IMIENINY ULICY ŚWIĘTY MARCIN 2024
- TypPrzestrzeń miasta
- MiejsceUlica Święty Marcin
- Godzina g. 10
- Data 11.11.2024
11 listopada 2024 r. już po raz 30. spotykamy się na Imieninach Ulicy Święty Marcin w Poznaniu!
Poznaj program:
DZIELMY SIĘ
JAKA JEST TRADYCJA ROGALI ŚWIĘTOMARCIŃSKICH?
Rogale świętomarcińskie po raz pierwszy upieczono w 1891 r., z okazji odpustu w parafii św. Marcina w Poznaniu. Rozdawane były ubogim mieszkańcom miasta. Według legendy, tradycję zapoczątkował piekarz Walenty, któremu przyśnił się Święty Marcin, wjeżdżający do miasta na koniu. Za bramą rumak zgubił podkowę. Święty znany był z dobroczynności. Walenty jego wzorem także chciał pomagać. Zaczął piec rogale przypominające podkowę i rozdawać je biedniejszym.
Od tego czasu, dzień Św. Marcina, czyli 11 listopada, jest w Poznaniu obchodzony w szczególnie radosny sposób. W 1937 r., ta sama data została wybrana na Święto Niepodległości Polski. W Poznaniu, a zwłaszcza na ulicy Św. Marcin, zaczęliśmy świętować podwójnie.
SPOTKAJMY SIĘ
Mamy nadzieję, że Imieniny Ulicy Święty Marcin będą tym spotkaniem, otwierającym nas na innych. W programie zaplanowaliśmy korowód główną ulicą miasta, prowadzony przez postać Św. Marcina na koniu, kiermasz, wieczorny koncert oraz warsztaty i pokazy dla całych rodzin.
CZYNIĄ DOBRO NA CO DZIEŃ
Do zobaczenia!
SPRAWDŹ WYDARZENIA:
AUDIODESKRYPCJA
Autorka identyfikacji wizualnej: Ewa Hejnowicz
Na czerwonym tle znajduje się stylizowana postać ludzka z papierowym rogalem zamiast głowy. Na rogalu znajduje się napis „CZYŃ DOBRO” w czarnych literach. Postać ubrana jest w czarne spodnie, czarne buty sportowe z białymi podeszwami. W tle widoczne są czarne i białe abstrakcyjne kształty. W lewym górnym rogu widnieje napis: „IMIENINY ULICY 11.11”, a w lewym dolnym rogu małymi literami imię i nazwisko graficzki „Ewa Hejnowicz.”