Dziękujemy za Wspólnie działanie! Szycie proporców
- TypPrzestrzeń miasta
- MiejsceAtrium
- Godzina g. 14 - 19
-
Data od 18.10.2023
do 2.11.2023
[EDIT] Mamy to! Razem z Wami udało nam się przed czasem wykonać dekoracje na Imieniny Ulicy Św. Marcin.
_________
W tym roku – podobnie jak w ubiegłym – chcemy zaprosić Was do wspólnego stołu, by dalej działać pod hasłem „Czyń dobro”. Tym razem wykonamy kolorowe proporce, którymi udekorujemy Ulicę Święty Marcin na święto 11 listopada. W 2022 razem wyszywaliśmy obrus. Pojawiły się na nim elementy haftu polskiego i ukraińskiego, a efekt naszej pracy można było podziwiać na balkonie Zamku. W 2023 roku chcemy wyjść z naszymi działaniami jeszcze dalej. Przyłączcie się!
Przez kilka najbliższych tygodni w Atrium CK ZAMEK będzie stacjonować punkt, w którym dzięki wspólnemu zaangażowaniu stworzymy część dekoracji na tak ważne dla mieszkańców i mieszkanek Poznania święto. Hasło „Czyń dobro” zrealizujemy na co najmniej dwa sposoby. Po pierwsze – w trosce o kondycję naszej planety, do zrobienia różnobarwnych trójkątów użyjemy tkanin, które zalegają w naszych domach. Przynieście materiały, z których już nie korzystacie i stwórzmy z nich oryginalne sznury proporczyków. Za stronę estetyczną akcji odpowiada artystka Agnieszka Gierach z zamkowej WARSZTATOWNI EKOCZUŁEJ. Po drugie – lepiej się poznamy, spędzimy ze sobą czas, porozmawiamy o naszych radościach, smuteczkach, oglądanych ostatnio serialach, ale także o możliwości aktywnego włączenia się w pomoc innym. A to dzięki towarzystwu wolontariuszy i wolontariuszek oraz Edyty Czarneckiej z Fundacji AITWAR.
Niech wielobarwność proporców będzie odzwierciedleniem naszej wspólnotowej różnorodności. Nie mimo, ale dzięki temu, że każdy i każda z nas ma swój indywidualny sposób wyrażania siebie, możemy się spotkać i wspólnie tworzyć wspaniałe rzeczy. Dlatego chcemy dać Wam przestrzeń do kreatywnego bycia ze sobą – zapraszamy do zajęcia miejsca przy stole.
Praktyczne informacje:
1 || Punkt wycinania proporców w Atrium będzie otwarty codziennie w g. 14-19.
2 || Przynieście ze sobą materiały skutecznie ukrywające się w Waszych szafach od kilku sezonów. Nie tnijcie bluzki, która może jeszcze komuś posłużyć. Lepiej oddać ją np. na zbiórkę odzieży.
3 || Tekstylia, które najlepiej się sprawdzą to: koszule, płótna, obrusy, pościele, spodnie, spódnice materiałowe, dżinsy itp. Swetry i koronki zostawcie w domu :)
4 || Mamy marzenie, żeby 11 listopada ulica mieniła się kolorami – dlatego najchętniej przyjmiemy wyraziste wzory i żywe barwy.
5 || Nie trzeba mieć w życiorysie krawieckiego epizodu, by przyjść i zacząć wykrajać proporce. Wszystko wyjaśnimy, pokażemy i damy nożyczki w dłoń! Doświadczenie nie jest wymagane.
Dołączcie do wydarzenia na Facebooku – tam będziemy na bieżąco aktualizować informacje o tworzeniu proporców. [link]
PS na miejscu będzie okazja ogrzania się gorącą herbatą i kawą.
___
AGNIESZKA GIERACH – zajmuje się scenografią i kostiumem teatralnym, aranżacją wystaw i wnętrz, tworzy projekty spektakli plenerowych, zdarzeń i instalacji przy realizacji, których współpracuje z różnymi instytucjami, artystami i artystkami – m. in. z Centrum Kultury ZAMEK, Poznańską Fundacją Artystyczną, Teatrem A3, Akademią Muzyczną w Poznaniu, Teatrem Animacji w Poznaniu. Od kilkunastu lat uczestniczy w projekcie „Teatr w każdej wiosce” organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Tarnowie Podgórnym. Podczas licznych warsztatów plastycznych, tworząc razem z dziećmi kostiumy i elementy dekoracji, wciąż od nowa odkrywa tajemnicę teatru. Absolwentka Wyższej Szkoły Sztuki Stosowanej w Poznaniu. Laureatka Nagrody im. Zenobiusza Strzeleckiego (1998) za najlepszy dyplom z zakresu scenografii, Nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury. Otrzymała także Medal Młodej Sztuki za scenografię i kostiumy do „Cyrulika sewilskiego”, prezentowanego w ramach Poznania na Malcie (1997). Autorka książki „Jak zrobić teatr z dziećmi RAZEM” napisanej w ramach rocznego stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2021 roku.
____
Zdjęcie przedstawia kobietę, która na tle ul. Święty Marcin trzyma w dłoniach końcówki kolorowych proporców. Sznur z proporcami jest rozpostarty między drzewami.