ZAMEK Culture Centre

MOJA MUZYKA #86 \ „Transkrypton” \ premiera płyty Duo Wolańska/Gajda

Mogłoby się zdawać, że połączenie fortepianu i akordeonu to zestawienie ze sobą dwóch całkowicie przeciwstawnych sobie instrumentów. Różnice między nimi wynikają ze sposobu wydobywania dźwięku, kształtowania go i specyfiki gry. Ale to właśnie dzięki tym różnicom połączenie to jest tak intrygujące i wszechstronne. Dwa niezależne, solistyczne instrumenty zderzają się ze sobą na płaszczyźnie brzmienia, tworząc nową jakość, nowy instrument-hybrydę. Dzięki tej nieoczywistej konfiguracji w zespole kameralnym, która spaja pełnię brzmienia fortepianu ze śpiewnością akordeonu, otrzymujemy niemalże nieograniczone możliwości.

Na debiutanckim krążku Duo Wolańska/Gajda artyści zarejestrowali swoje autorskie aranżacje arcydzieł muzyki klasycznej, które w oryginale zostały napisane m.in. na dwa fortepiany, gitarę i flet, organy solo czy orkiestrę.

Duo Wolańska/Gajda

Pianistka Julia Wolańska-Gajda i akordeonista Michał Gajda działają w duecie na światowej scenie muzyki kameralnej już ponad 6 lat. Debiutowali w największych salach koncertowych na świecie: nowojorskiej Carnegie Hall, Filharmonii Berlińskiej, Kioi Hall w Tokio czy Guri Art Hall w Seulu.

Duo Wolańska/Gajda ma na swoim koncie szereg prestiżowych nagród i wyróżnień.

Jest laureatem m.in.:

Złotego Medalu na 4. Manhattan International Music Competition (2019),

I nagrody na 1. Vienna International Music Competition (2019),

I nagrody na Salzburg Grand Prize Virtuoso International Music Competition (2018),

I nagrody na 54. Internationaler Akkordeonwettbewerb Klingenthal (2017),

I nagrody „Top Winner” na XXV Ibla Grand Prize World Music Competition w Ragusie/Sycylia (2016),

I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Val Tidone/Włochy (2015).

W 2018 roku muzycy otrzymali medialną nagrodę: Medal Młodej Sztuki Głosu Wielkopolskiego w kategorii muzyka klasyczna „za kunszt artystyczny, który warsztatowo stoi na niezwykle wysokim poziomie, ale odznacza się także świeżym i oryginalnym podejściem interpretacyjnym”

Na działalność artystyczną muzyków składają się ponadto liczne koncerty solowe jak i solowe z orkiestrą oraz prowadzenie kursów mistrzowskich. Są także jurorami na międzynarodowych konkursach instrumentalnych.  


www.wolanska-gajda.com


__

Zdjęcie przedstawia twarze duetu Wolańska/Gajda w wersji kubistycznej a la Picasso

Buy ticket TICKET

__

Drugie zdjęcie przedstawia uśmiechniętych muzyków zwróconych ciałami do siebie, ale uśmiechających się do aparatu na wprost.

Events

Date
Categories
Participants