
TO WRÓCI. PRZESZŁOŚĆ I PRZYSZŁOŚĆ PANDEMII / Debata III: Gospodarka w czasie pandemii. / Wydarzenie online.
-
TypLiteratura
-
MiejsceCentrum Kultury ZAMEK
-
Godzina g. 18
-
Data 27.01.2021
Paneliści: Edwin Bendyk, Weronika Parfianowicz, Jan Sowa
Prowadzenie: Joanna B. Bednarek, Przemysław Czapliński
Prowadzenie: Joanna B. Bednarek, Przemysław Czapliński
Spotkanie on-line /do zobaczenia na fb ck zamek i zamek czyta
„Pandemia uleczyła kapitalizm!” - tak mogłoby brzmieć ironiczne podsumowanie historii gospodarczej roku 2020. Wcześniej, w dekadach po roku 1989, państwo stopniowo wycofywało się z ingerencji w rynek, teraz za sprawą pandemii - wróciło. Długi Grecji i kilku innych państw urosły do gigantycznych rozmiarów – z racji pandemii zostały zawieszone. Brakowało pieniędzy w Unii, więc je wydrukowano. Wszystkie cechy kapitalizmu, które przed pandemią uznawaliśmy za złe, lecz nieusuwalne, okazały się niekonieczne i wymienne. Rodzi to jednak pytanie: w jakim ustroju żyjemy? Czy to nadal kapitalizm – tyle że państwowy, a nie rynkowy? Kapitalizm, który nie opiera się na kalkulacji, arbitralnie zmienia ilość pieniądza w gospodarce, traktuje długi jako pozycje umowne?
Sądzić można, że kapitalizm państwowy długo nie potrwa. Co będzie po nim? Czy nadejdzie silniejsza fala populizmu – sprzęgającego ksenofobię z zasiłkami socjalnymi, ale luzującego reguły zatrudnienia? A może zmiany wymuszone na kapitalizmie przez pandemię przeminą wraz z akcją szczepień i wszystko wróci do nienormalnej normy sprzed roku 2020? A może uda się połączyć sprawiedliwość społeczną ze sprawiedliwością ekologiczną?
O tym właśnie - czyli ustroju gospodarczym stworzonym pod naporem pandemii – będziemy rozmawiać z naszymi gośćmi. Wyjściowe pytania, które chcemy zadać, brzmią: jakich zjawisk gospodarczych powinniśmy się obawiać w nadchodzącej przyszłości, a co powinniśmy uznać za najpotrzebniejsze?
Organizatorzy: Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, Centrum Humanistyki Otwartej UAM, CK ZAMEK
Edwin Bendyk – dziennikarz, publicysta. Kierownik działu naukowego tygodnika „Polityka”, zajmuje się tematyką cywilizacyjną oraz relacjami między nauką i techniką a polityką, gospodarką, kulturą, życiem społecznym. Autor wielu książek, w tym „Zatrutej studni” (nominowanej do Nagrody Literackiej Nike w 2003 roku); ostatnio wydał „W Polsce, czyli wszędzie. Rzecz o upadku i przyszłości świata”. Wykładowca w Collegium Civitas, gdzie współtworzył Ośrodek Badań nad Przyszłością. W Centrum Nauk Społecznych PAN (Graduate School for Social Research) prowadzi seminarium o nowych mediach. Członek Polskiego PEN Clubu i European Council on Foreign Relations, prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego. Prowadzi blog „Antymatrix”.
Weronika Parfianowicz – kulturoznawczyni, adiunktka w Instytucie Kultury Polskiej UW, członkini Pracowni Studiów Miejskich. Autorka książki „Europa Środkowa w tekstach i działaniach. Polskie i czeskie dyskusje” , współredaktorka książek „Awangarda/underground. Idee, historie, praktyki w kulturze polskiej i czeskiej” oraz „Ćwiczenia z mieszkania. Praktyki, polityki, estetyki”. Zajmuje się m.in. nowoczesną kulturą czeską oraz przestrzenią i obyczajowością miast Europy Środkowej, w szczególności interesuje się problematyką mieszkaniową.
Jan Sowa – socjolog, psycholog, teoretyk kultury, tłumacz i eseista. Autor wielu publikacji, m.in.: „Sezon w teatrze lalek i inne eseje” (2003), „Frustracja. Młodzi o Nowym Wspaniałym Świecie” (red.; 2003), „Zniewolony umysł 2. Neoliberalizm i jego krytyki” (red; 2007), „Ciesz się, późny wnuku. Kolonializm, globalizacja i demokracja radykalna” (2008), „Edu-factory. Samoorganizacja i opór w fabrykach wiedzy” (red.; 2011), „Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą” (2011), „Inna Rzeczpospolita jest możliwa. Widma przeszłości, wizje przyszłości” (2015). Współautor projektu badawczego „Literatura polska po 1989 roku w świetle teorii Pierre’a Bourdieu”.
---------
Grafika - Plakat cyklu debat „To wróci. Przeszłość i przyszłość pandemii” Na fioletowym tle rozsypane, słowa pisane czarną czcionką różnej wielkości.