KANON OD NOWA: Wykład prof. Agnieszki Gajewskiej (UAM) \ „Przyszłe wspólnoty, czyli recepty Ursuli K. Le Guin na żałobę klimatyczną”
- TypLiteratura
- MiejsceSala pod Zegarem
- Godzina g. 13
- Data 22.05.2024
KANON OD NOWA W RAMACH FESTIWALU FABUŁY
W wykładzie autorka skoncentruje się na twórczości prozatorskiej Ursuli K. Le Guin, która nieustannie inspiruje filozofki i filozofów, działaczki i działaczy ruchów ekologicznych, feministycznych i antyrasistowskich. Omówione zostaną zarówno pojęcia, które zawdzięczamy Le Guin, jak i organizację społeczną wspólnot w jej fikcji spekulatywnej. Pisarstwo Le Guin ukazuje, że możliwe są głębokie zmiany polityczne i ekonomiczne, a wielki udział w tych przemianach mają sztuka i literatura. Zagadnienia te wymagają sięgnięcia do przeszłości, rekonstrukcji struktur plemiennych i bezpowrotnie utraconych światów. Przywracają przy tym magię i siłę opowieści jako materię, z której tkane są więzi, umożliwiające wspólne działanie.
Agnieszka Gajewska ‒ pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UAM, jest profesorką literaturoznawstwa. Autorka książek „Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku. Biografia” (2021), która zdobyła Nagrodę Literacką Gdynia w 2022 r. (w kategorii esej), „Zagłada i gwiazdy. Przeszłość w prozie Stanisława Lema” (2016) oraz „Hasło: feminizm” (2008). Redaktorka naukowa antologii przekładów „Teorie wywrotowe” oraz współredaktorka (razem z M. Michalskim) „Kultur dziewictwa” (2020). Kieruje Interdyscyplinarnym Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości UAM.