ZAMEK Culture Centre

FESTIWAL ARCHITEKTURY \ I SZTUKI MODERNISTYCZNEJ NOWY PLAN \ debata


Zapraszamy na debatę pt. "Czas przeszły zamieszkany" . Debata w ramach Festiwalu Architektury i Sztuki Modernistycznej NOWY PLAN.
Goście debaty: Agata Twardoch, Monika Arczyńska, Maciej Frąckowiak


Na warsztaty obowiązują zapisy: nowyplan.festiwal@gmail.com

Słowo DOM jest bardzo pojemne. Rodzinny, kultury, Boży, publiczny, panujący, wydawniczy – przymiotników, które pasują do DOMU są dziesiątki. Jednak DOM to przede wszystkim schronienie, mieszkanie, niezbędna przestrzeń codziennej egzystencji. Mikroświat, do którego nie wszystkich i nie zawsze się zaprasza.

Chcemy czy nie, większość dzisiejszych domów i mieszkań zawdzięcza swoje formy modernizmowi. Nawet jeśli DOM ukrywa się w archaicznym kostiumie, udaje dworek, pałacyk lub czynszową kamienicę to i tak poddaje się podejściu, które w architekturze zaszczepił nurt modernistyczny. Racjonalizm, ludzka skala, światło, powietrze, wygoda, elastyczność, dostępność – to jasna strona modernistycznych domów. Monotonia, ciasnota, automatyzm, oschłość, brak indywidualizmu – to zarzuty kierowane pod adresem uproszczonych „maszyn do mieszkania” wywodzących się z myśli Le Corbusiera.

Jaki jest zatem ten DOM modernistów? Ile jest typów modernistycznych DOMÓW? Które warto naśladować? Jakie odrzucić? Co z modernistycznej myśli ostatnich stu lat przyda się DOMOM przyszłości (zwłaszcza gdy niespecjalnie wiemy, jak ta przyszłość może wyglądać)? Czy możliwa jest sensowna ucieczka od modernistycznych zasad? Może mieszkania i domy, które stały się znów spekulacyjnym towarem, z duchem modernizmu nie chcą mieć wiele wspólnego?

To tylko kilka tematów, które poruszy trzecia edycja Festiwalu  architektury i sztuki modernistycznej NOWY PLAN, który odbędzie się w Poznaniu między 7 a 14 października 2020 roku. 

Temat jest gorący, bo w tym roku słowo DOM nabrało wielu nowych, nieoczekiwanych znaczeń.
W obliczu pandemii i związanych z nią ograniczeń domy i mieszkania stały się sceną wielu występujących równolegle aktywności: zdalnej pracy i nauki, sportowych ćwiczeń, codziennego gotowania, rozrywek dla całej rodziny, wreszcie – miejscem przymusowej izolacji. Każde lokum odkryło przed nami ukryte zalety i wady. 

Reagując na nadzwyczajne okoliczności Festiwal planuje zatem uchwycić na bieżąco problemy związane z intensywnym użytkowaniem mieszkań przez stłoczonych (i zamkniętych w nich) domowników. Sprawdzimy, który typ domu lub mieszkania najlepiej sprawdził się w czasach pandemii. Czy projektowane obecnie lokale są dość elastyczne, by dopasować się do nadzwyczajnych realiów? A może lepsze okazały się mieszkania z czasów PRL-u? Jakie aspekty okazały się najbardziej przydatne: duży metraż?, wyraźnie wydzielone pokoje?, balkon? Czy modernistyczny minimalizm i funkcjonalizm sprawdza się w czasach epidemii? A może palmę pierwszeństwa dzierżą teraz domy z ogrodem na przedmieściach, krytykowane dotąd za wpływ na niekontrolowany urban sprawl?

Z pewnością nie odpowiemy na wszystkie pytania, ale festiwalowe wykłady, dyskusje, warsztaty i spacery architektoniczne pomogą lepiej zrozumieć modernistyczną przestrzeń, w której mieszkamy,  a także nakreślić kilka scenariuszy na przyszłość.
Natomiast w internecie obejrzycie będący częścią Festiwalu filmowy cykl „Domokrążcy” – sześć obszernych relacji z poznańskich domów i mieszkań, które tworzą panoramę różnych typów zamieszkania budowanych w XX wieku: od kamienicy po wielkopłytowy blok. Właściciele i lokatorzy, którzy zaprosili nas do siebie, opowiedzą w filmach nie tylko o architekturze!          
Centrum Otwarte oraz poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich serdecznie zapraszają!

Festiwal tworzą:
Magdalena Wypusz (SARP),
Andżelika Jabłońska(centrum Otwarte)
Jakub Głaz (Centrum Otwarte)

Filmy:
Dawid Majewski

Grafika:
Dariusz Zych

Szczegółowy program na stronach:
www.nowyplanfestiwal.pl
Festiwal jest finansowany ze środków Miasta Poznań.
#poznanwspiera

--

Plakat na jasnoczerwonym, żywym tle przedstawia biały, geometryczny schemat piętrowego budynku. Przypomina on złożony z sześcianów blok ze schematycznie nakreślonymi drzwiami, oknami i balustradami na każdym poziomie. Kolejne piętra zaznaczone są czarnymi płaszczyznami. Całość jest dynamiczna i sugeruje różnorodność strategii mieszkaniowych. Na górze plakatu widać napis "Nowy Plan. Festiwal architektury i sztuki modernistycznej" Umieszczone niżej słowo "Dom" jest już częścią schematu budynku.


Events

Date
Categories
Participants