ZAMEK Culture Centre

Wystawa DIZAJN. Odsłona poznańska


bilety: 10 zł (n), 7 zł (u), 5 zł (dla grup od 15 osób, do nabycia w kasie CK ZAMEK)

Poznań od XIX wieku to ważny ośrodek przemysłu. Również współcześnie Poznański Okręg Przemysłowy zalicza się do najprężniejszych w kraju. Na kształt wytworów przemysłu – poza inżynierami, technologami, handlowcami – mają wpływ także projektanci. To ich dokonania wpisują rzeczy pospolite do wartości kultury.

Codzienne przedmioty, obok funkcji użytkowych, zaczynają mówić o naszych preferencjach estetycznych, o kulturze wytwarzania, wreszcie o wartościach. 70 lat, począwszy od lat 50. ubiegłego wieku do współczesności, to okres kształtowania się nowoczesnego przemysłu, ale to też czas, który wielu jeszcze pamięta i jak w lustrze może poprzez te przedmioty odczytać kawałek własnej historii. 

Wystawa „Dizajn. Odsłona poznańska” prezentuje obraz kultury materialnej z perspektywy twórców poznańskich. Przy okazji przekrojowych pokazów często zapomina się o wkładzie tego środowiska w kulturę naszego kraju. Niewiele osób spoza środowiska branżowego kojarzy z Poznaniem meblościankę Bogusławy i Czesława Kowalskich z lat 60., podobnie jak wznawiane współcześnie eksperymenty meblarskie z lat 50. Rajmunda Hałasa czy doświadczenia postmodernistyczne lat 90. Aleksandra Kuczmy. 

Meble stawiające polski przemysł na poziomie światowym to wytwory projektantów średniego pokolenia takich jak: Tomasz Augustyniak, Piotr Kuchciński czy młodszego: Joanny Leciejewskiej, Bartłomiej Pawlaka i Łukasza Stawarskiego. Wymienieni twórcy są związani z Poznaniem poprzez ukończone studia i pracę nie tylko na rzecz miasta. 

Obok wyrobów przemysłowych wystawa ukazuje kilka projektów powstałych dla konkretnych miejsc w Poznaniu, które wpisały się w historię polskiego dizajnu, jak meble Romana Machowiaka stworzone dla Centrum Kultury ZAMEK czy Jana Węcławskiego dla Hotelu Merkury i Klasztoru Dominikanów. 

Chronologiczny układ wystawy pokazuje zmiany, jakie przez 70 lat zachodziły w polskiej myśli projektowej. Od powojennej estetyki lat 60., wpisującej się w tzw. newlook, poprzez modernistyczną estetykę lat 70., aż po wybuch postmodernistycznego bogactwa formalnego lat 90., który przyszedł wraz ze zmianą ustrojową. W nowszej historii to wpisywanie się w standardy zachodnie na przełomie XX i  XXI wieku aż po najnowsze, bardziej odważne poszukania, które z sukcesem konkurują z produktami zaawansowanych technologicznie rynków. 

Na wystawie nie zostają pominięte również projekty eksperymentalne i interdyscyplinarne, w których młodzi twórcy poszerzają rozumienie tradycyjnie pojmowanego wzornictwa. Projekty te są głosem młodego pokolenia w ważnej dla nich dyskusji dotyczącej odpowiedzialnego, zrównoważonego i społecznie zaangażowanego projektowania. Ta chronologia pokazuje, jak w różnych warunkach gospodarczych, czasem bardzo trudnych, projektanci radzili sobie, chcąc sprostać potrzebom społecznym i jak w czasach nadprodukcji młode pokolenie poszukuje nowych wartości. 

Wystawa „Dizajn. Odsłona poznańska” jest również próbą odpowiedzi na pytanie: czy można wyodrębnić poznańską lokalność, czy charakteryzuje ją odrębność, czy przeciwnie – zaciera się w nurcie ogólnopolskim i wpisuje się w tendencje ogólnoświatowe?


kuratorka: Czesława Frejlich
aranżacja: Paweł Grobelny
projekt graficzny: Ewa Hejnowicz

Katalog wystawy „Dizajn. Odsłona poznańska”

Więcej informacji o wystawie znajdziesz na podstronie „DIZAJN" w górnym pasku strony CK ZAMEK. Aby się tam przenieść, możesz też użyć poniższego przycisku.

