
CHOPINOWSKA REPREZENTACJA POLSKI / koncert odwołany / Łukasz Byrdy i Piotr Pawlak
-
TypMuzyka
-
MiejsceSala Wielka
-
Godzina g. 17.30
-
Data 27.06.2021
-
Cena 50-70
KONCERT ODWOŁANY! O NOWYM TERMINIE POINFORMUJEMY WKRÓTCE
Najbardziej utytułowani młodzi polscy pianiści zagrają najpiękniejsze kompozycje poety fortepianu Fryderyka Chopina w przededniu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Na każdy koncert składają się recitale obu pianistów.
Łukasz Byrdy jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego i dr hab. Joanny Marcinkowskiej oraz studentem Universität der Künste w Berlinie w klasie fortepianu prof. Klausa Hellwiga. Obecnie pracuje na stanowisku asystenta w katedrze fortepianu macierzystej uczelni. Oprócz niewątpliwie największych sukcesów, do których należy zaliczyć III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Pekinie oraz zakwalifikowanie się do II etapu XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, jest również laureatem II nagrody 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hanowerze, III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „in memoriam Pietro Iadeluca” w Rzymie, wyróżnienia i nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Halina Czerny – Stefańska in memoriam” w Poznaniu oraz nagrody specjalnej i kilku nagród pozaregulaminowych na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy.
Jako kameralista wraz z triem fortepianowym otrzymywał nagrody na konkursach w Polsce, Szwajcarii oraz na Malcie. W wyniku konkursowych przesłuchań został wyróżniony stypendium na udział w międzynarodowych kursach muzycznych w Calgary (2010 i 2011) oraz na uczestnictwo w kursie i festiwalu „Aspen Music Festival and School” w Stanach Zjednoczonych. Pianista występował na Wystawie Światowej EXPO w Mediolanie, festiwalu Chopin i jego Europa, festiwalu Chopin à Paris, Międzynarodowym Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie, a także festiwalach w Moskwie, Chengdu (Chiny) i Dusznikach-Zdroju. W 2014 roku otrzymał tytuł laureata „Estrady młodych” Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.
Łukasz Byrdy koncertował w wielu polskich filharmoniach (Narodowej w Warszawie, Poznańskiej, Śląskiej, Dolnośląskiej, Pomorskiej i Opolskiej), jak również w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Żelazowej Woli, Zamku Królewskim i Łazienkach Królewskich w Warszawie, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Sali Koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach, jak również Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Artysta prowadzi również ożywioną działalność artystyczną poza granicami kraju – w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Rosji, Austrii, Niemczech, Chinach, Malcie, Norwegii, Francji i Włoszech. W 2017 roku ukazała się debiutancka płyta Łukasza, wydana dzięki Fundacji Piotra Klera, z koncertami fortepianowymi Fryderyka Chopina i Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Piotr Pawlak urodził się w 1998 roku w Gdańsku. W 2016 roku z wyróżnieniem ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala oraz w klasie organów dr Hanny Dys. Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie kontynuuje naukę w klasie prof. Waldemara Wojtala, a także jest studentem pierwszego roku dyrygentury w klasie prof. Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego. W roku 2020 obronił również pracę magisterską z matematyki na Uniwersytecie Gdańskim.
Jako pianista koncertuje w Polsce i za granicą, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech, na Litwie, na Węgrzech, w Gruzji, Danii, Belgii, Czechach oraz Austrii, a w październiku 2019 roku odbył tournée po Chinach. Występował z orkiestrami Filharmonii Narodowej, Bałtyckiej, Dolnośląskiej, Świętokrzyskiej, Podkarpackiej, Zachodnioczeskiej, Ningbo oraz Filharmonią Kameralną Sopot.
Od 2009 do 2016 roku był stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Piotr był także wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Edukacji Narodowej, Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Gdańska. W 2017 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego, w 2018 roku Pomorską Nagrodę Artystyczną w kategorii pomorska nadzieja artystyczna, a w 2019 został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury. W roku 2014 otrzymał stypendium ufundowane przez Krystiana Zimermana.
Piotr jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Otrzymał I nagrodę oraz nagrodę za najlepszą improwizację na XI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Darmstadt (2017), II nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodych Pianistów w Pekinie (2016), II nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (2019), I nagrodę na II Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem” w Krakowie (2019), II nagrodę (pierwszej nie przyznano) na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Budapeszcie (2018), wyróżnienie oraz nagrodę publiczności na XI Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Pianistów „A Step Towards Mastery” w Sankt Petersburgu (2017) oraz I nagrodę na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym dla Młodych Wirtuozów im. Leopolda Godowskiego (2017). Brał udział w XVII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015), a także został zakwalifikowany do XVIII edycji konkursu (2021) jako laureat II nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2020). W 2018 roku otrzymał III nagrodę na X Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. Jana Pieterszoona Sweelincka w Gdańsku/Pasłęku, a w 2017 roku I nagrodę w Konkursie Muzyki Organowej na XXIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi. W 2020 roku otrzymał II nagrodę na konkursie improwizacji fortepianowej „Transatlantyk Instant Composition Contest” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Katowicach.
Poza sukcesami muzycznymi, Piotr osiąga także sukcesy w innych dziedzinach. Jest laureatem krajowych olimpiad z matematyki, informatyki i historii muzyki, dwukrotnym brązowym medalistą Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej (2014 – w Republice Południowej Afryki, 2015 – w Tajlandii), dwukrotnym srebrnym medalistą Międzynarodowych Zawodów Matematycznych „Romanian Masters in Mathematics” (2015, 2016), trzykrotnym złotym medalistą na Międzynarodowym Konkursie Matematycznym dla Studentów Uniwersytetów w Błagojewgradzie w Bułgarii (2017, 2018, 2019) oraz zwycięzcą 12. Międzynarodowej Internetowej Olimpiady na Uniwersytecie w Ariel (2019).
__
Zdjęcie przedstawia fortepian w ciemnej sali oświetlony reflektorem skierowanym w stronę obiektywu aparatu.