KANON OD NOWA: Wykład prof. Piotra Śliwińskiego (UAM) \ „Znachor i inni. Opowieść o kilku ludzkich potrzebach”
- TypLiteratura
- MiejsceSala pod Zegarem
- Godzina g. 13
- Data 23.05.2024
WYKŁAD W RAMACH FESTIWALU FABUŁY
KANON OD NOWA: Wykład prof. Piotra Śliwińskiego (UAM) „Znachor i inni. Opowieść o kilku ludzkich potrzebach”
Znaczne powodzenie niedawnej ekranizacji słynnej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, nawiązującej do ekranizacji poprzedniej, także słynnej, nasuwa pytanie zasadnicze: ludzie, o co nam naprawdę chodzi?
W świecie o zamazanych konturach potrzebujemy wyrazistej fabuły o zwycięstwie prawdy, dobra, miłości? Czy to, co stanowiło o sile literatury popularnej w epoce Mostowicza, zachowało aktualność w czasach, które uważamy za zupełnie inne? Równie ciekawe jest pytanie o figurę znachora, antysystemowego mędrca, który jest tworem naszej potrzeby okazania komuś zaufania – mimo braku licencji. Znachor odradza się w sztuce, literaturze, a przede wszystkim w polityce. Dlaczego?
Piotr Śliwiński (ur. 1962) – historyk i krytyk literatury, profesor na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierownik Zakładu Poetyki i Krytyki Literackiej, kurator festiwalu Poznań Poetów. Autor, współautor i redaktor kilkunastu książek. Ostatnio wydał m.in. „Wolny wybór. Stulecie wierszy 1918–2018” (2018), „Dyskursy, w dyskursach. Szkice o krytyce i literaturze lat ostatnich” (2019), „Niepozorność znaczeń. Szkice i preteksty” (2022). Juror Poznańskiej Nagrody Literackiej, przewodniczący jej kapituły w latach 2015–2021.