dzieci 4+ (dzieci plus osoby opiekuńcze)
prowadzenie: Barbara Górecka, Anna Maria Brandys
Dom Bajek zaprasza na warsztaty twórcze wpisujące się w tematykę wystawy „Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań”. Na spotkaniach literacko-plastycznych, dedykowanych dwóm różnym grupom odbiorców(-czyń), zapoznamy się z książką Simmsa Tabacka (Wyd. Format, 2009), której autor snuje opowieść o tym, jak stary płaszcz można przerobić na inną część garderoby. Ta unikatowa wizualnie i bazująca na kulturze żydowskiej lektura wpisuje się w aktualne zjawisko odchodzenia od szybkiej mody oraz trend niemarnowania tkanin/ubrań/przedmiotów.
Ukazane na poszczególnych ‒ niebanalnie zaprojektowanych ‒ stronach książki przywiązanie do przedmiotu pokazuje jak narrator nadaje ubraniu kolejne funkcje, od utylitarnych po kulturotwórcze. Stary płaszcz, wielokrotnie przerabiany przez tytułowego bohatera staje się nie tylko punktem wyjścia do rozmów o ekologii, aktywności twórczej, ale także przedstawia charakterystykę myśli i humoru żydowskiego. Spotkanie może wzbudzić ciekawość o dawnych sąsiadach i o ich niezwykłej kulturze. Opowieść zawarta w książce będzie także stanowić punkt wyjścia do zadania sobie pytania o przydatność rzeczy i przedmiotów, którymi się otaczamy, a także przemyślenia charakteru dzisiejszej kultury konsumpcyjnej.
Czytanie urozmaici rozmowa, śpiew, tańce i zabawy plastyczne.
Bilety obowiązują dzieci i osoby opiekuńcze.
_________________________
#opisujemy
Grafika wykorzystująca zdjęcie dzierganej myszki trzymającej czerwoną książkę, umieszczonej na książką pt. „Płaszcz Józefa”. Na okładce mieści się wizerunek brodatego mężczyzny w okularach, za jego plecami stoi kura, przed szara gęś. Po boku napis „Płaszcz Józefa. Simms Taback”. Grafika w barwach fioletu. Z prawej strony biały napis „ŁATAJ! CERUJ! Długie życie ubrań”. Poniżej czarny napis „CZYTANDO DOMU BAJEK Z KSIĄŻKĄ ”PŁASZCZ JÓZEFA" na białym tle.