
„Kongo niepodległe. O dochodzeniu do niepodległości i jej tworzeniu w drugiej połowie XX wieku” – wykład Małgorzaty Praczyk
-
TypSztuki wizualne
-
MiejsceHol Balkonowy
-
Godzina g. 18.30
-
Data 18.11.2021
Po dramatach kolonizacji Konga i epoki kolonialnego panowania oraz po globalnym przełomie II wojny światowej Kongijczycy stopniowo zaczęli wybijać się na niepodległość. Uzyskana w roku 1960, tak zwanym roku Afryki, przyniosła obywatelom tego rozległego kraju zupełnie nowe wyzwania. Konieczność zorganizowania państwa w warunkach postkolonialnych zależności i traum dźwiganych przez lata brutalnego zniewolenia kończyła się często tragicznie. Trudne rządy Patrice’a Lumumby oraz brutalna dyktatura Mobutu Sese Seko, która nastąpiła po nich, doprowadziły Kongo na skraj załamania i zakończyły się okrutną wojną domową. Dopiero rządy Laurenta Kabili miały uspokoić nieco sytuację w kraju. Ta trudna droga dochodzenia do niepodległości oraz historia niepodległego Konga/Zairu stanie w centrum wykładu Małgorzaty Praczyk, na który serdecznie zapraszamy.
czas
trwania: 60’
Hol Balkonowy, wstęp wolny
(liczba miejsc ograniczona)
Więcej o wystawie „Kongijczyków portret własny. Malarstwo kongijskie 1960–1990” przeczytasz, klikając w poniższy przycisk:
________
Niemal całą białą grafikę wypełniają duże czarne litery składające się na cytat, umieszczony także mniejszymi literami mniej więcej pośrodku grafiki, blisko jej prawego brzegu. Cytat brzmi: „Jeżeli artyści zachodni nie mają nic do powiedzenia za pośrednictwem swoich dzieł, jest to ich sprawa, my tworzymy, żeby wpływać na społeczeństwo”. Na napisach, u góry umieszczono dwa czarne kształty przypominające oczy. Na dole widzimy tytuł, datę i miejsce wystawy oraz logotypy organizatora, instytucji współpracujących i patronów medialnych wydarzenia.