Podstrona Dizajnu


_______

Grafika będąca plakatem wystawy składa się z dwóch części. Dolna przedstawia fragment fantazyjnego czarnego wazonu na żółtym tle. U jego podstawy znajduje się napis „DIZAJN.”. W górnej część grafiki widzimy fragment ananasa z liśćmi na czarnym tle. 


Buy ticket TICKET
Zaplanowaliśmy warsztaty, spotkania i wykłady poświęcone przedmiotom z wystawy lub inspirowane nią. Do współpracy zaprosiliśmy rzemieślników, artystów i animatorów kultury.

Program wydarzeń edukacyjnych i popularyzatorskich towarzyszący wystawie „Dizajn. Odsłona poznańska” kierujemy do zróżnicowanych grup wiekowych, kompetencyjnych i o różnych potrzebach. 

 

Przygotowaliśmy dwa rodzaje warsztatów: twórcze i koncepcyjne. Wśród tych pierwszych znajdą się propozycje artystki wizualnej Martyny Rzepeckiej oraz Przybyrada Paszyna prowadzącego pracownię rzemieślniczą „Politura”. Na warsztaty Martyny Rzepeckiej zapraszamy młodzież i dorosłych, którzy pod okiem doświadczonej edukatorki chcą w kreatywny sposób zgłębić temat mebla absolutnego. Do tej samej grupy wiekowej kierujemy propozycję rzemieślniczą, która wpisuje się w silną społeczno-rękodzielniczą tendencję do odnawiania i przerabiania mebli z kilku dekad XX wieku. Warsztaty koncepcyjne natomiast poświęcone będą dostępności sztuki użytkowej dla osób z niepełnosprawnościami. Ich pomysłodawczyniami są Agata Etmanowicz i Dorota Stępniak.


Wykłady popularno-naukowe uzupełnią ekspozycję o rozbudowane komentarze do wybranych dzieł oraz do samej koncepcji wystawy. Będziemy mówić o historii poznańskiego wzornictwa i sztuki użytkowej, a także o dziejach poznańskiego meblarstwa. Poruszymy temat projektowania i realizacji polskich szkieł, ceramiki i mebli w okresie od końca lat 40. XX wieku do początku XXI wieku. Opowiemy o meblach i przedmiotach codziennego użytku pochodzących z lat 40–90. minionego wieku jako o przedmiotach handlu. Zajmiemy się także gustami i uwarunkowaniami społeczno-ekonomicznymi XX wieku, które wpłynęły na wygląd mieszkań w Polsce i poza nią. Wśród wykładowców znajdą się m.in. Agata Miatkowska-Gołdyn, Dorota Żaglewska i Maciej Szymaniak (pracownicy CK ZAMEK) oraz zaproszeni Michał Błaszczyński i Witold Dobaczewski.

 

Najbardziej otwarte będą spotkania z publicznością, które przybiorą formę spacerów czy prelekcji z elementami warsztatu. Jako pierwsza w ten sposób zostanie przedstawiona postać i zamkowe realizacje Romana Machowiaka – poznańskiego architekta wnętrz i projektanta tworzącego w Poznaniu od końca lat 40. XX wieku. W formule spotkania realizowane będzie także inne zagadnienie – wzornictwa przemysłowego i sztuki użytkowej w kontekście katastrofy klimatycznej i ruchów ekologicznego wykorzystywania przedmiotów. Do stworzenia koncepcji i prowadzenia spotkań zaprosiliśmy Katarzynę Andrzejczyk-Briks.

 

W programie edukacyjnym znajdą się również wydarzenia skierowane do osób z niepełnosprawnościami lub zainteresowanymi tematyką dostępności. Przygotujemy audiodeskrypcje do wybranych eksponatów na wystawie, planujemy też oprowadzanie z tłumaczeniem na PJM oraz oprowadzanie dla osób niewidomych i słabowidzących.

 

Część wydarzeń programu edukacyjnego towarzyszącego wystawie „Dizajn. Odsłona poznańska” odbędzie się poza murami CK ZAMEK:

_ maj–wrzesień w pracowni słynnych poznańskich projektantów Bogusławy i Czesława Kowalskich na Jeżycach. Spotkania przygotowała Julia Błaszczyńska wraz z rodziną projektantów: prof. UAM dr hab. Jackiem Kowalskim (synem Bogusławy i Czesława Kowalskich) i Teresą Knapowską (wnuczką Bogusławy i Czesława Kowalskich).

Wydarzenia

Date
Categories
Participants
Loading

Dofinansowanie

Patronat

Patroni medialni

Partner technologiczny

Events

Date
Categories
Participants