
Zielony Regał
W ZAMKU bliska jest nam idea wymiany i współdzielenia. W tym duchu kilka lat temu powstała w naszej instytucji dostępna dla wszystkich biblioteczka: na jej półkach zostawiamy przeczytane książki, które znajdują nowych czytelników.
Zielony Regał to
miejsce w naszej zamkowej biblioteczce, w którym zgromadziliśmy
kilkadziesiąt książek dotyczących ekologii i ekonomii, globalnego ocieplenia, klimatu czy życia zero waste:
są tu książki dla dzieci (i rodziców), poradniki dotyczące miejskiego
ogrodnictwa, opowieści z łąk i lasów, podręczniki ekokrytyki, reportaże o
betonozie, smogu, szybkiej modzie i jej wpływie na środowisko, scenariusze
końca planety i pomysły na to, jak „zmienić świat raz jeszcze i wygrać wojnę o
klimat”.
Sprawdź, jakie książki skrywa nasz regał i się zainspiruj!
Po co to robimy?
Zdajemy sobie sprawę, że rozmowy o ekologii czy zmianach klimatu łączą w sobie bardzo wiele wątków i wywołują często ogromne emocje. W tych „dyskusjach, jak piszą autorzy książki Nauka o klimacie, napotkać można wiele nieporozumień, wyobrażeń odległych od stanu wiedzy naukowej i mitów klimatycznych, wypowiadanych z niezmąconą pewnością siebie”. A my chcemy po prostu wiedzieć więcej i żyć bardziej świadomie. A „im więcej tej wiedzy, świadomości jest w Twojej społeczności – rodzinie, wsi, mieście, szkole – tym większa szansa na zmiany, odpowiedzi, rozwiązania. (…) Uczmy się, bo tylko świadomi sytuacji możemy mądrze reagować. Zagłuszając, wypierając na wiele sposobów, udając, że problemu nie ma, karmiąc się fałszywą nadzieją jesteśmy jak jeż, który zwija się w kolczastą kulkę na widok nadjeżdżającej ciężarówki” (Marta Jermaczek-Sitak).
Zielony Regał to także miejsce na naszej stronie, gdzie rekomendować będziemy dostępne w sieci książki, profile czy blogi zawierające sprawdzoną ekspercką wiedzę.
____
Fot. M. Fenrych. Na drewnianym niskim stoliku w otoczeniu doniczkowych kwiatów, znajdują się książki. Na razie piętrzą się w stosach, ale każda z nich powędruje na półki zielonego regału. Są wśród nich publikacje dla dzieci, a także te dotyczące m.in. ekologii, ekonomii, globalnego ocieplenia.