Listopad w Zamku!
- MiejsceCK ZAMEK
- Godzina g. 8
- Data 30.11.2023
Nasz listopadowy program gwarantuje szybką ucieczkę przed melancholią. Nie unikamy jesieni, wręcz przeciwnie spotykamy się z nią oko w oko, a nawet kultura w kulturę. Wolimy szukać w niej kolorów i pozytywnych bodźców, by dawać je też Tobie!
Spędź ten czas z nami, uczestnicząc w naszych wydarzeniach kolektywnie lub solo. Spektakle teatralne, konfrontacje społeczno-literackie i edukacyjna czułość wypełniają najnowsze kalendarium. Królować w tym miesiącu będą Imieniny Ulicy Święty Marcin – wyczekiwane wielobarwne święto. To zdecydowanie skuteczne antidotum na jesienne smuteczki.
Przed Tobą jesienny niezbędnik wydarzeń kulturalnych w samym centrum Poznania!
Przyjdź, przyjedź, czekamy na spotkanie!
Rusza korowód – Imieniny Ulicy Św. Marcin
Twoje pierwsze skojarzenia z Imieninami Ulicy? Feeria barw, korowód uliczny, koncerty, stragany pełne świętomarcińskich rogali? Dodajmy jeszcze od siebie – lokalne współdziałanie, społeczną aktywizację, otwartość i przyjacielskie gesty. W scenerii muzyki, warsztatów i rozmów świętujemy 11 listopada. Przygotowania do tego dnia już ruszyły. Podobnie jak w ubiegłym roku zapraszamy Cię do wspólnego stołu, by dalej działać pod hasłem „Czyń dobro". Wykonamy kolorowe proporce, którymi udekorujemy Ulicę Święty Marcin. Czas twórczego i – co ważniejsze – wspólnego działania, czy może być coś lepszego? Imieniny startują 11.11 o godzinie 11.
Zamek ze słów
W tym miesiącu w Zamku odbędą się cztery spotkania literackie. Będziemy czytać książki różnorodne gatunkowo, już znane, ale i te poza kanonem. Zyta Rudzka, laureatka nagrody Nike, przyjedzie ze swoją książką „Ten się śmieje, kto ma zęby”. Herstoria o utracie miłości, rodziny, pracy, ale też o powtórnym zdobywaniu siły. To spotkanie z cyklu aleja Praw Kobiet. Niejedyne, bo pod koniec listopada – w ramach spotkań kobiecych – usłyszymy o życiu Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, pierwszej kobiety, która opłynęła świat solo. O samotności, która towarzyszyła tej wyprawie, opowie autorka książki, Paulina Reiter. Interesują nas książki z różnych zbiorów. Sięgniemy po nową pozycję „Luka. Jak wstyd i lęk dziurawią nam język” Jagody Ratajczak. Przed Tobą lektury wyzwalające, nietypowe – inspirujące do wyjścia poza znane rejestry.
Dźwięki soft
Harmonia, improwizacja, czuła melodyka, ale bez zbędnego sentymentalizmu. Taką muzyczną aurę zapewni Marcel Baliński Trio, zespół szukający nowych środków lirycznych w jazzie. Taneczny i jeszcze letni nastrój przywróci zaś duet SMOLIK//KEV FOX. Andrzej Smolik, znakomity polski producent oraz Kev Fox, brytyjski songwriter odtworzą klimat lat 90. Pełne melancholii melodie i hipnotyzujący, silny wokal Keva nadadzą nowej energii. Wolisz muzykę alternatywną? Zespół BOKKA oraz Tides From Nebula, zapewnią nostalgiczne brzmienia, ale też dźwięki post rocka. Atmosfera będzie sprzyjać marzeniom o kosmicznych bezkresach, czy pięknych morskich pejzażach. Listopad zakończymy psychodelicznymi dźwiękami brytyjskiego zespołu Soft Machine. Wybrzmi potężny „jazz – fusion”, muzyka wyjątkowa, całkowicie współczesna.
