ZAMEK Culture Centre

ZAMEK CZYTA_SPOJRZENIE NA WSCHÓD „To nie jest propaganda”. Spotkanie z Peterem Pomerantsevem


Prowadzenie: Piotr Oleksy


Spotkanie on-line /do zobaczenia na fb ck zamek i zamek czyta


Współpraca: Katedra Studiów Wschodnich UAM, Wydawnictwo Krytyka Polityczna

Żyjemy w czasach, kiedy to impuls,  plotka czy fake news z mediów społecznościowych kreują codzienność. Hakerzy, internetowe boty, a może ISIS, Putin, Trump czy trolle internetowe kształtują naszą rzeczywistość oraz wartości. Pomerantsev udowadnia, że niejednokrotnie to właśnie online, w social mediach wykorzystywanych przez polityków toczą się nowe wojny o systemy wartości, demokrację i wizję świata.
Autor podróżuje po świecie, bada archiwa, rozmawia z ludźmi próbującymi walczyć z fake newsami. Z podróży od Manili, przez Pekin, Moskwę po Stany Zjednoczone i Meksyk, Pomerantsev przywozi refleksje, że większy dostęp do informacji nie oznacza dla nas więcej wolności. Mniej lub bardziej autorytarne reżimy kontrolują narrację, uciszają przeciwników, ale i własnych obywateli poprzez bombardowanie ich fałszywymi newsami, półprawdami i propagandą. Czy w tym gąszczu informacji potrafimy oprzeć się wizjom i bajkom i wysupłać to, co jest prawdą?
„To nie jest propaganda. Przygody na wojnie z rzczywistością” to fascynujący reportaż, w którym wspomnienie o własnych rodzicach uciekających przed radzieckim KGB, przetykane jest współczesnymi rozmowami z twitterowymi rewolucjonistami, populistami czy fanami jihadu. {opis wydawcy}

Peter Pomerantsev (ur. 1977) – brytyjski  dziennikarz, wykładowca uniwersytecki, producent telewizyjny rosyjskiego pochodzenia. Autor świetnie przyjętego w Polsce reportażu o polityce Władimira Putina „Jądro dziwności”. Współpracownik i autor tekstów w najważniejszych Zachodnich mediów: „London Review of Books”, „Financial Times”, „Wall Street Journal”, „Newsweek” i „New Yorker”.


------------

Okładka książki "To nie jest propaganda." Petera Pomerantseva

Events

Date
Categories
Participants