ZAMEK Culture Centre

#ZAMEKONLINE - NASZA PLANETA, NASZA PRZYSZŁOŚĆ. Spotkanie wokół książki „Życie na naszej planecie” Davida Attenborough

Paneliści: Szymon Bujalski, Paulina Górska, Katarzyna Karpa-Świderek, Adam Wajrak

Prowadzenie: Adam Robiński


Punktem wyjścia do rozmowy będzie najnowsza książka Davida Attenborough – najsłynniejszego przyrodnika świata i legendarnego dokumentalisty, który swoją karierę rozpoczynał wraz z narodzinami brytyjskiej stacji BBC. Dzięki jego programom mogliśmy dotrzeć w najdalsze zakątki na Ziemi, dotąd nieodkryte przez człowieka; poznać zwierzęta, których nigdy byśmy nie spotkali.


Świat, w którym żyjemy, zmienił się nie do poznania na jego oczach. Był świadkiem tego, jak człowiek niszczy swój dom. Postępująca zagłada bioróżnorodności planety jest prawdziwą tragedią naszych czasów, a jej dowody są wszędzie. Możemy to zmienić, jeśli zaczniemy działać teraz.

Katarzyna Karpa-Świderek jest doradcą zarządu ds. mediów i rzeczniczką WWF Polska. Reprezentuje organizację w mediach, bierze udział w debatach, w tym z biznesem i studentami, edukuje w tematach związanych z ochroną klimatu i różnorodności biologicznej. W latach 2007-2018 była   prezenterką i korespondentką giełdową telewizji TVN CNBC i TVN24. Zajmowała się tematyką ekonomiczną, ekologiczną i prawami człowieka, w tym tematem równości płci. Pracowała też jako reporterka ekonomiczna w TV Biznes, prezenterka radiowa w poznańskim Radio Emaus oraz felietonistka w magazynie ELLE. Współpracowała też z organizacjami społecznymi, takimi jak Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce czy Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. 

Szymon Bujalski – dziennikarz, w zawodzie od 2008 roku. Zajmuje się tematyką miejską, w tym ekologią i ochroną środowiska. Aktywny na Twitterze i Instagramie, na Facebooku prowadzi stronę „Szymon Bujalski – dziennikarz dla klimatu” oraz publiczną grupę „Zmiany klimatu, ekologia, prawa zwierząt – najważniejsze wiadomości”. Od urodzenia związany z Łodzią, wykłada na Uniwersytecie Łódzkim i pracuje w „Gazecie Wyborczej”. Obecnie pisze książkę o zmianach klimatu w kontekście miast. Weganin.

Paulina Górska – ekspertka i konsultantka ds. zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Influencerka i eko blogerka. Propaguje i promuje świadomą, odpowiedzialną konsumpcję, ograniczanie śmieci i życie #lesswaste. Pasjonuje się CSR i zrównoważonym rozwojem w biznesie. O trendach pisze na blogu PAULINAGORSKA.COM, Instagramie i Facebooku (eko.paulinagorska).

Adam Wajrak – dziennikarz związany z „Gazetą Wyborczą”, przyrodnik, mieszkaniec Puszczy Białowieskiej, autor książek dla dzieci i dorosłych, m. in.: „Przewodników prawdziwych tropicieli”, „Kuny za kaloryferem” (wraz z żoną, Nurią Selvą Fernandez), „Wilków” oraz komiksu „Umarły las” (z Tomaszem Samojlikiem). Za działania na rzecz ocalenia unikalnej Doliny Rospudy otrzymał nagrodę im Andrzeja Woyciechowskiego, a przez brukselski dziennik Europen Voice został uznany za jedną 50 osób które wywarły największy wpływ na Europę w 2007 roku. Ostatnio nagrał dla Canal+ cykl filmów „Zwierzęta Wajraka”. Poza podglądaniem zwierząt w Polsce, uwielbia wyprawy polarne. Obecnie pracuje nad książką o Arktyce.

 

Adam Robiński – pisarz i dziennikarz związany m.in. z „Rzeczpospolitą” i „National Geographic Polska”, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego” i „Pisma”. Autor książki „Hajstry. Krajobraz bocznych dróg”, która zdobyła tytuł Podróżniczej Książki Roku w konkursie Travelery 2018 oraz Nagrodę Magellana 2018. Była również nominowana m.in. do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy oraz nagród Conrada i Gombrowicza. Jego druga książka – „Kiczery. Podróż przez Bieszczady” zdobyła m.in. Grand Prix Festiwalu Górskiego w Lądku Zdroju w 2020 roku i nagrodę publiczności tego festiwalu. Podróżował tropami Bruce'a Chatwina. Miłośnik bóbrwatchingu, filmów Wernera Herzoga i mikrohistorii ukrytych w krajobrazie.g. 18 / spotkanie on-line /do zobaczenia na fb CK ZAMEKZamek Czyta Wydawnictwa Poznańskiego

Organizatorzy: Wydawnictwo Poznańskie i CK ZAMEK

--------

Grafika - Zaproszenie na Spotkanie wokół książki „Życie na naszej planecie” Davida Attenborough. na zielonym tle informacje dotyczące spotkania . W dolnym lewym rogu zdjęcie autora trzymającego w rękach małego pancernika.

Events

Date
Categories
Participants