CZAS OPOWIADANIA: Grzegorz Bogdał („Idzie tu wielki chłopak”), Barbara Klicka („Reneta”)
prowadzenie: Urszula Putyńska
Jeszcze niedawno opowiadania kojarzyły się raczej z zacną klasyką polską i obcą niż z żywą współczesnością. Życie literackie, rynek zniechęcały do wydawania prozatorskiej krótkiej formy. Od niedawna to się zmienia, opowiadanie wróciło efektownie, w różnorodności form i tematów. Jest laboratorium współczesnej polskiej literatury i wizytówką talentów. Pisarki i pisarze posługując się nim, pozwalają sobie na więcej, ryzykują i często uzyskują świetne efekty.
Grzegorz Bogdał (ur. 1984) – autor opowiadań. Publikował m.in. w „Dwutygodniku”, „Piśmie”, „Tygodniku Powszechnym” i „Znaku”. Za debiutancki zbiór „Floryda” (2017) nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Gombrowicza oraz Nagrody Conrada. W 2023 r. ukazał się jego kolejny tom opowiadań „Idzie tu wielki chłopak”, za który otrzymał nominację do Paszportów Polityki oraz „Odkryć Empiku”.
Barbara Klicka – pisarka, redaktorka, kuratorka wydarzeń literackich. Autorka książek poetyckich, powieści oraz tekstów scenicznych. Debiutowała książką poetycką „Wrażliwiec” w 2000 r. W 2012 r. wydała tom „same same” nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii książka roku. W 2015 r. ukazała się książka „nice”, za którą otrzymała w 2016 r. Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius i Nagrodę Literacką Gdynia. W 2017 r. napisała poemat sceniczny „Elementarz”. W 2019 r. zadebiutowała jako prozaiczka powieścią „Zdrój” nominowaną do Nagrody Literackiej Gdynia i do Nagrody Conrada. W 2021 r. ukazała się jej ostatnia książka poetycka pod tytułem „allel”, a w październiku 2023 r. powieść „Reneta” (WAB). Była redaktorką kwartalnika o żydowskiej literaturze i sztuce „Cwiszn” (w latach 2010‒2014). Felietonistka i redaktorka „Dialogu” i „Dialogu Puzyny”. Od 2022 r. jurorka Nagrody Literackiej Gdynia. Od 2023 r. prowadzi „Podcast Dwutygodnika ‒ magazynu o kulturze”.
Urszula Putyńska − doktor nauk humanistycznych, wykładowczyni na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. W pracy badawczej koncentruje się przede wszystkim na współczesnej literaturze chorwackiej, kinie jugosłowiańskim i postjugosłowiańskich kinematografiach narodowych, a także na relacjach kina i literatury. Artykuły naukowe, recenzje, przekłady i teksty krytycznoliterackie publikowała m.in. w czasopismach „Images. The International Journal of European Film, Performing Arts and Audiovisual Communication”, „Hrvatski filmski ljetopis”, „Poznańskie Studia Slawistyczne” oraz na portalach internetowych Kultura u Podstaw i Zamek Czyta.
----------------------------------------------------------------------------
#opisujemy
Plakat wypełnia żółte tło. Na nim widać wysoką postać namalowaną w kolorze czarnym. Jej wnętrze wypełniają żółto-czarne linie, przypominające drabinę, schody, stos książek. W górnej części grafiki pojawiają się napisy „Festiwal Fabuły 21-25 maja 2024” oraz „Centrum Kultury ZAMEK".
Plakat wypełnia żółte tło. Na nim widać wysoką postać namalowaną w kolorze czarnym. Jej wnętrze wypełniają żółto-czarne linie, przypominające drabinę, schody, stos książek. W górnej części grafiki pojawiają się napisy „Festiwal Fabuły 21-25 maja 2024” oraz „Centrum Kultury ZAMEK".