ZAMEK Culture Centre

WSPÓLNA NIEDZIELA NA ZAMKU


Pierwsza w 2019 roku Wspólna Niedziela na Zamku poświęcona będzie idei zero waste. Zero waste to w dosłownym tłumaczeniu „brak śmieci” lub „brak marnowania”. Jest to styl życia polegający na tym, że człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. Chodzi o mądre – często również kreatywne – ponowne wykorzystanie pozornie niepotrzebnych nam już rzeczy.

Swoją wiedzą w trakcie niedzielnych warsztatów podzielą się poznańscy specjaliści z inicjatywy Po-Dzielnia, praktykujący styl życia zero waste. Na bezpłatne warsztaty zapraszamy zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe.

PROGRAM:
_ warsztaty zero waste dla dzieci w wieku 5-12 lat
prowadzenie: Daria Mielcarzewicz, Po-Dzielnia
g. 11-12 Atrium
wstęp wolny

Wraz z Darią z Po-dzielni dzieci przekonają się, że stare gazety to nie tylko makulatura, ale też fajny i praktycznie darmowy materiał do kreatywnych zabaw plastycznych. Główną metodą wykorzystaną podczas warsztatów będzie kolaż – jego podstawową zasadą jest łączenie ze sobą różnych elementów, tak by stworzyć ciekawą kompozycję. Wszystko naklejane jest na papier, a następnie uzupełniane tradycyjnymi technikami – do powycinanych kompozycji można więc zawsze dorysowywać elementy.

Daria Mielcarzewicz – fotografka, graficzka, jej prace wielokrotnie brały udział w wystawach w Polsce i za granicą. Od 6 lat prowadzi na Wildzie jedyny w swoim rodzaju „Sklep z Cytatami”, gdzie łączy kolaż, typografię oraz grafikę, tworząc niepowtarzalne projekty.

_ wykład o historii Zamku
g. 11.30-12.15 Sala Prób
wstęp wolny

_ zwiedzanie Teatru Animacji z przewodnikiem
g. 12.30-13.15
zbiórka: przed Teatrem Animacji
wstęp wolny

_ warsztaty zero waste dla młodzieży 13+ i dorosłych
prowadzenie: Grzegorz „Patyczak” Kmita, Po-Dzielnia
g. 13.15-14.30
Sala Prób
wstęp: bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CK ZAMEK od 14.01. (grupa max. 15 osób)

Praktyczne i przydatne warsztaty poprowadzi Grzegorz Kmita, znany szerzej pod pseudonimem Patyczak. Każdy uczestnik przynosi swój gładki t-shirt, któremu chciałby dać drugie życie najlepiej, gdyby to była jasna koszulka. Następnie pod okiem eksperta każdy uczestnik stworzy własny szablon, który naniesie na t-shirt. Wykonane w ten sposób koszulki będą niepowtarzalne i na zawsze już takie pozostaną. Wykorzystywane materiały są bowiem odporne na pranie i ścieranie. Jeśli nie masz akurat żadnej koszulki „na zbyciu” – nie przejmuj się, Patyczak wesprze Cię swoimi zasobami.

Grzegorz „Patyczak” Kmita magister socjologii, przewodnik po Poznaniu, informatyk, listonosz, a przy okazji punkowiec dający upust swojej kreatywności na scenie i tekstyliach. Prowadzi sklep internetowy Agrafka z ręcznie malowanymi koszulkami. Znak rozpoznawczy – szeroki uśmiech i unikatowe krawaty.

Events

Date
Categories
Participants