ZAMEK Culture Centre

DIZAJN / program towarzyszący \ Rozwój handlu obiektami z okresu PRL-u w ostatnim dziesięcioleciu


Jest koniec 2012 roku. Przy poznańskim rynku powstaje Kolekcja ForForm – galeria oferująca sztukę i design 2. połowy XX wieku. Rynek PRL-u kiełkuje. Publikacji jak na lekarstwo. Spotkanie autorskie po wystawie Polski New Look, Barbara Banaś opowiada o ćmielowskich figurkach i wskrzeszeniu RM58 przez firmę Vzór. Ceny figurek na Allegro szybują powyżej dwóch tysięcy złotych, pojawiają się pierwsze falsyfikaty. 

Marzec 2013. Pierwsza Aukcja Designu w warszawskiej Galerii Sopockiego Domu Aukcyjnego – rynek sztuki testuje ceny. Pójdzie? Nie pójdzie? Wszystko jeszcze w jednym kotle: plakaty, zegary, siedziska, porcelana, ceramika. Nie brakuje sceptyków kręcących nosem. Ta figurka 1 500? Czy to nie przesada? Ten serwis? 1 300? Czy świat oszalał? Czyjaś babcia miała taki na parapecie lub na strychu – utrzymują zdziwieni cenami klienci. 

Mija pięć lat. W listopadzie 2018 podczas Aukcji Desy Unicum figurka „Damy z lustrem” z Ćmielowa osiąga cenę 11 000 zł, dwa lata później figura „Dziewczyna na plaży” z Chodzieży zostaje wylicytowana za 22 000 zł. 

O rynku sztuki i handlu obiektami z okresu PRL-u opowie Witold Dobaczewski – historyk sztuki z doświadczeniem muzealnym, kurator pierwszej wystawy mebli Kowalskich w powojennej Polsce. Pracownik nieistniejącej już Kolekcji ForForm zajmującej się designem i sztuką 2. połowy XX wieku oraz galerii Artykwariat.


Miejsce wykładu stacjonarnego podamy bezpośrednio przed wydarzeniem
Wydarzenie online, link do nagrania dostępny na Facebooku CK ZAMEK

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Dizajn. Odsłona poznańska”. Program wydarzeń edukacyjnych i popularyzatorskich kierujemy do zróżnicowanych grup wiekowych, kompetencyjnych i o różnych potrzebach. 

Więcej o wystawie przeczytasz tutaj:

DIZAJN. ODSŁONA POZNAŃSKA

W filmie występuje mężczyzna, siedzący przy stole, na tle drewnianej boazerii w jednej z zamkowych sal. Prezentuje slajdy ze zdjęciami mebli, grafik, czasopism oraz różne mapy. Ma na sobie czerwoną koszulkę i szarą marynarkę. Uwagę zwraca laptop, który jest widoczny na pierwszym planie.

Events

Date
Categories
Participants