerń, żółć, granat. W górnej części tytuł książki, z boku nazwiska autorki i tłumaczki oraz logotyp wydawnictwa.

 

Events

Date
Categories
Participants