
100-lecie PRAW KOBIET a rodzaj żeński, czyli Androcentryzm bez tajemnic.
-
TypEdukacja
-
MiejsceScena Nowa
-
Godzina g. 18
-
Data 28.03.2018
Pierwszym odważnym mężczyzną, którzy rzucił rękawicę androcentryzmowi językowemu jest prof. Jan Miodek Przekonał skostniały męski twór jakim jest Rada Języka Polskiego, że żadnego problemu nie mają Czesi i Słowacy, którzy tradycyjnie operują przyrostkowymi wykładnikami żeńskości i tworzą formacje typu rektorka, dekanka, profesorka, prezeska, doktorka, podobnie jak w codziennym oficjalnym i nieoficjalnym obiegu języka niemieckiego typologicznie słabiej eksponującego rodzajowość gramatyczną są takie określenia jak: kanclerka, ministerka, rektorka, profesorka Kanzlerin, Ministerin, Rektorin, Dekanin, Professorin, 19 marca 2012 r. – tylko przyjednym głosie wstrzymującym się – Rada Języka Polskiego przyjęła stanowisko w sprawie żeńskim form nazw zawodów i tytułów dopuszczając możliwość używania form żeńskich zawodów: psycholożka, architektka, ministra, premiera. W języku polskim tworzymy formy żeńskie za pomocą przyrostka –ka, nauczyciel – nauczycielka. Końcówka –a jest wykorzystywana wtedy gdy mamy do czynienia z nazwą o charakterze przymiotnikowym przewodniczący – przewodnicząca. Prof. recenzował Słownik Nazw Żeńskich Polszczyzny uznając to za imponujące DOKONANIE LEKSYKOGRAFICZNE wychodzące naprzeciw sporom o feminizację języka.
W 2015 roku brytyjski Magazyn „ell” rozpoczął kampanię „mor łymen” która w zaskakujący sposób pokazuje samotność kobiet na szczytach polityki. Celem było pokazanie jak zdominowana jest przez mężczyzn polityka, postanowiono pokazać jak wyglądałby świat polityki, gdyby wyciąć z niego mężczyzn.
Spotkanie poprowadzą Marta Mazurek oraz Iwona Kamińska-Lech.
- Marta Mazurek - Pełnomocniczka ds. przeciwdziałania wykluczeniom przy Prezydencie Miasta Poznania, z wykształcenia anglistka, dr w dziedzinie literaturoznawstwa amerykańskiego. Jest badaczką i nauczycielką akademicką w Instytucie Językoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członkinią Rady Naukowej Interdyscyplinarnego Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości, UAM.
- Iwona Kamińska-Lech – mgr ekonomii, przedsiębiorczyni, wykładowczyni, feministka, absolwentka Letniej Akademii Kongresu Kobiet, prezeska stowarzyszenia. Pełnomocniczka Kongresu Kobiet Północnej Wielkopolski.
Organizatorzy: Wielkopolski Kongres Kobiet i Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu