
Imieniny Ulicy 2020. Jest Inaczej
Dzień, na który co roku czekają tysiące mieszkańców Poznania – Imieniny Ulicy Św. Marcin w tym roku wyglądał zupełnie inaczej. Kolorowe i jedyne w swoim rodzaju święto, z powodu pandemii COVID 19, nie mogło odbyć się w kształcie, który tak kochamy: z Korowodem, Świętym Marcinem tryumfalnie wznoszącym klucze do miasta, kiermaszem rogali, koncertami.
Niepowtarzalnej atmosfery, jaka towarzyszy nam 11 listopada, nie da się niczym zastąpić, lecz mimo to staraliśmy się zachować główne przesłanie Imienin Ulicy Św. Marcin, którym jest wzmacnianie solidarności, empatii i troski o siebie nawzajem. Zatrzymanie rozpadu wspólnoty i stłumienie egoistycznych postaw, którym sprzyja współczesny świat, w obliczu zaistniałej sytuacji, wydaje się być bowiem szczególnie istotne.
11 listopada rozpoczęliśmy akcję, która skupia się na pomocy osobom starszym narażonym na skutki pandemii COVID-19. Tworzące jej symboliczną oprawę artystki przywołały znany z historii symbol zwycięstwa, ubrany w antywirusową niebieską rękawiczkę. W układzie palców wycelowanych w niebo, wyrastających z zaciśniętej dłoni, zawiera się wciąż wiele ważnych treści. Rzeźbę „Razem w pandemii” można było oglądać przed CK ZAMEK.
Zachęcamy też do przeczytania krótkiego eseju prof. Piotra Śliwińskiego o symbolice znaku zwycięstwa.
--
Na zdjęciu widać palce ułożone w znany z historii symbol zwycięstwa, ubrany w antywirusową niebieską
rękawiczkę. Na nim napisy: Imieniny Ulicy. Jest inaczej
Autorki rzeźby
Ewa Bone i Ewa Kozubal, absolwentki ASP, wyrażają się poprzez rzeźbę, instalację, happening.
Obie są członkiniami stowarzyszenia Misietupodoba, współautorkami czterech Festiwali Sztuk Audiowizualnych w Tucznie, reżyserkami licznych warsztatów twórczych i wydarzeń kulturalnych w strefie miejskiej. Współpracowały z wieloma instytucjami kulturalnymi w Polsce i zagranicą oraz z alternatywnymi teatrami przy realizacji scenografii i happeningów. Organizują indywidualne happeningi, jak również włączają się w marsze, społeczne akcje i protesty.
Od ponad 20 lat wspólnie tropią śmiertelną powagę w przestrzeni miejskiej, by wbić w jej nadęcie szpilkę i wpuścić odrobinę absurdalnego humoru. Na Festiwalu Tolerancji w Warszawie pojawiły się z gigantycznym monstrum w złote grochy, które z racji swojej postury tamowało drzwi wejściowe wszystkim mniejszościom przybyłym na imprezę. Przebudowę rynku warzywnego wykorzystały do rozkręcenia własnej „piekarni”, gdzie sprzedają świeże baby z piasku. Na wystawę w MOS „przyjechały” na wyrzeźbionym kowbojskim koniu, którego „zaparkowały” przed drzwiami galerii. Na gorzowski Bulwar ekspediowały rzeźbę opalającego się na leżaczku Janusza, by latem i zimą przypominał wszystkim o przyjemności płynącej z wygrzewania się na słońcu.
W 2019 roku miały swój wkład w tworzenie korowodu na Imieniny Ulicy Św. Marcin, przygotowując kostiumy inspirowane twórczością Noriakiego, znanego miłośnikom poznańskich murali, a w 11.11.2018 roku wraz z grupą harcerzy odtworzyły maszynę kodującą Enigma.
__
Zdjęcie przedstawia autorki rzeźby, stojące pod swoją pracą. Artystki mają maseczki na twarzach i gumowe rękawiczki na dłoniach, które wyciągają do góry w geście zwycięstwa.Rzeźba #razemwpandemii
Bądźmy #razemwpandemii
Bądźmy #razemwpandemii
Poznaj lokalnych bohaterów walki z koronawirusem!
W tym roku Imieniny Ulicy będą wyglądały inaczej, jednak wartości, które nam
przyświecają pozostają niezmiennie te same od lat: odpowiedzialność, empatia,
wspólny wysiłek, troska, szacunek, nadzieja. Zawarliśmy je w naszym manifeście,
którego pełną wersję możecie przeczytać powyżej.
Jeśli znacie takie osoby lub grupy, to prosimy o kontakt – piszcie do nas na Messengerze na FB. Chętnie pokażemy ich zaangażowanie w pomoc innym na naszym Facebooku.
--
Na zdjęciu widać palce ułożone w znany z historii symbol zwycięstwa, ubrany w antywirusową niebieską rękawiczkę. Pod nim napis: #razemwpandemii.