ZAMEK Culture Centre

IMIENINY ULICY ŚW. MARCIN 2021 \ DOBROczynię


IMIENINY ULICY ŚW. MARCIN 2021
DOBROczynię

Po raz drugi Imieniny Ulicy Św. Marcin odbyły się w cieniu pandemii COVID-19. Ze względu na wciąż obecne zagrożenie epidemiczne postanowiliśmy dostosować nasze działania do dynamicznie zmieniającej się sytuacji. Z tego powodu zrezygnowaliśmy ze wszystkich wydarzeń mogących gromadzić jednorazowo zbyt dużą liczbę osób, takich jak: Korowód Św. Marcina, Uroczyste Przekazanie Kluczy do Miasta czy Koncert Finałowy. Nasze decyzje dodatkowo warunkował rozpoczęty remont ulicy Św. Marcin, na odcinku od ulicy Gwarnej do Ronda Kaponiera.

W zamian 11 listopada zaprosiliśmy wszystkich na odnowiony odcinek ul. Św. Marcin, gdzie od godziny 11 do 18 można było spotkać wiele i wielu DOBRO czyniących aktywistek, aktywistów i organizacji pozarządowych, również tych działających na rzecz osób z doświadczeniem uchodźczym. Nie zabrakło także uczestniczek i uczestników corocznego korowodu, jak również muzyki, pokazów sportowych i cyrkowych oraz tańca. Przed Zamkiem natomiast trwał czterodniowy Kiermasz Świętomarciński (11-14.11.), na którym, obok tradycyjnych rogali, można było zakupić wyroby rękodzieła i mnóstwo innych atrakcyjnych przedmiotów.

Od wielu lat staramy się, aby poznańskie Święto Niepodległości było radosnym, jednoczącym mieszkańców miasta, wydarzeniem. W tym roku obok wspólnej zabawy chcieliśmy znaleźć czas na refleksję, czy historia patrona Imienin Ulicy nadal może być dla nas inspiracją. Święty Marcin był żołnierzem, który oddał żebrakowi połowę swojego płaszcza. Nie pytał o jego pochodzenie, przekonania religijne, orientację seksualną czy poglądy polityczne. Kogo my okrylibyśmy dziś płaszczem? Kto tego najbardziej potrzebuje? Przejazd Świętego Marcina na koniu ulicami Poznania od lat gromadzi wielotysięczne tłumy. W tym roku chcieliśmy wyjść poza ten rytuał i zagłębić się w przesłanie, jakie niosą jego czyny i gesty.

W czasie tegorocznych Imienin Ulicy przyglądaliśmy się przede wszystkim kryzysowi humanitarnemu, jaki trwa na granicy polsko-białoruskiej. Podczas dwóch spotkań (10 i 11.11.) zastanawialiśmy się, jak to możliwe, że tak wiele osób potrafi usprawiedliwiać okrucieństwo wobec głodnych i przemarzniętych ludzi. Naszymi gośćmi byli między innymi aktywistki i aktywiści zaangażowani w pomoc uchodźcom.________

Grafika towarzysząca tegorocznej edycji Imienin Ulicy Święty Marcin w Poznaniu. Pośrodku biała postać jadąca na koniu, namalowana kilkoma maźnięciami grubego pędzla. Na niej czarny napis „Imieniny Ulicy”, obok biały – „11 listopada 2021”. Poniżej hasło tegorocznej edycji wydarzenia – „DOBROczynię”. Postać i napisy umieszczono na czerwonym kształcie przypominającym ponacinany na brzegach papier. Tło grafiki stanowi natomiast złota, błyszcząca, pognieciona folia.

Kogo okryłbyś płaszczem?
Kto dostanie klucz do miasta?
Kto potrzebuje Twojej pomocy?
Czyń dobro!
Osoby, którym chcemy podziękować:
Mariusz Hejna (asystent), Bartek Gorzelany (oświetlacz), Paweł Paczkowski (dźwiękowiec), Paweł Dembiński (kolor), Ewa Kaczmarek (autorka scenariusza), Marek Cyris (św. Marcin), pracownicy CK ZAMEK, MPK Poznań, SmolińskiTV, 2k4k oraz: Marcin, Piotr, Julka, Aleksandra, Joanna, pani Romualda, Jacek, Joanna, pan Marcin, Prezydent Miasta Poznania Pan Jacek Jaśkowiak.

Partner

Events

Date
Categories
Participants