ZAMEK Culture Centre

MOJA MUZYKA #65\Duo Wolańska/Gajda\Duet XXI wieku


Duo Wolańska/Gajda to niecodzienne zestawienie instrumentalne w muzyce kameralnej. Połączenie fortepianu i akordeonu daje nowe, prawie nieograniczone możliwości wykonawcze. Dwa solistyczne, niezależne instrumenty zderzają się ze sobą na płaszczyźnie sonorystycznej, tworząc nową jakość dialogu instrumentalnego.
Muzycy eksperymentują z różnymi gatunkami muzycznymi. Odnajdują się zarówno w kompozycjach oryginalnie napisanych na ten skład, jak również we własnych aranżacjach utworów klasycznych. Oryginalność połączenia obu instrumentów  inspiruje młodych kompozytorów do tworzenia nowej literatury na fortepian i akordeon. W repertuarze Duo Wolańska/Gajda można usłyszeć kompozycje m.in.: Krzanowskiego, Fabiańskiej-Jelińskiej, Motomatsu, Rojko.

Duo Wolańska/Gajda – Duet XXI wieku
Powstały w 2014 roku zespół tworzą: pianistka Julia Wolańska-Gajda (ur. 1988 r.) oraz akordeonista Michał Gajda (ur. 1987 r.).
Julia i Michał są absolwentami Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasach: fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego oraz akordeonu prof. Jerzego Kaszuby. Jako duet doskonalili swoje umiejętności gry kameralnej pod kierunkiem wybitnych pedagogów: M. Miki (Japonia), S. Hussonga (Niemcy), G. Draugsvolla (Dania), I. Battistona (Włochy), T. Adamowicz-Kaszuby i L. Kluwak-Sobolewskiej (Polska).
Artyści regularnie koncertują w Polsce i za granicą (USA, Azja, Europa). Zadebiutowali w dwóch prestiżowych salach koncertowych: nowojorskiej Carnegie Hall oraz w Filharmonii Berlińskiej.
W marcu 2018 roku Duo Wolańska/Gajda odbyło trasę koncertową po krajach azjatyckich. Grali w Kioi Hall w Tokio (Japonia), Guri Art Hall w Korei Południowej oraz Wietnamie, Indonezji, Malezji, Kambodży, Tajlandii.
Działalność artystyczna muzyków obejmuje prowadzenie kursów mistrzowskich w kraju i za granicą. Są także jurorami na międzynarodowych konkursach instrumentalnych.

Duo Wolańska/Gajda ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Jest laureatem m.in.:  
__ nagrody Top Winner na XXV Ibla Grand Prize World Music Competition w Ragusie/Sycylia (2016),
__ I nagrody na 54. Internationaler Akkordeonwettbewerb Klingenthal (2017),

__ I nagrody na Salzburg Grand Prize Virtuoso International Music Competition (2018), 

__ I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Val Tidone/Włochy (2015).
W 2018 roku muzycy otrzymali nagrodę Głosu Wielkopolskiego: Medal Młodej Sztuki w kategorii muzyka klasyczna: „za kunszt artystyczny, który warsztatowo stoi na niezwykle wysokim poziomie, ale odznacza się także świeżym i oryginalnym podejściem interpretacyjnym”.
W ich repertuarze można usłyszeć muzykę napisaną oryginalnie na ten skład oraz wiele autorskich transkrypcji: od muzyki barokowej po współczesne tango.

Events

Date
Categories
Participants