Obok i w
Zobaczyć rozciąganie się Poznania – wchłanianie do miasta, kreowanie nowej architektury, budowanie dzielnicy pracowniczej. Wbrew porządkowi zegara, który kieruje nas raczej ku teraźniejszości lub przyszłości, przeniesiemy Cię na dawne poznańskie przedmieścia. Na wystawie fotograficznej „Obok i w” zobaczysz ujęcia sprzed kilkudziesięciu lat – kadry dzielnic mieszkaniowych, szkół, osiedli. Rozważ zwiedzanie wystawy z przewodnikami zamkowymi albo z kuratorem wystawy. A jeśli wolisz kontemplacyjny spacer w swoim towarzystwie, audioprzewodnik będzie dobrym rozwiązaniem. Przyjdź też na wydarzenia towarzyszące ekspozycji. Na Kuniec Dymbiec – spacer architektoniczny, który poprowadzi Jakub Głaz. Zabierze nas w rejony architektonicznej galerii na świeżym powietrzu, robotniczej i komunalnej zabudowy XX wieku. Zobaczymy okazałe wille, ale też dawne bamberskie zagrody. Na spotkaniu z Joanną Lip, twórczynią instagramową znaną jako poznańska_kamienica, „powędrujesz” po byłych folwarkach na terenie Poznania. Tutaj nowe miesza się ze starym.
Obecność
Wiersz wchodzi do teatru! Jest w nim obecny! Spektakl „Biegnę”, bo o nim mowa, to historia zainspirowana doświadczeniami uczestniczek i uczestników, ale też utworami Krystyny Miłobędzkiej. Przedstawienie opowiada o kształtowaniu się tożsamości dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Tych, którzy muszą pogodzić się ze śmiercią przyjaciela, poradzić sobie ze złością, którzy marzą i pragną decydować. „Intermezzo”, druga propozycja teatralna na listopad, to spektakl o teatrze – jako przestrzeni, miejscu, ludziach, formie artystycznej. I to ona – forma – tworzy idealną iluzję dla publiczności. Akcja sceniczna misternie utkana z sytuacji zakulisowych przynosi pytania o granice umowności w teatrze i kreowanie perfekcyjnych ról. Za scenografią, kostiumami, światłami kryje się istota przeżyć, którymi obdarują widzów aktorki i aktorzy Teatru Klucz.
Piątkowe wieczory w stylu noir
Robótki ręczne, pogawędki w twórczym gronie i zachwyt nad dziełem końcowym. Taką propozycją są niezobowiązujące spotkania artystyczne odbywające się w Zamku. Nie musisz zapisywać się do pracowni na cały semestr, by poeksperymentować z naszymi artystkami. W Warsztatowni Ekoczułej podczas warsztatów „Paper Mache Baby” możesz pracować nad mikroprojektami w duchu ekodesign. W listopadzie organizujemy nostalgiczne wieczory w stylu noir. Przyjdź do Zamku i stwórz gotyckie dekoracje, albumy na zdjęcia i kalendarze z odzysku. Interesują Cię techniki graficzne? Wpadnij na Warsztaty Stworzenia, by zanurzyć się po łokcie w rysowaniu, odbijaniu, układaniu, wycinaniu szablonów i kombinowaniu z kolorami.
Listopadowy obieg filmowy
„To może jednak do kina?” – nie analizuj tej myśli zbyt długo! Lepiej od razu zerknij do repertuaru Kina Pałacowego. Zacznij od wydarzeń cyklicznych. Zamkowy DKF w każdą środę miesiąca dostarcza solidnej dawki filmowej okraszonej rozmowami. W ciągu tego miesiąca zobaczysz – „Zieloną granicę” Agnieszki Holland, „Chłopów” w reżyserii DK Welchman, Hugha Welchmana, a także film „Strzępy”, po którym spotkasz się z reżyserką Beatą Dzianowicz. Szukasz jeszcze innych propozycji? Niech Cię zaskoczy Alternatywka, czyli kino wysoce artystyczne. Zobaczysz tu filmy zmieniające radykalnie spojrzenie na świat, zmuszające do wyjścia poza bezpieczny azyl. Nieoczekiwane przed Tobą. Także podczas oglądania przełomowej opery Anthony'ego Davisa z 1986 roku. To opowieść o życiu Malcolma X, jednego z przywódców ruchu afroamerykańskiego w Stanach Zjednoczonych. Dla dzieci przygotowaliśmy gamę filmów na sobotnie i niedzielne poranki.
Listopad z Kinem Bez Barier zapowiada się również wielotematycznie! Wśród granych tytułów pojawią się m.in. „Filip”, Święto ognia”, czy „Miało Cię nie być”. Za sprawą „Kochanicy króla Jeanne du Barry”, masz szansę przenieść się do Wersalu, w czasy Ludwika XV. Dokonywanie wyborów między dobrem a złem to główny temat „Zielonej granicy”. Wszystkim seansom towarzyszą napisy i audiodeskrypcja. Ponadto w czwartki dostępne jest także tłumaczenie na polski język migowy.