Artur Rozen
Artysta wizualny, twórca filmów, instalacji, obiektów oraz rzeźb. Absolwent Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, studiował także na Universitatea De Arta Si Design, Cluj-Napoca w Rumunii. Laureat stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015). Jego prace prezentowano na wystawach zbiorowych m.in. w Miejscu Projektów Zachęty w Warszawie, Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, Galerii Miejskiej w Gorzowie Wielkopolskim, Zonie Sztuki Aktualnej oraz CentrumCentrum w Szczecinie, a także na wystawach indywidualnych, m.in. w Project Room Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. W 2014 roku przebywał na mobilnej rezydencji artystycznej Focus+Indonesia, a w 2018 w Schafhof – European House of Art w Niemczech. Mieszka i pracuje w Szczecinie.
--
Na zdjęciu znajduje się artysta - Artur Rozen - w pracowni. Siedzi przy stole, na którym widać materiały z którymi pracuje, za nim także stoją fragmenty tektury i papierów. Artysta patrzy w stronę widza, choć jego twarz ujęta jest w półprofilu. Palcem lewej ręki dotyka czubka swojego nosa, w prawej natomiast trzyma papierosa.
URBANOCEN – DYSTOPIA OBSZARU WSPÓLNEGO \ luty–maj
Celem pobytu rezydencyjnego w Centrum Kultury ZAMEK jest zapoznanie się z historią Poznańskiego Okręgu Przemysłowego oraz jego ewolucją od czasów rewolucji przemysłowej do czasów współczesnych. Zakłady Cegielskiego, Stomil-Poznań, Herbapol, Telkom-Teletra, ZNTK Poznań oraz inne to historia rozwoju nie tylko polskiej, ale i światowej myśli technicznej i badawczej. Ich rozwój niósł za sobą rozrost architektury funkcjonalnej od skromnych manufaktur po masywną infrastrukturę fabryczną, która stworzyła jedno z najprężniej działających ośrodków przemysłowych w Polsce. Korelacja między rozwojem technologii a wpływem ludzkiej aktywności na środowisko naturalne jest nieustannym tańcem pomiędzy postępem a potrzebą życia w zbalansowanym środowisku.