ZAMEK Culture Centre

DIZAJN / program towarzyszący \ „Hotel Merkury w Poznaniu – modernistyczny gesamtkunstwerk” – wykład


Hotel Merkury w Poznaniu to wyjątkowa modernistyczna konstrukcja stworzona w latach 1961–1964. Pracę nad nowoczesnym budynkiem i jego wyposażeniem prowadzili poznańscy architekci i projektanci związani także z tutejszą uczelnią artystyczną. Mimo swej, wielokrotnie wskazywanej w literaturze, niezaprzeczalnej pionierskości realizacja ta nie doczekała się kompleksowego opracowania. 

Celem badań Michała Błaszczyńskiego było zebranie podstawowych faktów o przedsięwzięciu, uściślenie danych oraz analiza architektury i zachowanych obiektów pierwotnego wyposażenia hotelu. Rezultatem pracy jest wpisanie hotelu Merkury oraz jego twórców w szerszy kontekst modernistycznej myśli europejskiej. Pozwoliło to też wskazać wymiary, w których poznański hotel jawi się jako realizacja awangardowa. 

prowadzenie: Michał Błaszczyński – historyk sztuki, kurator działu mebli Muzeum Narodowego w Poznaniu, wykładowca. Autor wystaw, publikacji i prelekcji z zakresu sztuki użytkowej i architektury wnętrz 

Miejsce wykładu stacjonarnego podamy bezpośrednio przed wydarzeniem
Wydarzenie online, link do nagrania dostępny na Facebooku CK ZAMEK

Link do Wydarzenia

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Dizajn. Odsłona poznańska”. Program wydarzeń edukacyjnych i popularyzatorskich kierujemy do zróżnicowanych grup wiekowych, kompetencyjnych i o różnych potrzebach. 

Więcej o wystawie przeczytasz tutaj:

DIZAJN. ODSŁONA POZNAŃSKA


Events

Date
Categories
Participants