ZAMEK Culture Centre

FERIE, ŻE MUCHA NIE SIADA \ 4-17.01.


Ferie to dobry czas, żeby mimo lockdownu poznać ZAMEK Z BLISKA i z perspektywy… MUCHY. Kto podejmie wyzwanie rzucone przez upartego owada, wygra zaproszenie do odwiedzenia naszej siedziby, kiedy to już będzie możliwe! Oderwać od komputera – takie zadanie stoi nie tylko przed Muchą, ale też MIASTOCHODZIKIEM – konkursem i warsztatami fotograficznymi dla dzieci i młodzieży. Jeżeli jednak pandemia przypieczętowała czyjąś miłość do filmu, niech sprawdzi internetowe propozycje PRACOWNI ANIMACJI FILMOWEJ oraz DYSKUSYJNEGO KLUBU FILMOWEGO. Stęsknionych za teatrem zachęcamy, by dołączyli do warsztatów online TEATRU KAMISHIBAI albo na pokaz SeZamkowego Teatru. Sprawdźcie wszystkie atrakcje, jakie  przygotowaliśmy na ferie!

PROGRAM:

 
MUCHA NIE SIADA
gra familijna
11-15.01.
Niech każdy uważnie posłucha, w Zamku zimą obudziła się Mucha. Zdziwiona, przelatuje przez puste korytarze, przysiada na wypolerowanych podłogach, odbija się od kryształowych żyrandoli, od szaleństw aż głowa ją boli. W koło cisza. Nie ma ludzi, którzy zwykle tu byli. Cały Zamek jest jej! Cały Zamek jest Muchy!

Jeśli jesteście ciekawi co Mucha znajdzie w Zamku i czy kogoś tu jednak spotka, spotkajcie się z nią oko w oko. Codziennie rano, przez pięć dni ferii, online, za pośrednictwem mediów społecznościowych CK ZAMEK, będzie można uczestniczyć w przygodach Muchy. Przed Wami jedyna okazja, aby zobaczyć Zamek jej oczami, posiedzieć na zabytkowym suficie lub pobzyczeć w sali koncertowej. Krótko mówiąc − szykuje się zabawa, że mucha nie siada! Zamkowa Mucha przygotowała również zadania. Stopień trudności − naturalnie kategoria musza. Chętnych do udziału w grze uprzedzamy, że będą one wymagały odejścia od komputera, odrobiny muszego polotu, czasem wędrówki po mieszkaniu lub wyjścia na spacer. Zadania będzie można zrealizować samodzielnie lub z najbliższymi. A jeśli ktoś zechce, będzie mógł każdego wieczoru podzielić się 
z Muchą efektem swojej pracy. W zamian Mucha podziękuje jedną literką swojego imienia. Dla tych, którzy zrealizują wszystkie zadania i odgadną imię Muchy czeka niespodzianka − bezpłatne zaproszenie do Zamku, do realizacji wiosną lub latem, kiedy, mamy nadzieję, będziemy mogli się już wreszcie razem z Wami spotkać.


ZAMEK Z BLISKA
styczeń 2021
Cykl krótkich filmów o mało znanych zakątkach Zamku, ciekawostkach historycznych, detalach architektonicznych i ludziach związanych w przeszłości z Zamkiem. Nagrania będą publikowane raz w tygodniu na Facebooku CK ZAMEK. 


DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY ZAMEK ONLINE
13.01.
Dyskusje na platformie ZOOM wokół filmów z platformy Netflix. Tytuły filmów zarówno nowych, jak  i znanych klasyków są wybierane w ankiecie na grupie „Kino Pałacowe prywatniej, o filmach” na Facebooku. Dyskusje odbywają się w każdą środę o g. 20.30.


PRACOWNIA ANIMACJI FILMOWEJ ONLINE
4, 5, 7 i 8.01.
Zajęcia edukacyjne z filmu animowanego dla dzieci w zakresie tworzenia, rejestracji, obróbki, montażu, udźwiękowienia oraz prezentacji form animowanych. Celem pracowni jest zapoznanie uczestników z zagadnieniami z zakresu podstawowych technik animacji klasycznej oraz animacji komputerowej. Podczas zajęć uczestnicy realizują praktyczne ćwiczenia animacyjne.

 


MIASTOCHODZIK

konkurs i warsztaty fotograficzne dla dzieci w wieku 6-15 lat
5-15.01.
prowadzenie: Paweł Kula

Konkurs fotograficzny inspirowany miejscami, historiami, przestrzenią naszego miasta, a także Miastochodzikiem” (http://miastochodzik.pl), zawierającym propozycje spacerów miejskich. Zadania warsztatowe będą dedykowane przede wszystkim przygodom, które można przeżyć używając aparatu fotograficznego. W doświadczaniu tych przygód istotna będzie zgoda na to, co się wydarzy, otwartość na niecodzienne obrazy, światło, formy i kolory.

