
UNIWERSYTECKIE WYKŁADY NA ZAMKU „Współczesne pochówki: tradycja, praktyki, perspektywy”
-
TypHistoria i zwiedzanie
-
MiejsceSala pod Zegarem
-
Godzina g. 18
-
Data 5.11.2024
wykład prof. dr hab. Ewy Domańskiej (Wydział Historii Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
Tematem wykładu są współczesne formy pochówków, które łączą tradycję z nowymi praktykami, odpowiadającymi na wyzwania dzisiejszego świata. Badaczka zastanowi się, jak zmieniają się nasze podejścia do chowania zmarłych, wskazując na nowe, ekologiczne formy pochówków („zielone groby”), które zyskują na popularności. Doceniając i chroniąc historyczną funkcję cmentarzy jako miejsc spoczynku i kontemplacji, historyczka omówi ideę „cmentarza zrównoważonego”. Być może w kontekście urbanizacji, zmian klimatycznych, utraty bioróżnorodności i dbałości o środowisko warto rozważyć przekształcenie cmentarzy w „żywe nekropolie”, tj. enklawy zieleni integrujące potrzeby ludzkie i przyrodnicze. Wizja ta opiera się na idei cmentarzy jako elementu zielonej infrastruktury miasta, która przynosi korzyści środowiskowe, ekonomiczne, i społeczne. Badaczka wskaże też na wagę tzw. „roślin funeralnych” oraz na działania na cmentarzach komunalnych (np. „Ekogrób – Cmentarz Komunalny w Częstochowie – przyjazny środowisku”), które promują znaczenie świadomości ekologicznej w indywidualnym planowaniu sposobu pochówku i form upamiętniania zmarłych.
Wykład ma na celu zachęcenie do refleksji nad rolą cmentarzy w przestrzeni miejskiej, do świadomego planowania aranżacji grobów bliskich, a także do rozważań nad przyszłością tych praktyk.
BIOGRAM
Tematem tegorocznych prelekcji będzie PRZESZŁOŚĆ. Wbrew pierwszym skojarzeniom poznawanie tego, co już się zdarzyło, nie jest wyłącznie przedmiotem badań historyków(-czek). Żeby dobrze poznać przeszłość konieczny jest udział reprezentantów(-ek) wielu dyscyplin naukowych, coraz częściej w interdyscyplinarnych zespołach. Wykładowcami(-czyniami) będą naukowcy(-czynie) o uznanej renomie, z takich dyscyplin jak geografia, hydrologia, fizyka, archeologia, etnologia czy historia.
Organizatorzy: Centrum Kultury ZAMEK, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Fundacja UAM, Muzeum UAM
Nagrania: Studio Filmowe UAM