ZAMEK CZYTA \ „Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag”, „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” − spotkanie z Piotrem Oleksym i Zbigniewem Rokitą
- TypLiteratura
- MiejsceSala Wielka
- Godzina g. 18
- Data 19.08.2021
- Cena 2
Skomplikowane losy Śląska, dramat krainy leżącej na pograniczu kultur, gdzie wydarzyła się alternatywna historia, „dzieje odwrócone na lewą stronę”. Ludzie deklarujący „nieistniejącą” narodowość i kibicujący nie tej reprezentacji, co trzeba, Ruch Autonomii Śląska, działalność przemysłowa na ogromną skalę i jej katastrofalne często skutki. Odpominanie wydarzeń, rozbrajanie mitycznych wizerunków regionu, rekonstrukcja losów rodziny, budowanie własnej tożsamości. To „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” Zbigniewa Rokity.
Wolin, Uznam, archipelag u ujścia Odry. Wygnanie, przesiedlenia, jeden „z najdziwniejszych eksperymentów demograficznych w dziejach”. Intensywne wysiłki, by znaleźć kulturowe i historyczne uzasadnienie dla odwiecznej polskości „starych Ziem Piastowskich”. Powojenne życie w bezpośrednim sąsiedztwie niepewnej granicy, niestabilna administracja, samowola wojsk radzieckich, szaber i zmaganie się z „nieoswojonym żywiołem wody”. To „Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag” Piotra Oleksego.
Obie książki ukazały się w serii „Sulina” Wydawnictwa Czarnego. Obie dotyczą regionów, które po 1945 roku zostały opowiedziane na nowo, z pominięciem niewygodnych, niepasujących do oficjalnych narracji wydarzeń z przeszłości. To wielowątkowe opowieści o wpływie historii i geografii na ludzkie losy, pisane bez nostalgii za przeszłością, a z ciekawością i pasją. Do obu można odnieść opinię autora „Kajś”, który tak napisał o „Wyspach odzyskanych”: [autor] „zmusza czytelnika do opuszczenia dobrze wyjeżdżonych intelektualnych kolein i zdania sobie sprawy, że nie ma jednej Polski, a jest wiele Polsk!”.
Piotr Oleksy w rozmowie ze Zbigniewem Rokitą; Zbigniew Rokita w rozmowie z Piotrem Oleksym. Koniecznie!
Spotkanie będzie tłumaczone na PJM oraz transmitowane na Facebooku CK ZAMEK i Zamek Czyta
________
Na fotografii dwie leżące obok siebie białe książki z czarno-białymi zdjęciami na okładce.