Podążając z aparatem fotograficznym za tym, co w mieście wydaje się zwyczajne spróbujemy zobaczyć więcej. Wyobraźcie sobie, że lądujecie na nowej planecie i szukacie obrazów, które mogą opowiedzieć historię o nieznanym świecie. Zapomnijcie o ziemskich przyzwyczajeniach − nie wszystko, co Wam coś przypomina, musi być tym, co jest Wam znane.

Podczas spacerów konieczny będzie aparat fotograficzny (wystarczy taki w smartfonie), czasem też kartka i coś do pisania. Możecie przeżyć te przygody w okolicy, którą dobrze znacie lub w miejscu,
w którym jesteście po raz pierwszy. Warto mieć wygodne obuwie, a na dłuższe wycieczki przekąski
i coś ciepłego do picia. Ważne, aby mieć też odrobinę czasu i dobry nastrój. Możecie wybrać się na tę wyprawę w grupie przyjaciół lub z rodziną. Czasem zamiast iść możecie jechać rowerem. Być może Waszym psom również spodoba się któryś ze spacerów.

ZIMOWE OPOWIEŚCI ONLINE
6, 8, 13 i 15.01. g. 11 | link do wydarzenia na Facebooku Zamek Dzieciom i CK ZAMEK
spotkania dla dzieci w wieku od 6 lat, czas trwania całości: 55’ (2 x 15’ i 1 x 20’)
scenariusz i realizacja: Szymon Góralczyk, Karawana Opowieści

Zapraszamy Was w nietypową podróż do zimowej krainy baśni i legend, podróż ubarwioną muzyką
i ekspresyjnym wykonaniem opowiadającego. W te ferie zimowe 2021 zagościmy u Was za pośrednictwem sieci internetowej.

Spotkanie I: „W krainie ciemności"
- Baśń-mit syberyjski o przyniesieniu światła słonecznego przez dzielnego chłopca do krainy, gdzie zawsze zimno i ciemność panowały,
- Baśń o dziewczynie i dwunastu miesiącach siedzących przy ognisku,

Spotkanie II: „Baśnie z Lodowych Krain”
- Baśń o małym Lapończyku, który zagubił się w okolicach góry olbrzyma Hissiego,

- Historia dzielnego Indianina co walczył z wiatrem północy i jak go pokonał,

Spotkanie III: „Król Valemon w białego niedźwiedzia zaklęty”
Norweska baśń o królewiczu zaklętym w niedźwiedzia i dzielnej dziewczynie.


Warsztaty Teatru KAMISHIBAI ONLINE
6, 8, 13 i 15.01. g. 12 | link do wydarzenia na Facebooku Zamek Dzieciom i CK ZAMEK

warsztaty dla dzieci w wieku od 6 lat, czas trwania całości: 60’ (4 x 15’)
scenariusz i realizacja: Teatr MIEJSCA Roberta Poryzińskiego

Zawitamy w Waszych domach za pośrednictwem sieci internetowej i pokażemy, jak w łatwy sposób zbudować teatr i wystawiać w nim sztuki teatralne. Wspaniała zabawa dla całej rodziny na czas ferii zimowych 2021.
Spotkanie I
Przedstawienie tematu warsztatów − projektujemy teatr Kamishibai. Wprowadzenie i historia, wybór tematu. Tworzymy scenariusz, pierwsze kroki do zbudowania własnego teatru.
Spotkanie II
Przygotowania do wykonania ilustracji potrzeb nich do realizacji widowiska. Przewodnikiem działań
i wykonawcą będzie mały Franciszek.
Spotkanie III
Wstępne próby widowiska z wykorzystaniem wykonanych wcześniej elementów. Malowanie rekwizytów i lalek teatralnych.
Spotkanie IV
Prezentacja skrzynki Kamishibai, prezentacja lalek teatralnych oraz wielki występ małego Franka
z sugestią, by dzieci wraz z rodzicami wykonały swój występ w domu.


SeZamkowy Teatr 
spektakle dla najmłodszych online
10 i 17.01.

Teatr dla najmłodszych, chwilowo i czasowo przeniesiony do sieci, na czas ferii i początek nowego roku 2021 zaprezentuje dwa spektakle Teatru Atofri, z którym CK ZAMEK współpracuje od lat, tworząc przyjazne teatralną przestrzeń dla maluchów. W dwie kolejne niedziele ferii zimowych zobaczymy spektakl pt. „Jabłonka” oraz „Miejsce”. Nagrane w Scenie Nowej CK ZAMEK, którą najmłodsi bardzo dobrze znają z teatralnych spotkań z cyklu SeZamkowy Teatr.


SeZamkowy Teatr Online - „Jabłonka"
10.01. g. 10 |
spektakl online, link do wydarzenia na Facebooku Zamek Dzieciom i Teatru Atofri

przedstawienie dla dzieci w wieku 1-6 lat, czas trwania: 35’

Inspiracją do spektaklu jest tekst „Wczora z wieczora” zapisany w zbiorach Oskara Kolberga.

Prosta opowieść o jabłonce, na której zakwita czerwono-zielone jabłko. Pieje kogut, zawiał wiatr – kto zerwie jabłko z jabłonki? Spektakl wypełniony śpiewem, tańcem i ludowymi zabawami. 

Przedstawienie wsparte ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

SeZamkowy Teatr Online - „Miejsce"
17.01. g. 10 |
spektakl online, link do wydarzenia na Facebooku Zamek Dzieciom i Teatru Atofri
przedstawienie dla dzieci od 1,5 roku, czas trwania: 30’

Sześć stóp zaczyna swoją podróż, przemierzając świat małymi kroczkami.
Co to? Oko czy okno? To zerka ciekawie, to znika. Nasłuchuje świstów, szelestów i stuków. Odkrywa, dotyka pogniecionych papierowych form i nadaje im nowych znaczeń. Bawi się.

To miejsce, pełne zakamarków, zachęca do interakcji, pozwala się obserwować, zaczepia dźwiękiem tworzonym na żywo, skupia uwagę na metamorfozach form i pozwala śledzić relacje między ludźmi. Radość, zaciekawienie, zabawa i kreacja oprowadzają małego widza po tym niezwykłym świecie, aż do miejsca, które wycisza i relaksuje. Wszystkie obiekty tworzące „Miejsce” wyśniła i uszyła Agnieszka Gierach. Powstały w duchu upcyclingu z tkanin roletowych, które po wygnieceniu do złudzenia przypominają papier i pięknie pracują ze światłem.

Przedstawienie wsparte ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.


 GAUDETE
wirtualny koncert kolęd Chóru Dziewczęcego SKOWRONKI
10.01. g. 17 | koncert online dostępny na kanale YouTube zespołu
Trwająca nadal pandemia COVID-19 zmusiła Chór Dziewczęcy SKOWRONKI do zmiany planów. Zamiast corocznych, cieszących się ogromną popularnością koncertów świątecznych, proponujemy koncert wirtualny, którego premiera miała miejsce w pierwszy dzień Świąt, na kanale YouTube zespołu. W programie znalazły się najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki.


DRUK Z KAMIENIA LITOGRAFICZNEGO - Wykład
pokaz litografii online w Pracowni Rakla
11.01. g. 17-19 | wydarzenie online, link do spotkania na Facebooku CK ZAMEK
prowadzenie: Kornel Ofierski

Zapraszamy młodzież na pokaz litografii online w Pracowni Rakla. Czeka nas intensywny wykład o tym, czym charakteryzuje się metoda druku płaskiego, który wykonuje się na kamieniach litograficznych. Dowiecie się jak sprawić, by kamień stał się matrycą, co zrobić by zatrzymał i skutecznie powielał najdelikatniejsze gesty artysty oraz w jaki sposób zacząć za jego pomocą powielać grafiki w dużych nakładach. Poznacie zasady działania poszczególnych elementów prasy drukarskiej, narzędzi warsztatowych oraz specjalistycznych materiałów rysunkowych. Będzie to wykład, dzięki któremu jaśniejsza stanie się najpopularniejsza metoda druku XIX-wiecznej Europy.


W czasie trwania ferii zimowych, ale nie tylko, polecamy również:

- wycieczkę wirtualną po Zamku: https://ckzamek.pl/wydarzenia/6301-wirtualny-spacer-po-zamku-zapraszamy/,
- wycieczki wirtualne po wystawach Doroty Nieznalskiej, Izabelli Gustowskiej, Justyny Olszewskiej i Darii Mielcarzewicz: https://ckzamek.pl/podstrony/7-sztuki-wizualne/,  
- wydarzenia zamkowe w ramach cyklu #ZAMEKONLINE: https://ckzamek.pl/wydarzenia/6555-zamekonline-w-grudniu/,
- cykl zdalnych warsztatów sensualnych pt. „Sztuka w ciemno”, organizowanych przez Centrum Praktyk Edukacyjnych: https://sztukawciemno.pl/,
- nagrania/streamingi spotkań i dyskusji dostępne na Facebooku CK ZAMEK oraz na kanale YouTube, 
- nagrane koncerty, spektakle, projekcje filmowe dostępne na kanale YouTube: https://www.youtube.com/user/PoznanCKZamek, 
- blog literacki Zamek Czyta: http://www.zamekczyta.pl/,
- Bilet Otwarty do Kina Pałacowego, szczegóły: https://ckzamek.pl/wydarzenia/6546-bilet-otwarty-do-kina-paacowego/
--
Na zdjęciu zamkowa Mucha z bliska. Jest bardzo kolorowa, ma duże oczy i niebieskie skrzydełka. Opiera się o poręcz schodów i ma delikatnie otwarte usta, jakby ze zdziwienia.

Kalendarium wydarzeń

Date
Categories
Participants
Loading

This website uses cookies

If you want to accept only necessary cookies or adjust your consent for analytics or marketing cookies (which are not essential), make your selection below and click "Allow selected" Check Privacy policy for more information

Events

Date
Categories
Participants